Зомбират ни с антените за GSM! Това алармират на редакционните телефони четем във в.Черно море. Хората недоволстват от липсата на правила и контрол при монтирането на базовите станции на мобилните оператори по покривите на жилищни сгради. Ровейки се по форумите в интернет, все повече хора си задават въпроса доколко са основателни тревогите от вредното влияние на джиесем апаратите и най-вече - от електромагнитното лъчение на антените на мобилните оператори по покривите.
Факт е, че във Варна и в по-големите градове в последно време базовите станции на мобилните оператори никнат като гъби по покривите на жилищни и обществени сгради. В началото, когато тръгваше първият оператор, никой не им обръщаше внимание. Сега обаче на територията на страната действат 3 мобилни оператора, а с покритието, което реализират, базовите станции нарастват значително като брой. Все повече хора се опасяват, че излъчването, особено ако живеят в близост до предавателя, може да навреди на здравето им. Въпроси от подобен характер в последно време бяха поставени в редица градове. Според сигнали на граждани нивото на електромагнитно излъчване на базовите станции не се следи стриктно, а поставянето им често става без информиране на хората за монтажа и за излъчваните вълни. Сериозен е въпросът за вредното влияние на антенните предаватели, ако те са поставени върху покривите на болници или в непосредствена близост до училища, детски ясли и градини.
Мненията на специалистите относно вредното влияние на излъчването от джиесемите са разделени. Според медици лъчите, излъчвани от телефоните и съответно от базовите станции,
са вредни за костната система, като най-уязвими са децата, при които тя още не е изградена. Други смятат, че вредното въздействие на лъчите се разпростира върху почти всички органи на човешкото тяло. Атакува се психическото състояние на индивида, а облъчването често води до главоболие. Според проучвания на световни учени продължителното облъчване на човешкия организъм с електромагнитни вълни над определени нива води до загряване на меките тъкани в организма, до загряване на мозъка и оттам до сериозни заболявания като Алцхаймер, Паркинсон, стерилитет у младежи, уродства при бременност, забавено мислене, периодично безпричинно изпотяване и др. Антените на клетъчните станции имат вредно лъчение, първо, защото излъчват 24 часа без прекъсване, а интензитетът е в зависимост от броя на разговорите, които минават през станцията в дадения момент - колкото са повече, толкова по-голяма е интензивността на полето.
Други специалисти обаче твърдят, че общуването по джиесем и облъчването, което от станциите по покривите е в много по-голям мащаб, не влияят върху здравето
На този свят няма напълно безопасни неща, казват те. Всяко нещо става опасно в зависимост от дозата, силата и времето на въздействие. Клетките се изграждат повече на брой, за да се намалят излъчваните мощности. Иначе най-добрият вариант би бил да се постави мощен излъчвател на връх Мусала, примерно, или на Еверест. Замислете се обаче тогава с каква мощност ще излъчва мобилният ви телефон до неподозиращата ви глава - нищо и никакви си стотици ватове, нали, питат защитниците на джиесеми. И уточняват, че антените излъчват радиовълни, които представляват нейонизираща радиация, за разлика от рентгеновата радиация, която е йонизираща! Или казано просто, GSM вълните имат много пъти по-малка енергия от рентгеновите и ефектът на въздействието им е единствено отдаване на енергията им във вид на топлина.
Проучване на в. "Черно море" показва, че като много неща у нас и във въпросната сфера царят объркване и хаос. Повечето хора нямат представа кой и при какви условия дава разрешение за монтиране на станциите, кой контролира дали излъчването е в рамките на приетите от закона норми, какви са санкциите, ако нормите са по-високи, допустимо ли е станции да има на покривите на болници, училища и детски градини, знаят ли хората за опасностите, или гледат само да вземат наема?
Основният проблем всъщност не е нито в наличието на мобилни телефони и базови станции, нито в използването им. В ХХI век при достигнатото изключително високо ниво на развитие на технологиите, при бума на комуникациите е невъзможно да си представим живота си без мобилни телефони. Дори учените, които вадят силни аргументи срещу употребата им, са наясно, че джиесемите няма как да бъдат извадени от употреба. Става въпрос за друго. Хората да са наясно с правата си. Да са наясно какви рискове крие (или не крие) монтирането на една базова станция за джиесем на покрива на блока, в който живеят. Защото практиката е показала, че именно непознаването на един проблем води до изострянето му до критичната точка.
РИОКОЗ - Варна: Нямаме апаратура за измерване
Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве във Варна не разполага с апаратура за измерване на електромагнитните лъчения. Това съобщи главният секретар д-р Божанка Георгиева. Жалби при нас има много, но на практика се оказва, че те трябва да бъдат препратени в държавната лаборатория "Физични фактори" към Националния център за опазване на общественото здраве с ръководител доц. Мишел Израел в София. Оттам се дават разрешенията за изграждане на базовите станции, там разполагат с цялата информация за тях. По въпроса с предотвратяването на уврежданията има много европейски изисквания, но те не са въведени у нас, добави д-р Георгиева. Според нея нашето законодателство третира проблема с електромагнитните излъчвания на отделни източници, без да отчита сумарния ефект. Може ли някой да каже какви са последствията за хората от общата мощност на клетките на GSM операторите и от радарите на военните? И дали проблемът няма да се окаже същият, както с употребата на палмовото масло, попита риторично тя.