Космическата програма на ЕС "Коперник" е натоварена с наблюдението на Земята, като се фокусира върху данните за околната среда и техните последици. Но по-малко известният здравен център "Коперник", наблюдаван от Европейския център за средносрочни прогнози на времето, изследва връзката между околната среда и човешкото здраве.
От прогнозиране на горещи вълни до наблюдение на нивата на полени - ето пет начина, по които космическата технология може да подпомогне общественото здраве.
Мониторинг на UV лъчи
Прекомерното излагане на ултравиолетово лъчение може да има множество вредни ефекти за човешкото здраве, главно за кожата и очите, то е и основната причина за рак на кожата.
Световната здравна организация (СЗО) създаде UV индекса - международна мярка, която изчислява силата на слънцето и потенциалните рискове.
Службата за наблюдение на атмосферата на "Коперник" наблюдава и прогнозира този индекс въз основа на нивата на стратосферния озон, облачната покривка и аерозолните частици в атмосферата. Нивата на UV радиация могат да бъдат предвидени до пет дни предварително.
Много приложения за мобилни телефони за времето използват тези измервания, позволявайки на хората да проверяват силата на радиацията в техния район и да получават препоръки за това дали да се излагат на слънце или да го избягват.
Предупреждения за лошо качество на въздуха
Замърсяването на въздуха е основен проблем за здравето, като СЗО изчислява, че причинява седем милиона смъртни случая годишно. Свързва се с рак на белия дроб, сърдечни и респираторни заболявания, инсулт и лоши резултати при раждане.
Сателитите, комбинирани с метеорологични модели, помагат за прогнозиране на качеството на въздуха. С тези данни мобилни приложения и уебсайтове могат да предоставят информация в реално време за вредните нива на качеството на въздуха в различни части на света.
Риск от алергии
По подобен начин Службата за наблюдение на атмосферата следи нивата на концентрация на полени във въздуха и рисковете, които представляват за страдащите от алергия. Тези прозрения помагат на страдащите от алергия със съвети в реално време за тези, които са чувствителни към полени и други частици във въздуха. Когато се смеси със замърсители, качеството на въздуха се влошава, изостряйки алергичните реакции.
Разпространението на поленовите алергии сред европейците се оценява на 40%, което го прави един от най-разпространените алергени в региона – цифра, която се очаква да нараства, тъй като климатичните промени увеличават концентрациите на полени.
Използва се числено моделиране и данни от наблюдения, за да се наблюдават концентрациите на полени от най-често срещаните видове с разделителна способност от приблизително 10 километра, предоставяйки прогнози до 4 дни предварително.
Болести, причинени от тропически комари
Комарите причиняват повече смъртни случаи и заболявания от всяко друго животно на планетата и се превръщат във все по-голяма заплаха в Европа.
Азиатският тигров комар, комарът, пренасящ жълта треска, и обикновеният домашен комар са три вида, които предизвикват особено безпокойство, според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.
Тъй като промените в температурата и валежите влияят на миграцията на комарите, услугата "Коперник" събира данни за промените в околната среда, които могат да доведат до намирането на подходящи местообитания в Европа на комарите, потенциално пренасяйки тропически болести от първоначалните им региони.
Досега техните прогнози за тигровия комар - способен да пренася денга и чикунгуня - се простират до 2085 г.
Опасни горещи вълни
Екстремните температури могат да имат тежки последици за човешкото здраве, увеличавайки рисковете от топлинен удар, изтощение и сърдечно-съдови и респираторни нарушения.
Месеците август - както на 2023 г., така и на 2024 г. са най-горещите в световен мащаб, според данни на "Коперник". Високите температури стават все по-чести с течение на времето и се очаква горещините да се появяват по-често, да продължават по-дълго и да стават по-тежки.
Събраните данни за моделите на топлина могат да помогнат на учените да разберат как ще се развие този проблем и да помогнат на градоустройствените специалисти да адаптират градовете към бъдещите климатични предизвикателства.
Фламандският институт за технологични изследвания, използвайки тези данни, проучи смъртните случаи, свързани с топлината, при различни сценарии на емисии. Със своите констатации те са разработили приложение, което може да се използва от градоустройствени специалисти и правителства за прогнозиране на очакваната интензивност на горещите вълни в целия континент в близко бъдеще (2031 до 2060 г.) и в дългосрочен план (2071 до 2100 г.).