"Приказка за теб", която се излъчи предишния уикенд, от 11 часа във Фейсбук страницата на театъра, се радва на огромна популярност сред аудиторията не само от Варна, но и от цялата страна и дори от чужбина.
Попитахме г-жа Стойкова за инициативата "Приказка за теб", какво още се подготвя в театъра и какво се случва с артистите в тези извънредни за тях условия.
- Г-жо Стойкова, съобразно забраната на Министерски съвет спектаклите отпаднаха от програмата и на Кукления театър. Как се отрази това на екипа?
В момента аз и артистите сме по домовете си, защото спазваме много стриктно мерките и смятаме, че така трябва да бъде и ние трябва да дадем пример за това. Спрели сме всички репетиции, всеки се подготвя вкъщи. Но през това време една идея тръгна съвсем импровизирано, а сега набира много голяма скорост поради големия интерес. Ние решихме да направим нещо за нашите прекрасни зрители, които също са си вкъщи, всичките тези прекрасни дечица, които идват всеки път в залата. Те сега са притеснени от необходимостта да стоят вкъщи и затова решихме, вместо представления, да им разказваме приказки, които се излъчват в 11 часа на нашата Фейсбук страница.
Актьорът Боян Стоянов разказa приказката "Заек и костенурка" в събота
Миналата събота и неделя излъчихме две приказки, , които не са спектакъл, заснети, леко театрализирани с нашите прекрасни актьори Боян Стоянов и Краси Добрев.
Красимир Добрев разказа в неделя "Лисицата и щъркелът"
Отзвукът, който имаха тези приказки, е толкова голям, че с нас дори се свърза г-жа Христова от отдел „Образование“ към Общината с идеята, ако можем, през седмицата да излъчваме някакви подобни неща за децата от детските градини и ясли, които не са на занимания. Присъединяваме се с най-голяма радост към такава идея. И сега всички актьори по домовете си разработват свои малки видео клипове, с които да бъдат от помощ на родителите на децата, да им дадем някоя добра идея, да ги научим на това-онова. Разбира се, всички клипове ще бъдат правени саморъчно, с телефоните на колегите, защото нямаме никакви други възможности, абсолютна е забраната за събиране на едно място, така че всеки от вкъщи действа с помощни средства.
- Дори непринудените условия вероятно правят клипчетата още по-очарователни?
Да, първите клипчета, които колегите пращат, са с домашни любимци, които свирят на пиано, с учене на нотички, с рисуване, с цифрички, с гимнастика, какво ли още не. Колегите са впрегнали цялото си въображение.
- Артистите измислят темата на клиповете, хрумват им спонтанно?
Хрумват им спонтанно, но имаме един „художествен съвет“ и там обсъждаме всичко. Гледаме максимално, доколкото е възможно, да изглежда добре „продукцията“ и общо взето имаме строга цедка на нещата, които се пускат. Но това, което досега хрумва първоначално, като импровизация, мисля, че е много добре. Много ще се радвам, ако успеем. Тези наши мини продукции ще се появяват на Фейсбук страницата ни всеки ден от понеделник до петък, точно в 10.00 ч. и ще ги разпознавате по общото заглавие – „Детска театрална занималня“.
Вече това, което снимаме в театъра за събота и неделя – „Приказка за теб“, ще е много професионално направено, защото там видеозаснемането и монтажа прави Тодор Тодоров, носител на „Икар“ за визии, който работи с нас отдавна. Там разчитаме на него. Вкъщи през седмицата ще разчитаме на импровизация и забавление и въобще – на неща от сърце.
- Във Фейсбук беше обявено, че зрителите ще подават предложения за приказки, които да бъдат театрализирани. Това остава като регламент за събота и неделя?
Това остава. Две от приказките ще бъдат разказвани – едната в събота, другата – в неделя. До понеделник събираме идеи, в сряда пристъпваме към снимане. Има нужда от обработка, има нужда от време, за да можем да го подготвим и да бъдем в събота и неделя, в 11ч., готови.
- Очевидно артистите не бездействат, но по Ваши наблюдения как се отразява липсата на контакт с публиката на артистите или те успяват да преобразуват тази липса в нещо градивно за тях?
Тази липса на контакт ни извади от рутината и всъщност потърсихме контакт по друг начин. Дълбоко вярваме, че истината е в това хората да се срещат в театралната зала със своите артисти и там да се случва чудото на театъра, на живия контакт, на това, което се създава в момента и това е само за теб, само в този момент. Дълбоко обичаме театъра и вярваме в този контакт. В тия екстремни условия се радваме, че има начин, по който да стигнем до нашата публика. Най-важното е, че така никой не се чувства сам и изоставен. Технологиите дават тази възможност.
Всички излъчвания ще бъдат кратички, защото смятаме, че децата не трябва да се задържат дълго пред екраните и дори в тези трудни условия продължаваме да вярваме в това. Включванията ще бъдат кратки – до 5 мин максимум. Истината не е в екрана - даваме идея от екрана, децата и родителите тръгват, ако им хареса, да я реализират.
- В тази динамична обстановка никой не може да планира каквото и да е, но има ли нещо за вас, което очаквате с нетърпение, през пролетта, лятото, изобщо - когато кризата отмине?
Най-хубавото, което може да ни се случи, е датите, които са обявени за край на извънредното положение – това да бъде наистина край. Най-хубавото е рано взетите мерки да дадат добър резултат. Хората да се пазят. Трябва да сме смели всички, трябва да спазваме правилата, защото застрашаваме живота на близките си, дори някой да не е в рисковата група. Не трябва да забравяме, че децата са деца и в момента тече тяхното детство, което никога няма да се върне. И да обърнем повече внимание на тях, защото те страдат най-много. За нас децата трябва да преживеят този момент, без да изпитват страх, без да изпитват ужас, да изпитват тегобата на забраната да се излиза навън. Нека превърнем домовете си, особено, когато има деца в тях, в един дворец на удоволствията.
Може би трябва да приемем, че това е някакъв знак, че е дошло време да си обърнем внимание на децата. Защото ние всички много бързаме, постоянно бързаме и дечицата са винаги между детската градина, гледането от баба, каране с колата, училището, занималнята, какво ли още не. Сега е дошъл ред да си обърнем внимание един на друг да търсим забавления. Нека погледнем на това като на едно време да бъдем с близките си.
Много бих искала да благодаря на колегите, с които работя, за прекрасните идеи, за това, че винаги са иновативни, винаги са готови да направят най-доброто в момент, когато понякога всичко се обърква. За това, че пазят самообладание, за това, че могат много неща и са безкрайно талантливи актьори. Искам да пожелая на всички тях да са здрави, семействата им, всички наши зрители. Чакам момента, в който театърът ще отвори врати и ние ще се видим очи в очи. В първия ден, в който се видим и е възможно да сме заедно, ще бъде ден на големи забавления.