Този ход идва на фона на нарастващата загриженост в Брюксел, че някои национални правителства се бавят по въпроса, казаха служителите пред Financial Times.
Само една трета от страните в ЕС са забранили на Huawei достъп до критични части от 5G комуникациите на блока въпреки препоръките, дадени от Брюксел, за изключване на високорискови доставчици от технологични инвестиции, Тиери Бретон, еврокомисар по вътрешния пазар, каза на министрите на телекомуникациите на блока на последната среща петък. „Това е твърде малко. И това разкрива колективната сигурност на съюза“, каза той.
Препоръките, които бяха единодушно одобрени от държавите-членки през 2020 г., варираха от изисквания за сертифициране до диверсификация на доставчиците.
Насоките не отговарят на забраната, но пряко запознати с въпроса хора казаха, че ЕС може да въведе задължителна забрана за компании, за които се смята, че представляват риск за сигурността, като Huawei, ако страните членки, включително Германия, продължат да забавят.
Европейската комисия отказа коментар. Изпълнителната ръка на блока е планирана следващата седмица да докладва за напредъка в целия блок в изпълнението на препоръките.
Новите правила, налагащи забрана, едва ли ще се появят преди края на петгодишния мандат на настоящата Европейска комисия през 2024 г., като се има предвид времето, необходимо за получаване на подкрепата на Европейския парламент и държавите-членки за всеки нов закон.
Huawei заяви, че се противопоставя на политизирането на оценката на киберсигурността. „Оценяването на рисковете за киберсигурността без спазване на технологичните стандарти или изключването на конкретни доставчици от системата без подходяща технологична оценка е нарушение на принципите на справедливост и недискриминация, а също и против законите и разпоредбите на Европейския съюз и неговия член държави.”
Компанията каза: „Нито един съд не е установил, че Huawei е участвал в злонамерена кражба на интелектуална собственост или е изисквал от Huawei да плати обезщетение за нарушаване на чужда интелектуална собственост.“
Вашингтон обвини по-специално Huawei, че е престъпно предприятие, което е крало от американски компании, нарушавало е санкциите срещу Северна Корея и е давало неверни изявления пред ФБР. Тя призова съюзниците на САЩ да забранят на компанията достъп до тяхната критична комуникационна инфраструктура.
Официални лица в Германия изразиха загриженост относно връзките между Deutsche Telekom и Huawei. По-рано тази година Берлин заяви, че преразглежда използването на китайски компоненти в своята 5G инфраструктура и дали е необходима промяна на закона.
Длъжностни лица, запознати с дискусиите в Брюксел, предупредиха за „цената на дългосрочната зависимост“ от Китай, точно както блокът разчиташе на руските енергийни доставки преди войната в Украйна, ако целият ЕС не успее да забрани Huawei. „Ние знаем какво е да си зависим от другите“, каза един.
Последните предупреждения идват в момент на нарастваща загриженост в ЕС относно технологичната му зависимост от Китай, търговските практики на страната и спазването на правата на човека в Пекин.
На срещата с министрите на телекомуникациите миналата седмица Бретон предупреди за рисковете от прекаленото излагане на китайски доставчици. „Основното ми послание към държавите-членки беше да им напомня за спешната необходимост да действат, за да избегнат създаването на големи уязвимости, които биха били трудни за преодоляване“, каза той.
ЕС вече успя да „намали или елиминира“ излагането си на геополитически рискове в други индустрии като енергетиката, каза той, като предупреди: „Трябва да направим същото за 5G мрежите – не можем да си позволим да поддържаме критични зависимости, които могат да се превърнат в оръжие срещу нашите интереси“.
Тласъкът идва, когато редица европейски нации преоценяват зависимостта си от Китай за критична телекомуникационна инфраструктура. Португалия се готви да забрани на Huawei някои 5G оборудване в обратна политика. Страната е един от най-големите получатели на китайски инвестиции на глава от населението в Европа.
Дания, Швеция, Естония, Латвия и Литва в ЕС, както и Обединеното кралство, вече забраниха на компанията достъп до тяхната 5G инфраструктура.