Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Aditya-L1: Индия успешно стартира първата си мисия до Слънцето

Събота, 2 Септември 2023 11:23
Източник: Moreto.net   
Индия стартира първата си мисия за наблюдение на Слънцето, само дни след като страната влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната.

Aditya-L1 излетя от стартовата площадка в Sriharikota в събота в 11:50 ч. индийско време (06:20 GMT).

Той ще измине 1,5 милиона км (932 000 мили) от Земята - 1% от разстоянието Земя-Слънце.

Индийската космическа агенция казва, че ще отнеме четири месеца, за да пътува толкова далеч.

Първата космическа мисия на Индия за изследване на най-големия обект в слънчевата система е кръстена на Сурия - индуисткия бог на Слънцето, известен също като Адитя.

А L1 означава точка 1 на Лагранж - точното място между Слънцето и Земята, към което се насочва индийският космически кораб.

Според Европейската космическа агенция, точката на Лагранж е място, където гравитационните сили на два големи обекта - като Слънцето и Земята - се компенсират взаимно, позволявайки на космически кораб да "зависи".

След като Aditya-L1 достигне това "място за паркиране", той ще може да обикаля около Слънцето със същата скорост като Земята. Това също означава, че сателитът ще изисква много малко гориво, за да работи.

В събота сутринта няколко хиляди души се събраха в галерията за наблюдение, създадена от Индийската агенция за космически изследвания (Isro) близо до мястото за изстрелване, за да наблюдават изстрелването.

Той също беше излъчен на живо по националната телевизия, където коментатори го описаха като "великолепно" изстрелване. Учените от Isro казаха, че изстрелването е било успешно и "работата му е нормална".

Сега космическият кораб ще обиколи Земята няколко пъти, преди да бъде изстрелян към L1.

От тази изгодна позиция Aditya-L1 ще може да наблюдава постоянно Слънцето - дори когато е скрито по време на затъмнение - и да извършва научни изследвания.

Isro не каза колко ще струва мисията, но доклади в индийската преса я определят на 3,78 милиарда рупии (46 милиона долара; 36 милиона британски лири).

Isro казва, че орбиталният апарат носи седем научни инструмента, които ще наблюдават и изучават слънчевата корона (най-външния слой); фотосферата (слънчевата повърхност или частта, която виждаме от Земята) и хромосферата (тънък слой плазма, който се намира между фотосферата и короната).

Проучванията ще помогнат на учените да разберат слънчевата активност, като слънчев вятър и слънчеви изригвания, и техния ефект върху земното и близкото космическо време в реално време.

Бившият учен от Isro Mylswamy Annadurai казва, че Слънцето постоянно влияе върху времето на Земята чрез радиация, топлина и поток от частици и магнитни полета. В същото време, казва той, това също влияе върху космическото време.

„Космическото време играе роля за това колко ефективно функционират сателитите. Слънчевите ветрове или бурите могат да повлияят на електрониката на сателитите, дори да повредят електрическите мрежи. Но има пропуски в познанията ни за космическото време“, каза г-н Annadurai пред BBC.

Индия има повече от 50 сателита в космоса и те предоставят много важни услуги за страната, включително комуникационни връзки, данни за времето и помагат за прогнозиране на нашествия от вредители, суши и предстоящи бедствия. Според Службата на ООН за въпросите на космоса (UNOOSA) приблизително 10 290 сателита остават в орбитата на Земята, като близо 7 800 от тях работят в момента.

Aditya ще ни помогне да разберем по-добре и дори ще ни предупреди за звездата, от която зависи животът ни, казва г-н Annadurai.

„Познаването на дейностите на Слънцето като слънчев вятър или слънчево изригване няколко дни напред ще ни помогне да преместим нашите сателити далеч от опасността. Това ще помогне да увеличим дълголетието на нашите сателити в космоса.“

Мисията, добавя той, преди всичко ще помогне за подобряване на нашето научно разбиране за Слънцето - звездата на 4,5 милиарда години, която държи нашата слънчева система заедно.

Слънчевата мисия на Индия идва само дни след като страната успешно приземи първата в света сонда близо до южния полюс на Луната.

С това Индия стана едва четвъртата страна в света, постигнала меко кацане на Луната, след САЩ, бившия Съветски съюз и Китай.

