Двамата ще бъдат привлечени в качеството им на обвиняеми за това, че са допуснали плавателният съд да заседне, като така са причинили значителни повреди на чужд имот и са създали опасност за живота на другиго – престъпление, за което законът предвижда наказание от 5 до 15 години „лишаване от свобода“.
С постановление на наблюдаващия случая прокурор от Окръжна прокуратура – Добрич двамата мъже са задържани за срок до 72 часа с оглед довеждането им пред съда с искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
По разпореждане на Главния прокурор на Република България Иван Гешев. Разследването на случая с кораба „Вера Су“ се превъзлага на екип от следователи от Националната следствена служба като прякото наблюдение на работата по досъдебното производство продължава да се осъществява от Окръжната прокуратура в Добрич.
По реда на специалния надзор, поради фактическата и правна сложност на случая, и неговата обществена значимост, определеният надзорен прокурор от Апелативна прокуратура – Варна ще следи за методическото и правилно водене на разследването. Върховна касационна прокуратура също ще наблюдава работата по случая.
Действията по разследването продължават и по другите две направления: има ли замърсяване на морската вода и настъпили щети за природата, дали действията на оправомощените държавни органи са били адекватни, навременни и правилни и налице ли е бездействие от страна на едно или повече длъжностни лица, което може да доведе до екологична катастрофа в местност Яйлата и региона.
В хода на работата по случая днес, 7 октомври 2021 г., екип от следователи разпита всички членове на екипажа пред съдии от Окръжен съд – Добрич. Иззети са корабна документация и навигационни карти, а утре предстои митническа проверка на целия екипаж.
Постъпил е сигнал от Министерството на околната среда и водите, засягащ катастрофата със заседналия кораб, който ще бъде приобщен към събраните до момента материали.