Законопроектът получи рядка двупартийна подкрепа в разделения политически пейзаж на Южна Корея, подчертавайки как отношението към яденето на кучета се е променило през последните няколко десетилетия по време на бързата индустриализация на страната. Законът ще забрани разпространението и продажбата на хранителни продукти, произведени или преработени с кучешки съставки, съобщи ресорната комисия на Народното събрание.
Въпреки това клиентите, които консумират кучешко месо или подобни продукти, няма да подлежат на наказание – което означава, че законът ще бъде насочен до голяма степен към работещите в индустрията, като например отглеждачи на кучета или продавачи.
Съгласно законопроекта всеки, който заколи куче за храна, може да бъде наказан с до три години затвор или глоба до 30 милиона корейски вона (около 23 000 долара). Всеки, който отглежда кучета за ядене или който съзнателно придобива, транспортира, съхранява или продава храна, произведена от кучета, също е изправен пред по-ниска глоба и затвор.
Собствениците на ферми, ресторанти за кучешко месо и други работници в търговията с кучета ще имат тригодишен гратисен период, за да затворят или променят бизнеса си, според комисията. От местните власти ще се изисква да подкрепят тези собственици на бизнес за „стабилно“ преминаване към друг бизнес.
Законопроектът сега се насочва към президента Юн Сук Йол за окончателно одобрение. Той беше предложен както от управляващата партия на Юн, така и от основната опозиционна партия и получи гласна подкрепа от първата дама Ким Кеон Хи, която притежава множество кучета и посети организация за защита на животните по време на президентско държавно посещение в Холандия през декември.
Подобно на части от Виетнам и Южен Китай, Южна Корея има история на консумация на кучешко месо. Традиционно се е разглеждало в Южна Корея като храна, която може да помогне на хората да победят жегите през лятото, а също така е била евтин и лесно достъпен източник на протеин във време, когато нивата на бедност са били много по-високи.
В Южна Корея има около 1100 ферми за кучета, работещи за хранителни цели, и около половин милион кучета се отглеждат в тези ферми, според Министерството на земеделието, храните и селските райони.
Броят на южнокорейците, които ядат кучешко месо, също е намалял драстично , тъй като притежанието на домашни любимци стана по-често срещано. Консуматорите на кучешко месо сега са склонни към по-възрастните, докато по-младите, по-градски южнокорейци са склонни да се отклоняват, отразявайки подобни тенденции в други части на Азия. Между 2005 г. и 2014 г. броят на ресторантите, предлагащи кучета в столицата Сеул, е намалял с 40% поради намаляващото търсене, показва официалната статистика.
„Нашето възприятие за консумацията на кучешко месо и животните като цяло се променя през последните десетилетия“, каза Лий Санг-киунг, мениджър на кампанията за забраната на кучешко месо в HSI Korea.
„Някога беше популярно, когато хранителните ни ресурси (бяха) оскъдни, като например по време на Корейската война, но с развитието на икономиката и възприятието на хората за животните и нашата консумация на храна, избора на храна и нещата се променят, тогава мисля, че е подходящият момент да вървим в крак с времето.“
Той добави, че приемането на законопроекта в понеделник се дължи отчасти на засилената политическа воля, която „нараства с интереса на Първата дама“. Но законопроектът срещна и ожесточена съпротива от стопани на кучета и собственици на фирми, които твърдят, че ще унищожи поминъка и традициите им.
През ноември десетки фермери и развъдчици на кучета се събраха пред президентския офис в Сеул, за да протестират срещу законопроекта - като много от тях доведоха своите отглеждани кучета в клетки, които възнамеряваха да пуснат на мястото на инцидента, според Ройтерс. На мястото избухна сбиване между фермерите и полицията, като някои протестиращи бяха задържани.
Един такъв отглеждащ кучета, Лий Кьонг-сиг, каза пред Ройтерс миналия ноември: „Ако трябва да затворя, с финансовото състояние, в което се намирам, наистина няма отговор какво мога да направя... Бил съм в това от 12 години и това е толкова внезапно.
В съобщение за новини от ноември Корейската асоциация за кучешко месо обвини правителството, че „заплашва да потъпче“ индустрията и че предлага законопроекта „без нито една дискусия или комуникация“ с потребителите или работниците на кучешко месо.
„Никой няма право да ограби 10 милиона (консуматори на кучешко месо) от правото им на храна и правото на оцеляване на 1 милион животновъди и работници, отглеждащи кучета“, се казва в прессъобщението.
Въпреки това Лий, мениджърът на HSI, беше оптимист, че гратисният период в законопроекта и мерките за облекчение ще помогнат на животновъдите да останат на повърхността.