Ако Aditya-L1 успее, Индия ще се присъедини към избраната група от страни, които вече изучават Слънцето.

Япония беше първата, която стартира мисия през 1981 г. за изследване на слънчевите изригвания, а американската космическа агенция НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) наблюдават Слънцето от 90-те години на миналия век.

През февруари 2020 г. НАСА и ЕКА съвместно изстреляха Solar Orbiter , който изучава Слънцето отблизо и събира данни, които според учените ще помогнат да се разбере какво движи динамичното му поведение.

А през 2021 г. най-новият космически кораб на НАСА Parker Solar Probe влезе в историята, като стана първият, който прелетя през короната , външната атмосфера на Слънцето.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Без вода във Варна днес...
Днес, 23 Декември 2024 10:16
Без вода във Варна днес ще бъдат: - до около 14 ч. абонатите по бул."Васил Левски" бл.№1,бл.№2,бл.№3,бл.№4, бл.№5 и в района им. - до около 16 часа кв."Възраждане "- 2...
Министътът на туризма: Няма решение за липсата на кадри по зимните курорти
Днес, 23 Декември 2024 10:05
Няма решение за липсата на кадри по зимните курорти без вкарване на работна ръка от чужбина. Това заяви в "Денят започва" министърът на туризма Евтим Милошев. Той подчерта, че голям проблем в Пампорово...
Варненец и софиянец заловени да шофират с алкохол в кръвта
Днес, 23 Декември 2024 09:46
Двама шофьори бяха заловени да управляват автомобили след употреба на алкохол в ранните часове на уикенда, съобщиха от полицията. Първият случай е регистриран в събота, около два часа след полунощ....
Вучич нарече опозицията магарета, неудачници и безделници
Днес, 23 Декември 2024 09:31
Сръбският президент Александър Вучич отправи нови обидни квалификации по адрес на опозиционните лидери, предаде БГНЕС. Според него „в опозицията са магарета, неудачници и безделници, които говорят глупости“....
Министерският съвет ще проведе заседание днес с дневен ред от 16 точки
Днес, 23 Декември 2024 09:12
Министерският съвет ще проведе заседание днес с дневен ред от 16 точки 1. Проект на Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. Внася: министър-председателят 2....
Избраха Делян Пеевски за единствен лидер на ДПС и заличиха Ахмед Доган
Днес, 23 Декември 2024 08:55
ДПС вече е без почетния председател Ахмед Доган. Националната конференция на партията единодушно избра Делян Пеевски за едноличен председател. Хората на Ахмед Доган обявиха, че ще оспорват решенията...
Ние, потребителите: Резервациите за настаняване от безплатни платформи са рискови
Днес, 23 Декември 2024 08:04
Трябва много да се внимава от какви платформи се извършват резервациите за настаняване. Превеждането на средствата за извършване на услугата да става по проследим начин и да се посочва основанието за превода,...
Тази сутрин е открито кучето на 13-годишния Николай
Днес, 23 Декември 2024 07:39
Тази сутрин е открито кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре. Това потвърди за БНТ старши комисар Красимир Христов, директор ОДМВР-Стара Загора. Кучето е намерено близо до дома на...
Почитаме Свети Наум Преславски
Днес, 23 Декември 2024 07:21
На 23 декември Православната църква почита Свети Наум Преславски. Свети Наум се чества също и на 27 юли - Светите седмочисленици - Св.св. Кирил и Методий, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. Свети...
23 декември в историята
Днес, 23 Декември 2024 06:59
Събития: 619 г. – Бонифаций V става папа. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан спътник на Сатурн. 1785 г. – Ню Йорк става столица на САЩ...
Прогноза за времето - 23 декември
Днес, 23 Декември 2024 06:35
Днес ще бъде облачно и ветровито. Ще духа умерен, северно от планините и в Източна България - временно силен вятър от юг-югоизток. След обяд в Западна, а до вечерта и в Централна България ще започнат валежи,...
Тежко остава състоянието на момчето, пострадалотот волтова дъга на жп гара
Неделя, 22 Декември 2024 18:39
Първата от поредицата операции вече е направена на 12-годишния Мартин, който получи над 50 процента изгаряния при удар от волтова дъга. Момчето беше поразено на жп гарата в Стамболийски при опит да си...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook