Изпълнението на инвестиционния проект се предвижда да отнеме до 6 месеца, а самото строителство до 15 месеца. Това означава, че новият пътен възел може да бъде завършен до края на 2026 година.
Финансирането следва да дойде от инвестиционната програма на Министерството на финансите за общинските проекти.
Кръстовището на бул. „Република“ с бул. „Владислав Варненчик“ е едно от най-натоварените кръстовища в града с големи транспортни задръжки в пиковите часове. Бул. “Вл. Варненчик” е входно-изходна артерия за града с голяма транспортна интензивност и при съществуващия габарит и изграденост е с почти изчерпана пропускателна способност в някои участъци. В непосредствена близост до кръстовището са разположени някои от най-големите търговски обекти в града. Устройствената територия е промишлена със значителен трафик и осезаеми транспортни задръствания в пиковите часове. Допълнителен фактор е транзитния трафик от магистрала „Хемус“, чието продължение е бул. „Вл. Варненчик“, се казва в документите към поръчката.
Разработката трябва да включва обследване на съществуващата ситуация, транспортна интензивност, пропускателна способност на кръстовището, както и решение за реконструкция на кръстовището чрез преобразуването му в пътен възел и повдигане на бул. „Владислав Варненчик“ на горно ниво с оглед по-бързо изтегляне на трафика към изхода на града-цели се извеждане на трафика по кореспонденцията център-АМ „Хемус“.
За дерето в близост ще се направи хидроложко и конструктивно обследване. Необходимо е да се гарантира, че конструкцията му е годна да понесе предвижданите натоварвания от трафик и съоръжения, попадащи в обхвата й.
При нужда ще се реконструира. По протежение на бул. „Вл. Варненчик“ са трасетата на главен водопровод и няколко дъждовни канализации, за които също се налага частична реконструкция и увеличаване на проводимостта.
С особено внимание трябва да се решават пешеходните преминавания, велосипедните маршрути, условията за достъпна среда, мерките за намаляване и ограничаване на шума от трафика. Визията и естетическото оформление на съоръжението са важен елемент на проекта.
Решаването на тези задачи и проблеми е комплексна задача за проектантите по всички части, както и специалистите по градоустройство, се посочва още в документацията.Ще трябва да се обследва шумовото замърсяване и да се даде решение чрез шумоизолиращи прегради и стени по естакадите части на пътния възел.
Изисква се да се даде предложение за озеленяване за подобряване на визията и възприятието отстрани, както и изолиране от шума на прилежащите сгради. Освен това трябва да се търси решение с възможност за запазване на съществуващите входове на търговски центрове и други крайпътни обекти. Инвестиционният проект и временната организация на движението при изпълнение на предстоящите СМР трябва да се стремят към запазване на тяхното обслужване и нормална експлоатация.