Четири дни са нужни на експертите да идентифицират жертвите. А те са Елена Халачева, Галина Иванова, Мая Машева, Антоанета Тодорова, Валерия Желева, проф.Рашо Рашев, Даниел Вичев, Калчо Стефанов и Стоян Ковачев.
На 21 декември 2008 Окръжната прокуратура в Плевен повдига обвинение за причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на служебните задължения от страна на началник-влака Иванка Костадинова и шафнера Георги Георгиев. Според прокурор Валери Мирчев има безспорни доказателства за тяхната вина. На 3 февруари 2009 прокуратурата повдига трето обвинение във връзка с пожара. Георги Иванов, заместник-директор на “Пътнически превози” – София по експлоатация на “Спални и специални вагони, е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост. Разследването установява, че той е издал заповедта, с която на страничните врати на вагоните са поставени предпазни железни щифтове, които блокират отключващото устройство.
На 12 февруари парламентът изслушва доклада на временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата за трагичния инцидент във влака София-Кардам. В доклада се констатира влошено състояние на жп инфраструктурата и наличие на остарял и амортизиран подвижен състав на БДЖ. Не е ясно какви материали са влагани при многократните ремонти на вагоните, има данни, че част от вложените материали са горими и силно токсични, се посочва в документа. Според него на практика БДЖ не разполага с вагони, които да отговорят на критериите за качество на европейските стандарти. Констатирани са пропуски и несъответствия в нормативната уредба относно безопасността на пътниците, както и тежко финансово състояние на жп дружествата, свити инвестиционни възможности и недостатъчно квалифициран персонал. Сухите факти и констатации обаче не могат да заличат болката от загубата на девет български семейства, на които българските законодатели остават вечни длъжници.