Припомняме, в продължение на два месеца, от 25 януари т.г., отпадните води на "Галата", "Аспарухово" и местностите в района бяха заустени във Варненското езеро, след механично премахване на едрите отпадъци.
Временната тръба аварира на 15 януари, а 10 дни по-късно това бе съобщено на обществеността, след запитване от медиите. Тогава е било спряно и транспортирането на мръсните води към пречиствателната станция, а същите са били заустени в езерото.
След последвалия ремонт бе направен направен оглед, който откри нови пукнатини по тръбата. Последва нов ремонт, който по информация от Община Варна е приключил на 24 март. Дейностите по него са били за сметка на фирмата изпълнител "Хидроремонт", уточниха от общинската администрация.
Припомняме, освен през изминалите 60 дни, фекалните води се изливаха в езерото цяла година - от аварията през август 2019 до 16 септември 2020г., когато тръбата вече беше положена на дъното на езерото и от РИОСВ - Варна съобщиха, че Замърсяването на Варненско езеро с отпадъчни води от канално-помпена станция „Аспарухово“ е преустановено.
Продължават проучванията как да се изкопае траншея
В момента продължават проучвателните дейности за това по каква технология и с каква техника да бъдат направени изкопните работи за траншеята, в която трябва да бъде положен тръбопроводът, съобщи Христо Иванов за Moreto.net.
Заради геоложките условия в проблемен участък технологията, чрез която се планираше да бъде прокопана траншеята, не е възможно тя да бъде използвана.
Водят се разговори със специализирани фирми, които да потвърдят на база на геоложките проучвания възможността за прокопаването на траншеята.
Той подчерта обектът е специфичен и свързан с осигуряване на необходимата техника, но се надява срокът за цялостния ремонт и полагането на тръбата на проектната дълбочина (30 ноември 2021 г.) да бъде спазен.