На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Световният ден на добротата се отбелязва всяка година на 13 ноември в много страни по целия свят.
На този ден през 1998г. в Токио се открива първата конференция на Световното движение на добротата, с...
Проектът е своеобразно продължение на организираните от Музея „Борис Христов“ гала концерти и събития в Москва, Санкт Петербург, Берлин, Виена, Рим, Братислава, Ню Йорк, Вашингтон, Торонто, Отава, Монреал....
Депутатите ще направят нов опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание. В понеделник бяха издигнати пет кандидатури, до балотаж стигнаха предложенията на ГЕРБ - Рая Назарян и Андрей Цеков от...
Десетки растения канабис са открити в къмпинг в Шабла при проведена днес
специализирана полицейска операция, информират от добричката дирекция на МВР.
Близо до изоставени бунгала полицейските служители...
Районната прокуратура в Стара Загора обжалва решението на Районния съд в Пловдив, който на 7 ноември 2024 г. промени мярката за неотклонение на Георги Георгиев, обвинен по делото „Дебора“, от "задържане...
Добромир Арнаудов е новият директор на "Общински паркинги и синя зона" във Варна. Очаква се той да бъде официално назначен на поста днес, научи Moreto.net.
Новият шеф на общинското предприятие бе избран...
Шофьор се блъсна с колата си в тълпа в спортен център в Южен Китай, убивайки 35 души и ранявайки тежко 43, в една от най-смъртоносните атаки в съвременната история на Китай, съобщава "Ройтерс".
На китайските...
КЗК се произнесе по жалбите срещу избора на изпълнител за строеж на новата библиотека във Варна
Комисията за защита на конкуренцията се произнесе по жалбите срещу избора на изпълнител за строеж на новата...
Събития:
615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I.
1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия.
1775 г. – Американска война за независимост:...
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 13 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 13:30 до 14:30 - гр. Варна - ул. Роза...
Днес над Черноморието ще бъде облачно, на много места с валежи от дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 8° и 12°. Температурата на морската вода...
Апелативен съд – Варна потвърди взетата от Варненския окръжен съд най-тежка мярка за неотклонение спрямо млад мъж, привлечен към наказателна отговорност за това, че е държал с цел разпространение 4 вида...