Състоянието може да стане сериозно, за това е нужно да се подготвим да полагаме необходимите грижи за дълъг период от време. Инфекцията най-често се развива между гънките на пръстите на краката.
Ако не се предприемат мерси още в самото начало, гъбичките може да се разпространят и до ноктите. След като намерят място и там, те продължават да растат и да се размножават. Възможно е да бъдат засегнати също и ръцете и други органи – вътрешни и външни. За щастие това се случва изключително рядко, така, че няма повод за тревоги.
Най-подходящата среда за развитие на гъбичната инфекция е влажна и топла. Именно областта между пръстите на краката е толкова подходяща. Най-често гъбичките засягат и двата крака едновременно. Причините за инфекция са много и се дължат на различни фактори – лоша лична хигиена, използването на чужди чехли и обувки, честото изпотяване, прием на медикаменти и др.
Кой е „виновникът“ за гъбичната инфекция?
Виновници са самите бактерии, които се зараждат е най-горния слой на кожата. Там те се хранят и размножават, най-често по нокътната плочка и в кожата по самите нокти. Тя е чувствителна и податлива към бактериални зарази и лесно гъбички намират убежище и там. Заразата обикновено се предава от човек на човек при непосредствен контакт.
Може да се заразите в обществен басейн или баня, от обувки, чорапи, подови настилки и др. Прихващането на заразата става навсякъде и е доста лесно, когато човек ходи бос. Когато заразен човек се разхожда на босо е възможно малки люспички от стъпалата му да се отделят и да паднат, след което да мине друг човек и да се прикрепят към неговото стъпало. най-често инфекцията се предизвиква от влажна среда.
Как да се лекуваме, ако имаме инфекция?
Ако кожата ни е раздразнена, болезнена и силно сърбяща, то най-вероятно вече гъбичната инфекция е на лице. Наложително е първо да се справим с тези симптоми и едва когато кожата се е успокоила, няма сърбежи и болка, чак тогава идва ред за борбата с истинския причинител.
Съществува медицински термин за гъбичната инфекция и той е „микоза“. Обикновено лечението започва със специални антимикотични средства. Може да избирате между мехлеми, кремове, пудри, спрейове и др. Ако инфекцията обаче е по-сериозна, то е добре да приемате и орално допълнителни медикаменти.
Един от ефикасните начини да се справите с гъбичките е Fungalor. Той представлява антимикотичен крем, чийто състав е разработен на базата на натурални и билкови екстракти. Действието му е силно и скоростно, също има регенерираш и превантивен ефект. Меката и нежна структура на Fungalor има способността да проникне дори през най-грубата и напукана кожа и да достигне до източника на инфекцията. Успокоява засегнатите участъци и елиминира бактериите, виновници за проблема.
Задължително нещо е – едновременно с лечението да спазвате строги хигиенни навици. Нужно е краката да се държат постоянно сухи, да се използват единствено памучни чорапи, които трябва да се перат на много високи градуси. Препоръчва се обувките да бъдат от естествени материали, а тесните и неудобни обувки категорично да се избягват.
Какво препоръчват специалистите?
Препоръчва се да измиваме много внимателно краката си със сапун и вода, след което да ги подсушаваме старателно, без търкане. Особено ако спортуваме, да е след края на всяка тренировка. Никога не трябва да ходим боси на обществени места, а винаги с наши лични чехли. Редовно трябва да дезинфекцираме обувките си и да сменяме чорапите си, които трябва да са памучни или от друг естествен материал. Никога не използвайте една и съща хавлия, с която докосвате инфектираните зони.
Ако сте поели по дългия път на възстановяване, то може да се доверите на Fungalor. Той е сред малкото средства, които не разчитат на силни химикали, за да ви избавят от бактериите. Активните съставки на крема притежават антибактертиални свойства, тъй като са природни продукти. Част от тях са:
Есенция от лимон – прочиства стъпалата от микроорганизми, освежава ги и им придава приятен аромат.
Комплекс от витамини – те подпомагат по-бързото възстановяване на стъпалата след инфекцията и имат антибактериално действие.
Екстракт от прополис – придава приятен аромат на кожата и не позволява образуването на неприятни миризми. Има и превантивно действие.
Масло от чаено дърво – ефектът от маслото е много близък до този на химичните дезинфектанти, с разликата, че това е напълно натурално и естествено средство. В сравнение с всички останали етерични масла, това от чаено дърво има най-богат на полезни вещества състав.
Масла от розмарин и мащерка – още от дълбока древност са известни лечебните свойства на тези две билки. Имат богат витаминозен състав, спират възпалителните процеси и имат антибактериално действие.
Как да се предпазим от гъбички?
В най-честити случаи, гъбичните инфекции се развиват при хора с отслабена имунна система. А основните причини, поради които имунната ни система отслабва са: нездравословно хранене, чести хронични инфекции, стрес, постоянна умора, продължителна употреба на антибиотици и други медикаменти.
Борбата с изброените по-горе фактори в ключова за предпазване от микози. Разнообразете храненето си, приемайте повече витамини, намерете време за почивка, наспивайте се добре и приемайте медикаменти само когато е нужно и са изписани от лекар.