В датския град Силкеборг група млади майки, които страдат от следродилна депресия, съобщават, че се чувстват по-близо до новородените си, по-спокойни и по-оптимистично настроени след участие в седмични сесии за пеене, предназначени да подобрят психичното им здраве.
Подобни резултати са наблюдавани и в групи, участващи в проекта Музика за майчинството на Световната здравна организация (СЗО) в четири други града в Италия и Румъния.
Подобни резултати са наблюдавани и в групи, участващи в проекта Музика за майчинството на Световната здравна организация (СЗО) в четири други града в Италия и Румъния.
„Точно както физическата активност носи ползи за здравето, така и културната активност също има ползи за здравето“, каза Нилс Фиет, технически служител в Световната здравна организация и съдиректор на нейната лаборатория за изкуства и здраве, каза пред Euronews.
„Разбира се, има социален компонент, който можете да получите и по други начини“, каза той. „Но музиката и това, което тя катализира, очевидно е фактор, който подобрява реакцията и ние видяхме дълбоко въздействие върху степента на възстановяване на майки със следродилна депресия.“
Изкуствата играят „основна роля“ за здравето
През последните 25 години са проведени обширни изследвания за въздействието на изкуството върху здравето и благосъстоянието.
Доклад на СЗО от 2019 г. установи, че изкуството играе „основна роля“ за подобряването на здравето и благосъстоянието на хората, както и за превенцията на заболявания през целия живот. В него се заключава, че „благоприятното въздействие на изкуствата може да бъде подсилено чрез признаване и действие въз основа на нарастващата база от доказателства“ и включва призив към правителствата в световен мащаб да насърчават ангажираността в изкуствата.
„Този доклад е като нашата Библия“, каза Корнелия Кис, която ръководи „Култура за здраве“, проект, частично финансиран от Европейската комисия с цел повишаване на осведомеността за програмите, които използват културата за нейните ползи за здравето в цяла Европа и извън нея.
„Взехме Библията и я разширихме.“
След 18 месеца събиране на данни, Култура за здраве представи констатациите си на конференция в Елефсина, Гърция, на 9 юни, където също така издаде някои препоръки за политики, които да бъдат приложени на ниво ЕС.
Той призова например ЕС да финансира обучение и конференции, за да привлече вниманието към видовете проекти, които могат да бъдат изпълнени, и да стимулира инвестициите в превенцията и насърчаването на здравето.
Той също така препоръча насърчаването на използването на социално предписване, основано на културата, в целия ЕС, както и добавянето на специални разпоредби в политическите документи. Но най-важната стъпка, обясни Кис, е „тези дискусии да се провеждат на местно ниво, във възможно най-много държави-членки“.
„Нека използваме тези уроци“
Достъпът до култура се споменава като един от елементите на живота на индивида, който има „важно въздействие върху психичното здраве“ в дългоочаквания цялостен подход на Комисията към психичното здраве, публикуван по-рано този месец. Достъпът до природа, спорт и подходящи условия на живот са също защити.
„Пречките пред доброто психично здраве не могат да бъдат преодолени само в рамките на здравната система“, се казва в стратегическия документ. „Изкуството и културата са важни за насърчаването на положителното психично здраве и благосъстоянието на индивидите и обществото като цяло, като подкрепят социалното включване и намаляват психичните здравна стигма.“
Изпълнителната власт на ЕС предостави 1,23 милиарда евро фондове на ЕС на разположение на държавите-членки, за да ги подкрепи да „поставят хората и тяхното психично здраве на първо място“.
Говорейки на конференцията „Култура за здраве“ в Елефсина, европейският комисар за европейския начин на живот Маргаритис Схинас нарече политическите препоръки на организацията „много провокиращи размисъл“, добавяйки, че сега ЕС трябва „да използва всички тези доказателства“.
„Научихме много“, каза той, „сега нека използваме тези уроци.“