Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Aditya-L1: Индия успешно стартира първата си мисия до Слънцето

Събота, 2 Септември 2023 11:23
Източник: Moreto.net   
Индия стартира първата си мисия за наблюдение на Слънцето, само дни след като страната влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната.

Aditya-L1 излетя от стартовата площадка в Sriharikota в събота в 11:50 ч. индийско време (06:20 GMT).

Той ще измине 1,5 милиона км (932 000 мили) от Земята - 1% от разстоянието Земя-Слънце.

Индийската космическа агенция казва, че ще отнеме четири месеца, за да пътува толкова далеч.

Първата космическа мисия на Индия за изследване на най-големия обект в слънчевата система е кръстена на Сурия - индуисткия бог на Слънцето, известен също като Адитя.

А L1 означава точка 1 на Лагранж - точното място между Слънцето и Земята, към което се насочва индийският космически кораб.

Според Европейската космическа агенция, точката на Лагранж е място, където гравитационните сили на два големи обекта - като Слънцето и Земята - се компенсират взаимно, позволявайки на космически кораб да "зависи".

След като Aditya-L1 достигне това "място за паркиране", той ще може да обикаля около Слънцето със същата скорост като Земята. Това също означава, че сателитът ще изисква много малко гориво, за да работи.

В събота сутринта няколко хиляди души се събраха в галерията за наблюдение, създадена от Индийската агенция за космически изследвания (Isro) близо до мястото за изстрелване, за да наблюдават изстрелването.

Той също беше излъчен на живо по националната телевизия, където коментатори го описаха като "великолепно" изстрелване. Учените от Isro казаха, че изстрелването е било успешно и "работата му е нормална".

Сега космическият кораб ще обиколи Земята няколко пъти, преди да бъде изстрелян към L1.

От тази изгодна позиция Aditya-L1 ще може да наблюдава постоянно Слънцето - дори когато е скрито по време на затъмнение - и да извършва научни изследвания.

Isro не каза колко ще струва мисията, но доклади в индийската преса я определят на 3,78 милиарда рупии (46 милиона долара; 36 милиона британски лири).

Isro казва, че орбиталният апарат носи седем научни инструмента, които ще наблюдават и изучават слънчевата корона (най-външния слой); фотосферата (слънчевата повърхност или частта, която виждаме от Земята) и хромосферата (тънък слой плазма, който се намира между фотосферата и короната).

Проучванията ще помогнат на учените да разберат слънчевата активност, като слънчев вятър и слънчеви изригвания, и техния ефект върху земното и близкото космическо време в реално време.

Бившият учен от Isro Mylswamy Annadurai казва, че Слънцето постоянно влияе върху времето на Земята чрез радиация, топлина и поток от частици и магнитни полета. В същото време, казва той, това също влияе върху космическото време.

„Космическото време играе роля за това колко ефективно функционират сателитите. Слънчевите ветрове или бурите могат да повлияят на електрониката на сателитите, дори да повредят електрическите мрежи. Но има пропуски в познанията ни за космическото време“, каза г-н Annadurai пред BBC.

Индия има повече от 50 сателита в космоса и те предоставят много важни услуги за страната, включително комуникационни връзки, данни за времето и помагат за прогнозиране на нашествия от вредители, суши и предстоящи бедствия. Според Службата на ООН за въпросите на космоса (UNOOSA) приблизително 10 290 сателита остават в орбитата на Земята, като близо 7 800 от тях работят в момента.

Aditya ще ни помогне да разберем по-добре и дори ще ни предупреди за звездата, от която зависи животът ни, казва г-н Annadurai.

„Познаването на дейностите на Слънцето като слънчев вятър или слънчево изригване няколко дни напред ще ни помогне да преместим нашите сателити далеч от опасността. Това ще помогне да увеличим дълголетието на нашите сателити в космоса.“

Мисията, добавя той, преди всичко ще помогне за подобряване на нашето научно разбиране за Слънцето - звездата на 4,5 милиарда години, която държи нашата слънчева система заедно.

