Умъртвяването на 39 656 животни най-вероятно ще започне още тази събота. Вече има отредена площадка от 17 дка, намираща се близо до свинекомплекса, където ще бъдат изкопани дупки и заровени прасетата.
Положителните проби за Африканска чума бяха потвърдени вчера от Областната дирекция по безопасност на храните. По думите на Пасев заразата е станала при транспорт, но тепърва предстоят да бъдат установени подробностите.
Заради големият брой заразени животни, в Община Вълчи дол е обявено частично бедствено положение. То ще продължи докато бъдат евтанизирани прасетата от свинекомплекса.
Въпреки, че няма опасност от зараза по хората, до края на деня ще бъдат обходени всички задни дворове, които попадат в 3-километровата зона, за да се установи дали има нерегистрирани прасета.
По време на пресконференцията стана ясно, че свинекомплексът в с. Брестак има технологична свързаност с този в с. Никола Козлево (обл. Шумен), но към момента не е ясно от къде е тръгнала първо заразата.
По думите на Георги Чобанов, директор на дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите" към министертвото на земеделието, храните и горите, Африканската чума ще продължи дълго време у нас докато обществото не се научи да спазва определени правила, или не бъде открита ваксина.
Той заяви, че ежеседмично се взимат проби от всички големи свинекомплекси, както и от по-малки свинеферми в страната, и доскоро изследванията са били отрицателни.
"По някакъв начин вирусът успява да пробие", посочи Чобанов.
По думите му собственикът на свинекомплекса в с. Брестак ще бъде компенсиран.
Освен във вълчидолското село и в Никола Козлево (обл. Шумен), огнища на Африканска чума по свинете бяха открити и в селата Веселиново (Община Смядово, обл. Шумен), Гергини (Община Габрово) и личното стопанство тип "заден двор" в с. Боров дол (Община Твърдица, обл. Сливен).