По данни на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ вчера към 12.30 часа вече са налични актуални сателитни изображения на пострадалия район след петролния разлив край Керченския проток.
Районът на инцидента е облетян от сателита Sentinel-1. В резултат от анализа на сателитните данни се наблюдава нефтен разлив с дължина около 7,5 км пред пристанището на град Волна, което се намира на приблизително на 656 км от българския бряг.
Центърът за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ предостави на МОСВ и данни за извършените симулации за прогнозиране на движението и разпространението на наблюдавания разлив до 25 декември включително, чрез използване на прогнозни данни за морските течения на Коперник. Анализът показва, че морските течния в повърхностния слой в акваторията на инцидентите устойчиво ще задържат нефтените замърсявания в акваторията на Керченския залив.
Днес акваторията на инцидента ще бъде облетяна отново от сателита Sentinel-1, като новопостъпилите данни ще бъдат съпоставени с докладваните вчера.
Според доц. Николай Вълчев, специалист по хидродинамика от БАН, прогнозата на Черноморския център за мониторинг и прогнози показва намаляване на скоростта на теченията в зоната на разлива при запазване на устойчив поток в източна посока със скорост около 30 см/с.
Междувременно независимият новинарски сайт maritime.bg публикува информация, че продължава да изтича мазут от авариралия на входа на Керченския проток танкер.