Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Историческо кацане: Индийският лунен модул ще направи опит за кацане на южния полюс на Луната

Сряда, 23 Август 2023 08:23
Източник: Moreto.net   
Индия се стреми да влезе в историята в сряда с третата си лунна мисия, която трябва да кацне на Луната.

Ако Chandrayaan-3 успее, Индия ще бъде първата страна, която ще кацне близо до малко проучения южен полюс на Луната.

Една от основните му цели е да търси лед на водна основа, който според учените може да поддържа човешкото обитаване на Луната в бъдеще.

Опитът на Индия идва само дни след като руската Луна-25 се разби, докато се опитваше да кацне в същия регион.

Ако успее, това ще бъде и едва четвъртата държава, постигнала меко кацане на Луната - САЩ, бившия Съветски съюз и Китай са кацали близо до екватора.

Опитът на Индия да приземи своята мисия Chandrayaan-2 близо до южния полюс през 2019 г. беше неуспешен - той се разби в лунната повърхност.

Така че сега всички очи са насочени към Chandrayaan-3.

Космическият кораб с орбитален апарат, спускаем апарат и марсоход излетя на 14 юли от космическия център Шрихарикота в Южна Индия.

Спускаемият апарат - наречен Викрам на името на основателя на Индийската организация за космически изследвания (Isro) Викрам Сарабхай - носи в корема си 26-килограмовия марсоход, наречен Pragyaan, санскритската дума за мъдрост.

Пътуването му до Луната предизвика много вълнение в Индия, като пожеланията за успех на мисията валят от цялата страна.

Isro обяви планове за предаване на живо по телевизията на кацането и се очаква милиони хора, включително ученици, да го гледат.

Шефът на Isro Sreedhara Panicker Somanath каза, че е уверен, че Chandrayaan-3 ще направи успешно меко кацане.

Той каза, че са проучили внимателно данните от катастрофата на Chandrayaan-2 и са извършили симулационни упражнения, за да коригират грешките.

Едно от последните изображения, изпратени от спускаемия модул Vikram

През последните няколко дни камерата на спускаемия апарат Vikram картографира широко лунната повърхност, докато се опитваше да намери безопасно място за кацане .

В своята актуализация във вторник Isro каза, че мисията "е по график, системите са подложени на редовни проверки и гладкото плаване продължава".

Г-н Соманат каза, че Chandrayaan-3 ще работи за надграждане на успеха на предишните мисии на Индия до Луната и ще помогне да се направят някои "много съществени" научни открития.

Чандраян-1, първата лунна мисия на страната през 2008 г., откри наличието на водни молекули върху изсъхналата лунна повърхност и установи, че Луната има атмосфера през деня.

И въпреки неуспешното меко кацане, Chandrayaan-2 не беше напълно отписан - неговият орбитален апарат продължава да обикаля около Луната дори днес и ще помогне на спускаемия модул Vikram да изпрати изображения и данни на Земята за анализ.

Спускаемият модул и марсоходът носят пет научни инструмента, които ще помогнат да се открият "физическите характеристики на повърхността на Луната, атмосферата близо до повърхността и тектоничната активност, за да се изследва какво се случва под повърхността".

В сряда учените ще използват сложен набор от маневри, за да намалят постепенно скоростта на спускаемия модул, за да го доведат до точка, която ще позволи меко кацане в зона, която космическите учени описват като "много неравна, пълна с кратери и камъни".

След като кацне и прахът се утаи, шестколесният марсоход ще изпълзи от корема си и ще се скита около скалите и кратерите на повърхността на Луната, събирайки важни данни и изображения, които да бъдат изпратени до спускаемия модул, който ще ги предаде на орбитален апарат за изпращане на Земята.

Колелата на марсохода имат логото и емблемата на Isro, щамповани върху тях, така че да оставят отпечатъци върху лунната почва по време на разходката по Луната, каза служител пред BBC.

Датата на кацане е внимателно подбрана, за да съвпадне с началото на лунния ден (един ден на Луната се равнява на 28 дни на Земята), тъй като батериите на спускаемия модул и марсохода ще се нуждаят от слънчева светлина, за да могат да се зареждат и функционират. След като падне нощта, те ще се разредят и ще спрат да работят. Все още не е ясно дали ще се върнат към живота, когато започне следващият лунен ден.

Южният полюс на Луната е особено обещаващ в това търсене - повърхността, която остава в постоянна сянка там, е огромна и учените казват, че това означава, че има възможност за вода в тези области.

Индия не е единствената страна, хвърлила поглед към Луната - има нарастващ глобален интерес към нея, като в близко бъдеще ще се отправят много други мисии към лунната повърхност. И учените казват, че има още много за разбиране за Луната, която често се описва като врата към дълбокия космос.

Един успешен Chandrayaan-3, казват те, ще ни отведе крачка по-близо в това търсене.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Днес, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“. Специалната награда на г-н Благомир...
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Днес, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
Скок на цената на хлебната пшеница на световните пазари
Днес, 23 Ноември 2024 14:41
Софийската стокова борса (ССБ) отчита значителни колебания на цените на основните зърнени култури на световните пазари, предаде БТА. Цената ФОБ (на границата на страната износител) на хлебната пшеница...
„Таралежите” по братя Мормареви с премиера тази вечер във Варна през ноември
Днес, 23 Ноември 2024 14:15
От 19:30 часа днес, 23-ти ноември, в The Center - Варна ще се проведе премиерата на театрално-танцовия спектакъл „Таралежите” по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите". Aктьорът...
Русия давала петрол на Северна Корея, нарушавайки санкциите
Днес, 23 Ноември 2024 13:54
Смята се, че Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска...
Приключи плановия годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Днес, 23 Ноември 2024 13:34
Приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от пресцентъра на електроцентралата. След проверка на Агенцията за ядрено регулиране тази сутрин в 10:07 ч. блокът беше включен...
Какво време ни чака в неделя по Черноморието
Днес, 23 Ноември 2024 13:08
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около...
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
Днес, 23 Ноември 2024 12:47
Уважаеми колеги от ГЕРБ, приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Това пишат от Продължаваме...
Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия
Днес, 23 Ноември 2024 12:24
Украинският президент призова за решителен отговор на изстреляната срещу Украйна руска балистична ракета. Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия. Германският външен министър...
Връчиха наградите в Националния ученически конкурс за историческа памет „Будител“
Днес, 23 Ноември 2024 11:37
Над 220 проекта участваха в VІII Национален исторически ученически конкурс за историческа памет „Будител“, посветен на борбите на българите за национално обединение. Събитието се провежда под патронажа...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook