Държавният глава говори за атаката на руски дрон срещу град Килия в Одеска област, която предизвика огромен пожар.
"След руската атака "Шахед". Точно върху нашата инфраструктура, която осигурява живота на украинската част от Черноморието и Дунавския регион. Всъщност това е пожар в тялото на нашите три морета. Тези последици от атаките над Килия, над Рени, над Измаил, над Одеса - върху онези градове, които отварят южната порта към света за Украйна - са много ярки", каза Зеленски.
По думите му сега Русия удря Украйна, но "какво щеше да стане, ако беше успяла, както по-рано в историята, да превърне Украйна в своя плацдарм?".
"Това беше планът на Путин. Нещо, което, за съжаление, вашите народи вече са видели! Заедно с украинската. В миналото. В миналото, което стана време на плен, защото в ключови моменти липсваше солидарност", подчерта Зеленски.
Според президента на Украйна 24 февруари е променил всичко.
"Европа - всички ние - успяхме да докажем, че сме способни на исторически актове на солидарност. И сега, когато Украйна е благодарна на вашите страни, благодарна е лично на вас за подкрепата, това е благодарността, която изпитваме", отбеляза Зеленски.
Държавният глава подчерта, че Инициативата "Три морета" е за обединение, а не за разделение.
"Така защо, когато украинските пристанища горят почти всяка вечер след руските удари, ние също трябва да се тревожим, че нашата сухопътна логистика ще спре? Когато политиката в Европа върви срещу зърното и пренебрегва общите ангажименти и споделени ценности... когато това се случва на фона на брутална агресия срещу всичко европейско, - губят всички. Всеки! И само времето ни дели от момента, в който ще се разкрият последствията от такава загуба. Украйна е категорично против по-нататъшни ограничения върху износа на наше зърно! Спокойно наблюдаваме как нашето зърно се превръща в източник на добри доходи за различни европейски страни, които преработват нашата селскостопанска продукция и правят пари от логистика. Фермерите в различни страни използват украински фураж в полза на своите ферми. Компании от различни страни правят пари от транзит. И това е полза за цялата европейска икономика. Но конкретно за украинския сегмент от европейската икономика не става въпрос за печелене на пари, а за оцеляване - в лицето на руския терор", обясни президентът на Украйна.
Според Зеленски всички ограничения срещу украинския износ сега са "увеличаване на разрушенията, причинени от руските терористи".
"Бих искал да се обърна конкретно към Европейската комисия. Основата на Европа е, наред с други неща, свободната конкуренция и изпълнението на обещанията. Украйна изпълнява обещанията си и никога не пречи на свободната конкуренция. Но как да не приемем спокойно нарушаването на дадените ни обещания, нарушаването на Споразумението за асоцииране, нарушаването на условията на свободния пазар. Европейските институции не трябва да множат разочарованията в Европа. Трябва да повиши доверието в думите и обещанията, които се правят в Европа", подчерта Зеленски.
По думите му Украйна се бори за живота и за общоевропейските ценности на бойното поле: по море и по суша, във въздуха и киберпространството, в информационната среда и сферата на търговията.
"Но ако трябва да се борим за Украйна и основите на нашата обща Европа в арбитраж, ние ще се борим. Ние не искаме, но ще се борим в арбитраж. Ако трябва да се борим в платформите на международни организации, ще се бием и там. Но се надяваме на единство. Надяваме се единството да победи. Тази истина ще победи. Нека солидарността продължава да ни обединява! Нека цяла Европа, от Дунав до Висла, продължи да бъде пространство на сътрудничество. Нека вината за страданията в Европа е само на Русия", заключи президентът на Украйна.
Припомняме, че Инициативата "Три морета" беше създадена през 2016 г. и вече се състои от 13 държави, след като Гърция беше приета за членка в сряда. В Украйна и Молдова станаха асоцииран член на инициативата "Три морета".
Относно зърното, преди дни Полша обяви, че няма да позволи внос на зърно от Украйна след 15 септември, тъй като интересът на полските фермери е по-важен за правителството от всички правила на Европейския съюз (ЕС) в това отношение.
"Знаем какво може да се случи, ако зърното от Украйна стигне до Полша след 15 септември. Особено, след като цената на зърното в момента е ниска и складовете вече са пълни. Знаем, че това е в наш интерес и ще го защитим. Ето защо отивам в Испания с това послание към срещата на върха на министрите на земеделието", каза Роберт Телуш, министър на земеделието и развитието на селските райони на Полша в речта си на Националната селскостопанска изложба.
Телуш информира, че ще посети Испания, където той и представители на други страни на първа линия - България, Унгария, Словакия и Румъния - ще убедят Европейския съюз да удължи до края забраната за внос на зърно от Украйна в ЕС от 2023 г. след 15 септември.