В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне в басейна Aitken на Южния полюс на обратната страна на Луната.
Сондата Chang'e-6 трябва да вземе около 2 кг. проби от скали и почва и да се върне обратно на Земята.
Китай е първата страна в света, правеща подобен амбициозен опит.
Ракетата носител Long March-5 бе изстреляна от космическия център за изстрелване Wenchang на южния остров Хайнан.
На борда на сондата освен китайска апаратура за изучаване на Луната има такава и на Франция, Италия, Пакистан и Европейската космическа агенция за изучаване на Луната.
Достигането до лунната орбита ще отнеме 4 до 5 дни. Очаква се сондата да се приземи на луната в началото на юни.
След това сондата ще прекара 2 дни в изкопаване на 2 килограма проби, преди да се върне на Земята.
Според Ге Пинг, заместник-директор на Програмата за изследване на Луната и космоса на Китайската национална космическа администрация (CNSA), научната стойност на Chang'e-6 се крие в геоложката възраст на басейна Aitken. Според неговия екип тя е около 4 милиарда години, много по-стара от пробите, върнати преди това от СССР и САЩ, които бяха на около 3 милиарда години, както и пробите на 2 милиарда години от Chang'e-5.
Освен че разкрива нова информация за небесното тяло, което е най-близо до Земята, Chang'e-6 е част от дългосрочен проект за изграждане на постоянна изследователска станция на Луната, ръководената от Китай и Русия, наречена Международна лунна изследователска станция (ILRS).
Изграждането на такава станция би предоставило предимство за Китай и техните партньори в стремежа си за изследване на дълбокия космос. Wu Weiren, главен създател на китайския проект за изследване на Луната, по време на Китайската космическа конференция през 2024 г. миналия месец заяви, че "основен модел" на ILRS ще бъде построен до 2035 г.
От Reuters припомнят още, през 2018 г. чрез Chang'e-4 беше възможно първото безпилотно кацане на Китай на Луната, също от другата ѝ страна. През 2020 г. с Chang'e-5 китайците отбелязаха първия случай, в който хора извличат лунни проби от 44 години насам. Допълнително, Chang'e-6 може да направи Китай първата страна, която е успяла да извлече проби от "скритата" страна на Луната.
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. С това решение почивните дни за варненските...
176 г. – Римският император Марк Аврелий отпразнува триумфа си на победител след 8-годишно отсъствие от столицата, през което време ръководи военни операции.
1492 г. – Испанският крал Фернандо I обявява,...
Днес температурите ще са между 0 и 3 градуса, по-високи в Югоизточна България. Следобед фронтът ще се изтегли на изток, валежите ще спрат, а облачността ще се разкъса и намалее. Вятърът постепенно ще отслабне,...
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...