- Смятам, че сме първи в страната и в това отношение. Това мнение се споделя и от ръководството на общината в лицето на кмета Кирил Йорданов и на зам.-кмета по здравните въпроси доц. д-р Христо Бозов. Доказателство в тази посока е и фактът, че се търси опитът на общината. Миналата седмица участвах в национална среща по програмата за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, на която бяха представени всички общини, работещи по нея. Бях помолена да изнеса от името на община Варна презентация за опита й по отношение на превенцията. Това показва, че сме се доказали и че сме първи.
- Какви са акцентите в превантивните програми, по които ще работи община Варна през тази година?
- Тази година основната превантивна програма е оптимизирана и носи общото заглавие "Превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора". Включени са дейности, свързани с превенцията на наркомании, на разпространение на ХИВ/СПИН, на трафик на хора и на агресивно поведение сред млади хора. Използвани са всички ресурси, за да не се отказваме от дейности, които до момента са били финансирани и едновременно с това да можем да финансираме няколко нови такива. Заради кризата бюджетът на тази програма спрямо миналата година е намален, но редукции търпят всички останали общински програми. Смятам, че ще се справим с предизвикателствата тъй като сме положили много сериозни основи. Имаме достатъчно обучени хора, създали сме мрежа от училища, от неправителствени организации, от институции, ангажирани с тези въпроси. Разчитам и на обещанието на съветниците от комисията по младежки дейности към Общинския съвет, че при актуализирането на бюджета през септември ще бъдат предвидени средства за всички дейности, които по една или друга причина не сме успели да реализираме.
- Социолози отчетоха въз основа на данни от проучвания, че младите хора приемат агресията като нещо нормално в живота си. Как си обяснявате тези изводи?
- Причините са комплексни. Според мен, през последните 20 години, ангажирани с оцеляването си, родителите като цяло забравиха, че са длъжни да възпитават децата си, а не само да ги отглеждат и да им осигуряват чисто материалните неща. Негативно въздействие имат и медиите и интернет, от които не рядко се лее насилие. През последните години навлязоха едни порочни практики, които преди това просто бяха непознати. Разпространи се употребата на наркотици, на алкохол. Според специалистите по психиатрия, употребата на дрога, комбинирана с алкохол, може да отключи чисто психични заболявания. Проблемът е много сериозен и не бива да се прехвърля от една институция на друга.
Не може да се каже, че е виновно училището или родителите, или някоя друга институция, която има отношение. Младите хора също осъзнават проблема и това е причината, поради която очакват от нас да направим нещо. Това е техният нов натиск, чрез който искат помощ да направят нещата по-нормални.
- Предвижда се изготвянето на стратегия за асоциално поведение. Какво ще залегне в нея?
- Идеята за създаването й се породи след дискусия, провела се в началото на тази година. По време на нея беше прожектиран филмът "Умирай лесно I", който изважда на бял свят фрапиращи случаи на младежко насилие. В хода на дискусията стана ясно, че младите хора, пък и професионалистите биха искали да има един документ, на базата на който да се развива общинската политика за превенция на асоциално поведение. С изготвянето на стратегията е натоварена дирекцията и в момента сме на етап сформиране на работна група. Тя ще бъде много широка, с представителство на всички институции, които имат касателство към този въпрос. И към момента осъществяваме различни дейности по превенция на асоциалното поведение, само че малко на парче. Няма добре дефинирана политика в тази насока. На база на тази стратегия, която ще бъде за срок от пет години, ще можем дс приемаме ежегодно програми, да ги разширяваме и оптимизираме. Подобна стратегия не е изготвяна никъде в страната. Приемани са програми, но те са били в рамките на година. Необходимо е и да се направи сериозен анализ на ситуацията към момента. Трябва да се прецени къде са грешките и ако е необходимо, да се сменят приоритетите. Точно по време на криза общината трябва да изпълнява социалните си функции и да защитава тези, които имат нужда.