Слънчевата мисия на Индия идва само дни след като страната успешно приземи първата в света сонда близо до южния полюс на Луната.

С това Индия стана едва четвъртата страна в света, постигнала меко кацане на Луната, след САЩ, бившия Съветски съюз и Китай.

Ако Aditya-L1 успее, Индия ще се присъедини към избраната група от страни, които вече изучават Слънцето.

Япония беше първата, която стартира мисия през 1981 г. за изследване на слънчевите изригвания, а американската космическа агенция НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) наблюдават Слънцето от 90-те години на миналия век.

През февруари 2020 г. НАСА и ЕКА съвместно изстреляха Solar Orbiter , който изучава Слънцето отблизо и събира данни, които според учените ще помогнат да се разбере какво движи динамичното му поведение.

А през 2021 г. най-новият космически кораб на НАСА Parker Solar Probe влезе в историята, като стана първият, който прелетя през короната , външната атмосфера на Слънцето.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
А1 е първият телеком в България, който предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple
Сряда, 16 Април 2025 10:57
• А1 вече предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple. • Потребителите могат да избират от трите най-актуални модела Applе Watch с eSIM – Ultra 2, Series 10 и SE. • С eSIM потребителите могат...
Стоп на разхищението на храна!
Вторник, 15 Април 2025 08:39
Сдружение "Асоциация Биомрежа" организира международно обучение в Истанбул по проект FoodWISE. В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха...
От традиционните вкусове до нестандартните решения – Великден е празник за всеки
Сряда, 16 Април 2025 08:13
Тази година Великден е такъв, какъвто го искаш ти. Защото това не е просто дата в пролетния календар — Великден е настроение, аромат на козунак, смях в търсенето на „бореца“ около кошницата с боядисани...
Засилват охраната край храмовете за Великден
Днес, 17 Април 2025 08:06
Екипи на „Охранителна полиция“ са осъществили контакт с организаторите на публични прояви по време на Великденските празници и с представителите на местната власт и са предприети нужните мерки за опазването...
На Велики четвъртък е била Тайната вечеря и боядисваме яйцата
Днес, 17 Април 2025 07:50
Православната църква отбелязва Велики четвъртък. Смята се, че на този ден са се случили четири от най-важните събития от Христовите страсти. В Евангелието е записано, че това е денят, в който е станало...
Най-важното от Варна във вчерашния 16 април
Днес, 17 Април 2025 07:30
Пуснаха поръчката за системата за паркиране в Зелена зона във Варна Обществена поръчка за осигуряване и поддръжка на системата за платено паркиране в Зелена зона обяви Община Варна. Прогнозната стойност...
17 април в историята
Днес, 17 Април 2025 07:10
1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски разкази в двора на Ричард II. Изследователите...
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Днес, 17 Април 2025 06:51
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 17 април, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 12:00 - гр. Варна - кв. Бриз...
Прогноза за времето - 17 април
Днес, 17 Април 2025 06:31
По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа до умерен вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще са между 13° и 16°. Температурата на морската вода е 9°-10°. Вълнението на морето ще е...
ВМС обявиха 42 свободни позиции за матроси
Сряда, 16 Април 2025 19:02
Със заповед на командира на Военноморските сили (ВМС) е разкрита процедура за обявяване на 42 вакантни длъжности за матроси (войници) във военни формирования от Военноморските сили, за приемане на военна...
Вдигат със 190 млн. лв. бюджета на програмата за компенсация на разходите за ток на небитовите потребители
Сряда, 16 Април 2025 18:47
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лв. бюджета на програмата за компенсиране разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли 2024 г. до 31 март 2025 г. Така вместо...
Варна ще е домакин на десетото издание на Българския географски фестивал
Сряда, 16 Април 2025 18:31
На 26 и 27 април Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие, популяризиращо науките за Земята в България. Ежегодният културно-образователен форум...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.0 + 1.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook