Наследство
Ако от РИОКОЗ дойдат на проверка в лечебницата, може и да я затворят заради мизерията в някои от помещенията.
Нехайство
От година флуорографът не е помръдвал от мястото си, защото не е имало кой да му смени акумулатора.
- Д-р Генов, как се решихте да станете управител на едно затънало здравно заведение, и то в условията на икономическа криза?
- Приех работата със смесени чувства, защото, от една страна, за мен това е голяма крачка в кариерата. От друга, диспансерът е толкова зле в момента, че той е не на финансовото дъно, ами направо в дупка на дъното. Първо, трябва да се изчистят всички стари задължения, като заплати, сметки, борчове към доставчици, и оттам насетне да почне рехабилитацията.
- Как диспансерът ще стане самоиздържащ се, и то за кратко време?
- Стъпка по стъпка до края на годината. След като покрием задълженията с гласуваните 150 000 лв. от общинския бюджет, започва подготовка за акредитирането на диспансера. Това е единственият начин да сключим договор със здравната каса, за да лекуваме пациенти и с останалите белодробни заболявания и да образуваме печалба. Защото за НЗОК клинична пътека за туберкулоза не съществува. За тези болни получаваме държавна субсидия, която покрива само консумативите по лечението.
- Ще имате ли детско отделение?
- Има такава идея и ще видим доколко ще ни позволят нормативите, както и изискванията на РИОКОЗ за подобна дейност.
- Тези цели могат ли да се осъществят от екипа, с който разполагате в момента?
- Не, защото не е достатъчен нито като брой хора, нито като квалификация. В момента липсват клиничен лаборант, рентгенолог, микробиолог. Без тези специалисти изобщо не можем да започнем процедура по акредитация, така че скоро ще обявим конкурс. На второ място ще търсим старши сестри, които имат поне бакалавърска степен по управление на здравни грижи. Според сега действащото законодателство без този ценз една сестра не може да е главна. А в момента само една притежава нужната квалификация. Останалите ще продължат работата си в диспансера, но не на тази длъжност. Самата акредитация от подготовката на документите до положителния отговор от здравното министерство ще отнеме 3 - 6 месеца. Така че ако всичко върви по мед и масло, ще успеем за по-малко от година.
- Как ви посрещна екипът на лечебницата?
- Хората ме посрещнаха със смесени чувства, тъй като, от една страна, те почувстваха известно облекчение и надежда, че нещата ще се оправят и най-малкото ще започнат да си получават редовно заплатите. От друга, те са притеснени за бъдещето. Но с течение на времето ще свикнат с новите неща, тъй като те са само за добро.
- Кой ще застане зад гърба ви?
- Надявам се, че общината и местният парламент ще ми помагат през цялото време, тъй като диспансерът е 100% общински. Пък и това е единственият начин той като структура да стане самоиздържащ се и да се отбие от общинския бюджет.
- Възможно ли е догодина да договорите и по-голям държавен бюджет за туберкулоза?
- Теоретична възможност има и още отсега обмислям варианти как да го постигна. Един от тях е да привлечем на лечение болните с туберкулоза от други области – например Добрич.
- От всички български тубдиспансери само варненският ли е в критично състояние?
- Доколкото знам, да. А защо е станало така, трябва да каже предишното ръководство, както и отговорниците към общината. Но с две думи: основният пропуск е липсата на акредитация и нежеланието да се търсят алтернативни форми на финансиране и да се правят структурни реформи. В тази ситуация общината и 50 млн. лв. да налее в диспансера, без необходимата реорганизация инвестицията не би имала смисъл.
- Колко пари ви трябват, за да се осигури нормалното функциониране на лечебницата до края на годината?
- Около 570 000 лв., като в това число влизат и вече гласуваните 150 000 лв. от Общинския съвет на последното му заседание.
- Има ли напуснали медици през последните месеци?
- Да, има - един лекар и няколко лаборанти. Но лабораториите по принцип са невралгични за всички болници, тъй като липсват кадри в тази област.
- Имате ли забележки по медицинското оборудване?
- Има какво да се желае най-вече в клиничната лаборатория и рентгена, тъй като апаратите са стари и за да мине акредитацията, са нужни нови. Инвестицията в биохимичен и хематологичен анализатор е за не повече от 15 000 лв. В рентгеновото отделение ситуацията е по-сложна, защото ако купим стандартна апаратура, парите няма да са много, но ако за акредитацията се изисква дигитален рентген, ще трябват около 250 000 лв.
- При какви обстоятелства бихте кандидатствал за постоянен шеф на диспансера?
- Бих се явил на конкурс за управител само ако получа пълната подкрепа на местната власт, за да изпълня програмата за спасяването на лечебницата. Ако това не се случи, оставането ми би било безпредметно.
- Може ли Варна да се лиши от това здравно заведение?
- Това не е вариант, тъй като туберкулозата в световен мащаб расте и проблемът се задълбочава с увеличаването на случаите на резистентни към традиционните лекарства пациенти. Расте и общият брой на хрониците с белодробни заболявания. Същевременно останалите болници във Варна се задъхват от притока на пациенти с респираторни проблеми и не успяват да поемат всички нуждаещи се. Ето защо градът има нужда от допълнителен ресурс в тази насока, който ние можем да осигурим. Докато работех в спешния център на УМБАЛ „Св. Марина“, изпитах ужаса, когато не може да се намери легло за поредния човек с пневмония.
- Колко допълнителни легла ще разкриете?
- В момента диспансерът разполага с 40 места, от които са заети около 13. След акредитацията леглата за туберкулоза ще си останат, но ще разкрием още 40 - 60 за неспецифична патология, които ще са разпределени по равно в отделенията за възрастни и деца.
- Как ще изкарате допълнителни пари от флуорографа?
- Той ще бъде даван под наем на други лечебници и на службите по трудова медицина. В момента мобилният апарат няма акумулатор и затова не е използван от година. А в момента буквално се вие опашка от желаещи да го наемат.
- Имате ли нужда от ремонти?
- Да, определено. Самият диспансер е настанен в сграда, която не е пригодена за такава дейност – бивша детска градина. Има нужда най-малкото от освежаващ ремонт. В стационара трябва да се подмени дограмата. Помощните помещения пък са под всякаква критика и ако дойдат инспектори на РИОКОЗ, може и да ни затворят.