Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Пет начина, по които сателитите могат да ни помогнат за подобряване на здравето

Днес, 23 Февруари 2025 12:11
Източник: Moreto.net   
Сателитите, като част от техните задачи за наблюдение на Земята, могат да наблюдават заплахите за общественото здраве и да оценяват рисковете за хората, живеещи в определени райони, обобщава Euronews.

Космическата програма на ЕС "Коперник" е натоварена с наблюдението на Земята, като се фокусира върху данните за околната среда и техните последици. Но по-малко известният здравен център "Коперник", наблюдаван от Европейския център за средносрочни прогнози на времето, изследва връзката между околната среда и човешкото здраве.

От прогнозиране на горещи вълни до наблюдение на нивата на полени - ето пет начина, по които космическата технология може да подпомогне общественото здраве.

Мониторинг на UV лъчи

Прекомерното излагане на ултравиолетово лъчение може да има множество вредни ефекти за човешкото здраве, главно за кожата и очите, то е и основната причина за рак на кожата.

Световната здравна организация (СЗО) създаде UV индекса - международна мярка, която изчислява силата на слънцето и потенциалните рискове.

Службата за наблюдение на атмосферата на "Коперник" наблюдава и прогнозира този индекс въз основа на нивата на стратосферния озон, облачната покривка и аерозолните частици в атмосферата. Нивата на UV радиация могат да бъдат предвидени до пет дни предварително.

Много приложения за мобилни телефони за времето използват тези измервания, позволявайки на хората да проверяват силата на радиацията в техния район и да получават препоръки за това дали да се излагат на слънце или да го избягват.

Предупреждения за лошо качество на въздуха

Замърсяването на въздуха е основен проблем за здравето, като СЗО изчислява, че причинява седем милиона смъртни случая годишно. Свързва се с рак на белия дроб, сърдечни и респираторни заболявания, инсулт и лоши резултати при раждане.

Сателитите, комбинирани с метеорологични модели, помагат за прогнозиране на качеството на въздуха. С тези данни мобилни приложения и уебсайтове могат да предоставят информация в реално време за вредните нива на качеството на въздуха в различни части на света.

Риск от алергии

По подобен начин Службата за наблюдение на атмосферата следи нивата на концентрация на полени във въздуха и рисковете, които представляват за страдащите от алергия. Тези прозрения помагат на страдащите от алергия със съвети в реално време за тези, които са чувствителни към полени и други частици във въздуха. Когато се смеси със замърсители, качеството на въздуха се влошава, изостряйки алергичните реакции.

Разпространението на поленовите алергии сред европейците се оценява на 40%, което го прави един от най-разпространените алергени в региона – цифра, която се очаква да нараства, тъй като климатичните промени увеличават концентрациите на полени.

Използва се числено моделиране и данни от наблюдения, за да се наблюдават концентрациите на полени от най-често срещаните видове с разделителна способност от приблизително 10 километра, предоставяйки прогнози до 4 дни предварително.

Болести, причинени от тропически комари

Комарите причиняват повече смъртни случаи и заболявания от всяко друго животно на планетата и се превръщат във все по-голяма заплаха в Европа.

Азиатският тигров комар, комарът, пренасящ жълта треска, и обикновеният домашен комар са три вида, които предизвикват особено безпокойство, според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.

Тъй като промените в температурата и валежите влияят на миграцията на комарите, услугата "Коперник" събира данни за промените в околната среда, които могат да доведат до намирането на подходящи местообитания в Европа на комарите, потенциално пренасяйки тропически болести от първоначалните им региони.

Досега техните прогнози за тигровия комар - способен да пренася денга и чикунгуня - се простират до 2085 г.

Опасни горещи вълни

Екстремните температури могат да имат тежки последици за човешкото здраве, увеличавайки рисковете от топлинен удар, изтощение и сърдечно-съдови и респираторни нарушения.

