В Европа са познати едва от началото на 19 век и са наречени на името на китайските мандарини (висши сановници), които са били големи ценители на този плод. Според обичая китайската нова година се посреща с обсипани от плодове мандаринови дръвчета. Твърди се, че мандариновото дърво е символ на финансовия късмет и на благополучието и се използва като амулет за любов. Ако сте попаднали на сорт с повече семки, можете да си ги посадите и да си отгледате декоратино такова.
Съдържание
Особено богати са на растителния пигмент, наречен нобелитин- именно той предпазва от развитието на атеросклероза и от затлъстяване. Този флавоноид е десет пъти по-мощен от подобното вещество, наречено нарингенин, съдържащо се в грейпфрутите.
Мандарините побеждават в борбата с:
Не се препоръчват при:
Етеричното масло от мандарини има тонизиращо действие използвано за инхалации и в аромалампа. При масажи има успокояващо кожата действие и доказани резултати при намаляването на стриите (комбинира се с базово масло). При пърхот, можете да капнете няколко капки към шампоана си. И разбира се най-лесното, просто да оставите в стаята корите от мандарини - те ще освежат, дезинфикцират въздуха и ще допренесат за по-добро настроение.
А сега си помислете за един фреш с аромат на мандарини. С него ще сте готови за борбата с зимните вируси.