В жалбата на дружеството се сочи, че заповедта е незаконосъобразна и постановена при допуснати съществени нарушения
Ответникът обаче посочва, че причината за спиране на производството е друго течащо производство пред Националния институт за недвижимо културно наследство, с което се цели да се изясни дали сградата на хотел „Одесос“ притежава характеристиките на самостоятелна недвижима културна ценност.
Дружеството „Варненски бряг“ АД прави постъпки за одобряване на инвестиционния му проект в частта „План за безопасност и здраве" и „Временна организация на движението" във връзка премахването сградата на „Одесос“ още от 2021 година. Малко след подаване на заявлението обаче производството по него е прекратено от общинската дирекция АГУП. Следва оспорване по съдебен път и отмяна на прекратяването. След връщане на преписката през август 2022 на дружеството са дадени предписания за отстраняване на нередности в подаденото година преди това заявление. Посочено е, че проектите за безопасност и за организацията на движението следва да се съгласуват с Министерството на културата.
След поредица съдебни схватки в крайна сметка през януари 2024 производството по заявлението на дружеството е възобновено.
На същата дата – 22.01.2024 г. кметът на община Варна изпраща до Министъра на културата и до директора на НИНКН писмо. В него иска подробности относно развитието по започналата преди година и половина процедура за предварителна оценка дали обектът има признаци на недвижима културна ценност. В края на писмото кметът посочва, че, ако до този момент не са изготвени предварителна оценка или заключителна оценка, то с настоящото писмо се прави предложение и е подадено заявление до Министъра на културата за извършване на дейности по идентифициране, деклариране и предоставяне на статут на НКЦ на хотел „Одесос“.
През февруари 2024 производството по заявлението на дружеството отново е спряно от Общината. Като основен аргумент да постанови заповедта органът е посочил постъпилото в община Варна уведомление от директора на НИНКН. В него се съобщава за започване на производство по ЗКН за изготвяне на предварителна оценка и временен режим за опазване на сградата на хотел „Одесос".
Заповедта е оспорена пред Административен съд – Варна, във връзка с което е образувано частно дело. Същото е приключило с определение от 27.02.2024 г., с което заповедта на кмета е отменена като незаконосъобразна.
След постановяване на съдебното определение по частното дело на 12.03.2024 г. от кмета на общината е изпратено ново писмо до Министъра на културата и до директора на НИНКН. С него отново са поискани сведения относно хода на образуваното производство по определяне статута на сградата.
На 18.03.2024 г. в Община Варна е постъпило удостоверение, издадено от директора на НИНКН, в уверение на това, че в Института има образувано административно производство. Посочено е, че към датата на изготвянето му процедурата е на етап попълване на документ за реда за идентифициране, предоставяне на статути за определяне на категорията на недвижимите културни ценности за достъпа и за подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности на Министерство на културата. Посочено е, че НИНКН има готовност да представи предложението за деклариране на следващото заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министъра на културата, за което община Варна ще бъде своевременно уведомена.
На основание постъпилото удостоверение кметът е издал нова заповед за спиране на производството по заявлението на дружеството.
С производството, образувано пред НИНКН, се цели да се установи не само дали сградата на хотел „Одесос“ притежава характеристиките на самостоятелна недвижима културна ценност като част от недвижимото културно наследство на България, но и да се установи какъв е приложимия спрямо нея режим предвид, че сградата е неделима част от охранителната зона на археологически резерват и част от групов паметник на културата. Производството по заявлението на дружеството е част от процедура за премахване на сградата на хотел „Одесос“. За съда е очевидно, че първо трябва да приключи процедурата пред НИНКН. Наличието на проучвателна процедура относно статута на сградата като недвижима културна ценност е достатъчно основание за спиране на производството по приемане на план за безопасност за събаряне на сградата, смятат от съда.