Месеците август - както на 2023 г., така и на 2024 г. са най-горещите в световен мащаб, според данни на "Коперник". Високите температури стават все по-чести с течение на времето и се очаква горещините да се появяват по-често, да продължават по-дълго и да стават по-тежки.

Събраните данни за моделите на топлина могат да помогнат на учените да разберат как ще се развие този проблем и да помогнат на градоустройствените специалисти да адаптират градовете към бъдещите климатични предизвикателства.

Фламандският институт за технологични изследвания, използвайки тези данни, проучи смъртните случаи, свързани с топлината, при различни сценарии на емисии. Със своите констатации те са разработили приложение, което може да се използва от градоустройствени специалисти и правителства за прогнозиране на очакваната интензивност на горещите вълни в целия континент в близко бъдеще (2031 до 2060 г.) и в дългосрочен план (2071 до 2100 г.).

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
В две варненски села пият вода с отклонения в качеството
Днес, 23 Февруари 2025 18:56
В две варненски села питейната вода не отговаря на изискванията за качество, става ясно от седмичния информационен бюлетин на Регионалната здравна инспекция във Варна. За периода 1 - 15 февруари са...
Проучване показа кое е летището с най-много изгубен багаж в Германия
Днес, 23 Февруари 2025 18:38
При близо 9% от пътуванията през летищата в Германия багажът не е транспортиран до крайната дестинация, както е планирано. За получаване на куфариоте обратно се чака средно по около 3 дни. А в малко над...
Повдигнаха обвинения на задържаните на протеста пред сградата на ЕК
Днес, 23 Февруари 2025 18:16
Четирима пълнолетни и един непълнолетен са привлечени към наказателна отговорност за извършени хулигански действия, които се отличават с особена дързост и цинизъм, а някои от тях - съпроводени и със съпротива...
Зеленски: Готов съм да подам оставка, ако това означава мир за Украйна
Днес, 23 Февруари 2025 17:59
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да напусне поста си, ако това означава мир за страната му, или в замяна на членството в НАТО, предаде Укринформ. „Фокусиран съм върху сигурността...
Над 20 пияни водачи хванати за ден в страната
Днес, 23 Февруари 2025 17:40
За изминали ден в страната са установени 22 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол. Седем от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 15 - с над 1,2 на 1000,...
„Възраждане“ започва протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев
Днес, 23 Февруари 2025 17:19
„Възраждане“ започва подготовката на протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев, каза днес на пресконференция във Варна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и призова българите...
Без ток във Варненска област утре ще са...
Днес, 23 Февруари 2025 16:59
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 24 февруари, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 17:00 в района на гр. Девня...
Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе
Днес, 23 Февруари 2025 16:38
Скиор загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе тази сутрин. Инцидентът с 37-годишния мъж от Пловдив е станал към 10 часа. Скиорът се е спускал по пистата в района на старата междинна станция,...
Четири нокаута и три български победи на SENSHI 25 във Варна
Днес, 23 Февруари 2025 16:18
Вчера Дворецът на културата и спорта във Варна бе арена на тежки битки по време на 25-ото издание на международната бойна галавечер SENSHI. Събитието събра на едно място 22 елитни бойци от 14 държави,...
Изложба в Стокхолм представя културното и природно богатство на България
Днес, 23 Февруари 2025 15:58
Пред българското посолство в Стокхолм бе открита изложба, която с 26 фотографии на емблематични туристически обекти представя културното и природно богатство на България. Сред тях са катедралата „Св. Александър...
Какво ще бъде времето в понеделник
Днес, 23 Февруари 2025 15:38
През нощта в по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно и почти тихо, в източните райони със слаб вятър от изток-югоизток. Над западните райони облачността ще е значителна и на отделни места там...
Снежна радост: Варненци с шейни превзеха Аксаковска панорама (снимки)
Днес, 23 Февруари 2025 15:18
Пързаляне с шейни върху сняг е необичайна гледка за Варна. И докато снежната покривка в морската столица бързо поизчезна, то само на десетина километра от града условия за истински снежни забавления този...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook