Става дума за затворници от САЩ, Германия, Полша, Словения, Норвегия, Русия и Беларус. Още за размяната, очаквана ли беше тя и за кого е най-изгодна?
Исторически момент в отношенията между Русия и западния свят, особено след началото на войната в Украйна. Тепърва ще излизат подробности и детайли за сделката, вероятно частично ще станат ясни и условията, при които тя се е случила. Кой къде се връща и за кого е важен.
Едно от най-очакваните имена - Еван Гершкович - 32-годишен журналист от "Wall Street Journal". Той беше задържан през 2023 година в Екатеринбург, а само преди няколко дни беше осъден на 16 години затвор по обвинения в шпионаж.
Още едно знаково име е на свобода - Владимир Кара-Мурза - през април 2023 г. съдът осъди активиста и публициста на 25 години затвор след поне два опита да бъде отровен от ФСБ. Обвинен в разпространение на "фалшиви новини" за армията, сътрудничество с нежелана организация. Както и за държавна измяна заради публични изказвания в САЩ и Европа, в които говори за държавен терор и нарушения на човешките права в Русия.
В Русия се връща полковникът от ФСБ Вадим Красиков. Той е осъден на доживотен затвор за убийството на етнически чеченец през 2019 г. в парк в германската столица. Според Москва е участвал в терористична атака в региона на Северен Кавказ в Русия през 2004 г. След смъртта на Алексей Навални се заговори, че именно с Красиков е трябвало да бъде заменен най-яркият критик на Кремъл. Най-близкият съратник на Навални потвърди, че именно при тази размяна е трябвало да бъде освободен и Навалани. Трудно мога да си представя вълнението на семействата на всички тези хора, тепърва ще виждаме прегръдки и сълзи, и ще разбираме как се е стигнало до тук.
В късния следобед руският правителствен самолет каца на летището в Анкара - мястото, на което Русия и още шест държави обмениха затворници. Като всички заинтересовани страни получиха знакови представители от различни области - от журналисти до адвокати, през художници и полковници от ФСБ.
Турската служба за разузнаване ръководи операция по размяна на затворници между седем държави в Анкара. Това се случва от началото на процеса на преговори до крайния момент на размяна. Турската служба за разузнаване се увери, че са изпълнени всички мерки за сигурност, логистичното планиране и изискваните при размяна дейности, и улесни комуникацията и координацията между отделните страни.
Преди да бъдат освободени в Русия, те бяха формално помилвани от Владимир Путин. Сред тях Иля Яшин, Олег Орлов – съпредседател на правозащитната организация „Мемориал“, Лилия Чанишева – бивш директор на Фонда за борба с Корупцията в Уфа, художничката Александра Скочиленко. Андрей Пивоваров - една от знаковите фигури в организацията "Отворена Русия" на Михаил Ходорковски. В Русия се връщат хакерът Роман Селезньов, Вадим Конощенок - полковник от ФСБ, задържан в Естония и екстрадиран в САЩ, Павел Рубцов - политолог и журналист, агент на ГРУ. За кого е изгодна размяната на затворници точно сега.
"Две са мистериите тук - защо са толкова много, и втората - защо сега. За мен вторият въпрос е много по-голям. Логично беше да се изчака новата администрация и с нея вече да се работи, независимо дали става дума за жест на добра воля или на някаква търговия. Сега обаче очевидно се цели някой да бъде подкрепен, и това едва ли е Камала Харис", каза Борис Пастухов, политолог.
Тепърва ще се появят и повече подробности за условията по сделката за размяна.
"Не знаем и при какви условия е извършена размяната. Може да става дума за отмяна на някакви санкции - тихо, или по-открито, или нещо подобно. Като цяло, размяната на затворници, особено на опозиционни лидери е в интерес на Кремъл. Изненадващо, но това е обичайна практика. Кремъл се опитва да "избута" неудобните. Навални беше изключение, макар че до известна степен и с него се опитаха да направят същото", коментира Борис Пастухов, политолог.
За размяната се заговори много активно в началото на тази седмица. Няколко знакови руски дисиденти бяха изведени от затворите, където излежаваха присъдите си. А досиетата на руснаци в затвори в САЩ, бяха изтрити от американските регистри. За последно Русия и САЩ са участвали в подобна операция през 2022 година, когато от руски затвор беше освободена американската баскетболистка - Бритни Грайнър.
Американският президент Джо Байдън направи обръщение към нацията. Излезе с близките на освободените - трима американски граждани и един със зелена карта.
"И сега тяхното брутално изпитание свърши и са свободни. Преди минути техните семейства и аз говорихме по телефона с тях от Овалния кабинет. Скоро ще излетят от Турция на път към дома и семействата си. Това е невероятно облекчение - за семействата, за приятелите им за колегите, за цялата страна, която се молеше за тях. Сделката, която направи това възможно е резултат от дипломация и приятелство. Много държави се потрудиха това да се случи, присъединиха се към тежки и трудни преговори по моя молба", каза Джо Байдън - президент на САЩ.
Дали и как ще се отрази тази размяна на отношенията между Русия и Запада, ще повлияе ли и в каква посока на войната в Украйна - предстои да разберем.