Припомняме, че в средата на януари тази година Окръжен съд - Варна взе решение да освободи предсрочно убиеца на Мартин Борилски, като установи изпитателен срок равен на неизтърпяната част на наказанието й - 6 години, 2 месеца и 17 дни.
Георги Желязков бе осъден заедно със Стоян Стоичков за убийството на Мартин Борилски през 2020 година. В края на миналата година Стоян Стоичков бе освободен предсрочно 5 години преди изтичането на 17 годишната му присъда. За същото решение се бореше и Георги Желязков.
Припомняме, че на 20 юли 2000 г. 24-годишният български студент по право Мартин Борилски бе намерен мъртъв в парижкото си жилище на улица „Льо Курб”. Жилището е отворено от пожарникари и полицаи, които са изветени от двама приятели на Борилски, че не са го виждали от следобеда на 18 юли. По входната врата няма следи от взлом. Трупът е коленичил до леглото, легнал на гърдите си. Ръцете са вързани с ръкавите на пуловер. По целия мокет и по част от мебелите в стаята има петна от кръв. Леглото също е пропито с кръв. По тялото на Борилски са преброени 93 удара с нож (за рязане на хартия), а лицевите му кости са смазани с тъп предмет (гира).
Протестиращият прокурор е атакувал безпристрастността на взелия решение за освобождаване Окръжен съд - Варна, за което въззивния съд изрази несъгласие. Частният прокурор има общи съображения за безпристрастността, развити на две плоскости: за събития назад във времето, свързани със самоотводи на съдии от Варненски съдебен окръг по воденото срещу Желязков наказателно производство, поради персонални отношения с бащата на лицето (б.р варненският адвокат Борислав Желязков е баща на обвиняемия), както и за наличие на актуални „трайни и служебни и лични контакти“ на съдиите от Окръжен съд - Варна със защитник по делото в битието му на дългогодишен съдия в Апелативен съд-Варна.
Апелативен съд - Варна изрази принципното си несъгласие с подобен мотивационен подход, който веднъж е лишен от каквато и да е конкретика и на следващо място, попада в явен дисонанс с утвърдения от съдебната практика подход за преценка.
Решението на ВОС - Варна бе да освободи предсрочно убиеца на Борилски, тъй като към момента на делото във ВОС Желязков е бил изтърпял 12 г. 9 м. и 15 дни, от които фактически - 9 години и 11 месеца, от работа – 3 години 2 месеца и 18 дни, което е повече от една втора от наложеното му наказание. Това според Окръжен съд - Варна дава право съгласно разпоредбата на чл.70, ал.1 от НК, съдът да може да постанови условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода по отношение на осъден, който е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически: не по малко от една втора от наложеното наказание или не по-малко от две трети от наложеното наказание в случаите на опасен рецидив. Според Апелативнивния съд обаче справка от Затвора-Варна установява, че към 06.02.2020 година осъденият Желязков е изтърпял фактически девет години, седем месеца и осемнадесет дни лишаване от свобода. Съобразно указанията в т.3 от ППВС №7/1975 година, зачитането на времето, през което лицето е работило и прекъсването на наказанието не попадат в обхвата на обективния критерий по чл.70, ал.1 от НК, поради което ангажираната в разрез със задължителните указания позиция от окръжния съд е незаконосъобразна.
В решението си по-рано през януари ВОС счита, че е налице трайна тенденция по отношение намаляване стойностите на риска от рецидив за Желязков, като посочените доводи касаещи добрата дисциплина, цялостно поведение и спазване на вътрешните правила. По информация от делото Не са регистрирани никакви дисциплинарни нарушения, през целия му престой в МЛС, както и не е наказван. Награждаван е многократно – 44 пъти пъти, режимът му е заменян /от строг на общ и от общ на лек/, прекатегоризиран е в открит тип, зачетени са му над 2 200 отработени дни и с поведението си оправдава гласуваното му от администрацията доверие, след поставяне при облекчени условия на третиране. Завръщал се е винаги в срок от прекъсване на наказанието, домашен отпуск и ползване на годишна почивка извън затворническото общежитие. Апелативният съд смята, че без съществено значение за изводите по факултативния критерий на чл.70 от НК е броят отработени дни. Относно броя на наградите, с малки изключения повечето награди на Желязков касаят награждаване с домашен отпуск с оглед национални празници. По-скоро проявите на осъдения в трудовата дейност би следвало да се обмислят на плоскостта на процеса по поправяне и превъзпитание. За да се избегне придаването на необосновано значение на факта, би следвало да се извърши проверка дали лицето изобщо е имало дефицити в тази област. Прочитът на формуляра за оценка на рисковете сочи, че при осъдения Желязков. трудовите умения не са индикирали недостатъци, т.е. положителните му прояви в тази област не се дължат на конкретна целенасочена възпитателна работа, а са ресурс, с който той е постъпил в системата на затворите.
Варненски апелативен съд реши, че определението на Окръжния съд е необосновано и незаконосъобразно и го прекрати, като остави без уважение молбата на Георги Желязков за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието.