За привеждането на сградата в състояние, осигуряващо здравословна и сигурна среда за обитаване на децата и преподавателите, са предвидени 950 хил. лева без ДДС. Според плановете същинските строително-монтажни работи трябва да бъдат извършени в рамките на 5 месеца след разкриването на строителната площадка.
В началото на годината Общината отнесе случая с опасната постройка до прокуратурата. Това се случи, след като се оказа, че вдигнатото преди повече от пет години с общински средства школо има сериозни проблеми и течове. Нередностите бяха установени след извършено конструктивно обследване на сградата и актуализация на техническия паспорт.
Новата сграда бе вдигната с около 5 млн. лева на мястото на порутена постройка с външна тоалетна. В експлоатация е от 2011 година. Изпълнител на строителството е пловдивската фирма „Стоянстрой“ ЕООД. Тогава строителят увери, че за вдигането на постройката са използвани материали от най-висок клас.
Ситуацията с проблемната сграда и извеждането на учениците от нея стана причина за активни протести. Родители на децата настояха виновните да понесат отговорност, както и да бъдат взети мерки за привеждане на сградата в необходимия вид, така че да осигури необходимата сигурност за ученици и учители.
Какво установиха експертите, обследвали проблемната сграда
През април 2018-та е извършено обстойно конструктивно обследване на сградата от инж. Г. Кордов, в което са набелязани подробно пропуските в проектирането и строителството, проблемите по сградата и техните вероятни причини, както и предложения за решаване на най-сериозните проблеми. Въз основа на обследването е изготвен и проектът за ремонт.
Констатациите на специалистите от обследване състоянието на зданието сочат, че в течение на експлоатиране на сградата са установени редица пропуски, грешки и некачествено изпълнени строително-монтажни работи. Сред най-основните проблеми на сградата са неспазването на конструктивния проект, довело до провисване на конструктивни елементи. Установена е липса на масивна фасадна стена, заменена с многослойно решение на сух монтаж. Неадекватното или липсващо полагане на покривни изолации са довели до тотално компрометиране на ограждащите финкции на покрив и фасада, позволяващи непрестанното навлизане на атмосферни води в сградата. Именно поради тези и ред други причини сградата е станала негодна за обитаване около края на 2017 година.
Част от ремонтите дейности, които се предвиждат
Планира се премахване на всички настилки по покрива, защото не е ясно колко и как са нанасяни. Идеята е да се постигне максимално облекчаване на последната стоманобетонна плоча. Предвижда се изпълнение на нова стоманена покривна конструкция.
Ще бъдат премахнати стоманенобетонните конзолни елементи по всички плочи, както и стоманобетонния борд по контура на покрива, защото не е ясно как са армирани.
Според проекта двете стоманобетонни еднораменни стълбища ще бъдат премахнати, за да се облекчи натоварването над физкултурния салон в западната част на сградата. По сегашните стълбища се наблюдават пукнатини. Съоръженията ще бъдат заменени с метални стълбища. Планира се изпълнение на нови стоманобетонни колони във физкултурния салон.
Допълнително укрепване ще се направи в салона за спорт, защото главните греди в помещението са провиснали. Причината е, че не са изпълнени съгласно одобрения проект при строежа на училището. Укрепителни дейности ще бъдат извършени и в други части на сградата. Според проучванията на инж. Кордов и след визуалния оглед, няколко вътрешни греди са изпълнени с размери, по-малки от одобрения проект. На някои места изобщо не е изпълнявана стоманобетонна греда.
Въпреки първоначалния проект, фасадната ограждаща стена е изпълнена с няколко слоя сух монтаж на гипскартон-вата-гипскартон-стиропоргипскартон-външна мазилка. Тази структура не осигурява необходимата водонепропускливост, няма носимоспособност за поемане на товара от дограмата, монтирана върху нея, и е несигурна при хоризонтални въздействия, констатират специалистите. Заключват още, че предвид това фасадата е била подложена на многократни обилни оводнявания, силно компрометирана е, овлажнена, предизвиква поява на влага и мухъл в учебните помещения, а механичната устойчивост на материалите е под въпрос. Над прозорците не са изпълнени бетонови греди, а са залепени блокове от лек материал като газобетон.
„С декоративна цел по фасадите, на нивото на подовите плочи и на други характерни места, са оформени корнизи и пиластри от гипскартонови „куфари“ пълни със стиропор, които поради лош детайл и некачествено изпълнение, поемат и задържат атмосферни води, придавайки ги навътре към многослойната фасадна структура. Някои от тях са се откъснали от фасадата и са паднали, застрашавайки обитателите.“, се казва в експертизата. Допълва се, че полагането на подовите плочи по всички стаи и коридори е изключително некачествено. По тази причина настилката ще се премахне и ще се постави нова. Установено е, че вратите за класните стаи не отговарят на противопожарните изисквания.
Сред очакваните резултати от ремонта е и осигуряването на пълноценна достъпна среда за хората с увреждания чрез изграждане на допълнителни санитарни възли, както и цялостно освежаване и пребоядисване на стаите.