Генералният секретар на НАТО отбеляза приноса на България в предоставянето на помощ на Украйна, за да се защитава от руската агресия. „Благодаря ви за този огромен принос, който давате за това Украйна да стигне до момента, в който би могла да води преговори за мир от позицията на силата. Това прави не само България по-силна и по-сигурна. Това допринася за силата и сигурността на всички съюзници. Благодаря на България за нейния принос към нашата споделена обща сигурност“, заяви в заключение Марк Рюте.
„Посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте в нашата страна е израз преди всичко на уважение към труда и приноса на военнослужещите от въоръжените сили на НАТО в рамките на бойната група, която е дислоцирана в България, признание за тяхната готовност да защитават територията на Алианса в случай на активиране на чл. 5 на Вашингтонския договор“, посочи в изказването си министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той отбеляза, че българската отбрана е непосредствено свързана с колективната отбрана, на която разчита, за да защити територията си, и към която дава своя принос. „За да правим това, трябва да имаме модерни въоръжени сили, добре окомплектовани с личен състав, с въоръжение и бойна техника“, заяви министър Запрянов. Той подчерта, че ако искаме да имаме попълнена с личен състав Българска армия и модерно въоръжение и техника, военните разходи трябва да нараснат. Министърът на отбраната беше категоричен, че е абсолютно необходимо да бъдат увеличени заплатите на военнослужещите от началото на следващата година и отново апелира към българския парламент да подкрепи бюджета в социалната му част. По думите му, подготовката на способни въоръжени сили изисква хора, ресурси и бойна техника.
„Ние се нуждаем да не спираме модернизацията на Българската армия. Съгласно решенията на Народното събрание имаме 13 проекта до 2032 г., които трябва да реализираме, а сме започнали само четири. Това не може да стане, ако не бъдат увеличени разходите за отбрана. Свободата, независимостта, териториалната цялост на страната не са дадени завинаги. Те трябва да бъдат отстоявани и затова са необходими въоръжени сили“, категоричен беше министърът на отбраната. „НАТО и всички страни-членки сме готови и инвестираме във въоръжени сили, за да гарантираме териториалната цялост на Алианса и да дадем отпор на всеки агресор. Пример е войната в Украйна. Късно е да изграждаме въоръжени сили, когато сме застрашени. Трябва да инвестираме сега, ако искаме да бъдем защитени, когато се наложи да използваме военния инструмент“, подчерта той.
„Ние дължим уважение към нашите военнослужещи, но дължим и грижа за тях, ако искаме да бъдат подготвени и силни“, посочи в заключение министър Запрянов и отбеляза, че като страна домакин на Многонационалната бойна група на НАТО България полага максимални усилия, за да създаде най-добри условия за военнослужещите и ще продължава да го прави.
„Надяваме се бойната група да бъде надградена, да стане бригада и да отговорим на абсолютно всички изисквания, които сме поели като ангажимент“, заяви в изказването си министърът на външните работи Иван Кондов. Той посочи, че с присъствието си генералният секретар на НАТО изпраща ясен сигнал за насърчение и подкрепа към съюзническите сили на наша територия, както и към страната ни като надежден съюзник.
По-рано днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте проведе телефонен разговор с президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев. Проектите за модернизация на Българската армия, необходимостта да се инвестира в превъоръжаването и модернизацията на въоръжените сили и бюджетът за отбрана бяха във фокуса на разговора.
На среща с личния състав на Многонационалната бойна група на НАТО в България Марк Рюте ги поздрави за професионализма, с който военнослужещи от различни нации работят заедно, обединени от обща цел – да допринасят към сигурността на страните от Алианса.
За официалните гости на учебен полигон „Ново село“ беше направен статичен показ на въоръжение и техника на бойната група.