Предвиждаше се това да става по разпореждане на председателя на парламента или по инициатива на една трета от народните представители в случай, когато от поведението на даден депутат може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. "За“ бяха 61 народни представители (един от ГЕРБ-СДС и групите на "Възраждане“, ИТН и МЕЧ), 62 бяха против и 86 се въздържаха.
Против текстовете гласуваха осем народни представители от ГЕРБ-СДС, 21 - от ПП-ДБ, групата на "ДПС-Ново начало“ и петима от "БСП-Обединена левица“. Въздържаха се 53-ма от ГЕРБ-СДС, 13 от ПП-ДБ, четирима от левицата и групата на "Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
"Депутатите са по-важни от обикновените български граждани ли, в закона има наказание за обикновените български граждани", обърна се към противниците на предложението в искане за прегласуването му председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
"Ние можем да идваме тук "фиркани и дрогирани“ и това е абсолютно законно", добави той.
Отпаднаха и предвидените санкции за депутат, който откаже да даде проба и за такъв, чийто тест е положителен.
Затова пък в правилника беше записано, че депутат, който умишлено уврежда материалната база в пленарната зала или в сградата на НС, може да бъде отстранен за повече от едно заседание, но за не повече от три.
Всеки народен представител може да бъде избиран в органите на Народното събрание. Той е задължен да участва в тяхната работа, беше записано още в правилника .
Отхвърлено бе предложението на Петър Петров от "Възраждане“ след декларация да се забранят изказвания, лични обяснения или други процедури, съдържащи коментар, мнение и обсъждане по същество на съдържанието на изчетената декларация, а при нарушение да се налага наказание по правилника.
Не бе прието и предложението на Павела Митова от "Има такъв народ“ при никакви обстоятелства да не се предоставя думата, вкл.и чрез технически средства на народните представители, които имат желание да говорят от място, различно от трибуната.
По законопроекти, които се отнасят до съдебната власт, председателят на водещата комисия изисква становище от Висшия съдебен съвет. По искане на "Възраждане“ отпадна досегашният запис за становище и от Висшия прокурорски съвет.
Беше въведено и изискването за оценка за пропорционалност на законопроектите, внасяни от народните представители, съгласно директива на Европейския парламент и на Съвета. Става въпрос, когато има законодателство за регулираните професии, внесено от депутатите, да може да се извършва предварителна оценка на пропорционалност, за да не се завежда наказателна процедура срещу България, обясни председателят на временната комисия Христо Гаджев.
След дебати не бе прието и предложението на ПП-ДБ неправителствени организации да могат да предлагат членове на регулаторите.
Правилникът за дейността на Народното събрание беше приет след близо седемчасово заседание.