Среднозимното преброяване се провежда в рамките на Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие и се организира от Изпълнителната агенция по околна среда съвместно с Българското дружество за защита на птиците, организации-партньори и доброволци.
В същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Северна Африка и Близкия Изток. В България ще бъдат обхванати над 320 влажни зони на територията на цялата страна, поречията на реките, включително река Дунав и Черноморското крайбрежие, където зимуват водолюбивите птици.
След приключване на мониторинга попълнените полеви формуляри с данни от обследването на влажните зони у нас ще бъдат въведени в Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие. Данните от среднозимното преброяване на зимуващите водолюбиви птици се докладват ежегодно до международната организация за опазване и устойчиво използване на влажните зони Wetlands International.
Събраната информация от преброяването ще послужи за изготвяне на индикатор „Промяна в числеността на зимуващите водолюбиви птици в България“ от Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в България, който се публикува ежегодно. Индикаторът проследява тенденциите в числеността на зимуващите водолюбиви птици в страната.
Данните от преброяването се използват и при изготвянето на националните доклади по чл.12 от Директивата за птиците.
Ежегодното среднозимно преброяване на водолюбивите птици стартира през далечната 1967 г. и е не само една от най-старите, но и една от най-важните научни инициативи в света. То обединява усилията на учени и граждани с цел да бъде проследено състоянието на птиците и техните местообитания. България се включва активно в тази инициатива за първи път през 1977 г.