"В последната седмица една частна сделка успя да ангажира премиера, президента, парламента, извънпарламентарни партии и енергийни експерти. Причината е подписаният договор за покупка на българския бизнес на ЧЕЗ - компанията, която осигурява електроснабдяването на цяла Западна България, от слабо известната до момента "Инерком България". Съмненията дойдоха от факта, че фирма с оборот от около 50 млн. лв. възнамерява да купи бизнес за 1.8 млрд лв. Както и от неочаквания политически трус, който сделката предизвика, след като енергийният министър Теменужка Петкова подаде оставка по искане на премиера заради познанството си със собственика на фирмата - родената в Пазарджик, живееща в София и стояща далеч от публично и медийно внимание Гинка Върбакова. Около бизнеса на Върбакова и семейството й продължава да има доста неизяснени въпроси, въпреки двете интервюта, които собственичката на "Инерком България" даде през уикенда, за да увери, че всичко около сделката е прозрачно, и сдържаните коментари на ЧЕЗ, че са минали всички процедури и няма съмнение в способността на компанията да плати за покупката. Кой е купувачът? За "Инерком България" се знае, че е създадена през есента с цел участие в конкурса за продажба на българския бизнес на ЧЕЗ. Тя е част от по-голяма група компании, които се развиват повече от 10 години в областта на енергетиката, енергийната инфраструктура и строителството. Едноличен собственик на капитала на купувача сега е "Инерком инвестмънтс" на Гинка Върбакова. Справка на "Капитал" показа, че основният актив на собствениците на "Инерком" са четири соларни парка, построени с пари от чешкия металургичен магнат Зденек Земек, който вече е напуснал партньорството. Оборотът на фирмите им се оценява на около 50 млн. лв. Цената на сделката не е обявена, но по информация на "Капитал" "Инерком България" е предложила 320 млн. евро, срещу които ще добие "ЧЕЗ електроразпределение България", "ЧЕЗ електро", "ЧЕЗ трейд" и малки ВЕИ активи - видинския соларен парк "Фри енерджи проджект Орешец" и недовършената централа на биомаса в Смолянско. От наличната досега информация е известно, че повече от половината средства за цената, или около 180 млн. евро, ще се набавят чрез кредит от други две компании, които обаче не са назовани. Стои ли банка зад сделката? В интервю за БТА в събота Гинка Върбакова обясни, че "Инерком" ще бъде подкрепена единствено от уважавана банкова институция, която ще предостави кредит. Името на банката все още не е известно и породи множество спекулации. Върбакова обаче отказва да я назове преди регулаторите да дадат съгласие и сделката да бъде приключена официално, като се позовава на строги клаузи за конфиденциалност. Гаранцията за участие в сделката беше от Уникредит Булбанк, но потвърждение, че банката ще участва и с кредитиране, засега няма..." - в. "Дневник".
"Ако сделката за придобиване на ЧЕЗ бъде възпрепятствана, това ще е нарушаване на инвестиционния интерес, заяви Гинка Върбакова в ексклузивно интервю за NOVA. "Смяната на собствеността на ЧЕЗ не променя по никакъв начин услугата, която крайният потребител ще получава, нито цената, която ще заплаща", обеща тя. Бизнесдамата от Пазарджик беше категорична, че фирмата, която купува ЧЕЗ, е 100% нейна собственост. Тя заяви, че от 20 години е в частния бизнес, а от 10 години се занимава с енергетика, и в частност - с фотоволтаици. "Аз съм едноличният собственик на компаниите. Това се вижда от Търговския регистър", заяви Върбакова. На въпрос защо чешката държава е избрала именно нейната компания, тя отговори: "Не мога да кажа защо са избрали нас. Това беше една дълга и много сложна процедура, в която се изискваха много финансови документи, които да гарантират кои сме ние, какъв е нашият опит и какво можем да направим. По принцип при такъв вид финансиране, защото покупката на активите на ЧЕЗ ще стане с привлечено финансиране с банков кредит от международна банкова институция, която към момента, за съжаление, не мога да разкрия". Бизнесдамата призна, че компанията, която участва в процедурата, е на 1 година... "Нашето име беше в медиите от една година. И досега никой не ни потърси, за да ни попита кои сме", каза Върбакова..." - в. "Стандарт".
"В момента няма сделка, а има предварителен договор. Решението за приватизация на ЕРП-та е взето като политическо. В управлението на ГЕРБ за тези 10 години ние не сме приватизирали нито една структура. Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви по повод сделката за продажба на ЧЕЗ. "Тази сделка е изповядана с предварителен договор в Чехия между 2 частни компании. От всичко това, което излезе в публичното пространство, могат да останат впечатления, че имаме притеснения. Но пък силата на тези органи, които в момента трябва да извършват проверка, е че до влизането в силата на този договор, ще се види дали има съответните средства, кой е източникът на тези средства. Всичко това ще бъде установено след тази проверка", смята той. "Хубавото в тази ситуация е, че има конкретно лице, а не някоя офшорка. Докато не бъде проверено всичко от българските органи, аз не смятам, че трябва да правим заключения. Това ще бъде грешно и държавата може да бъде подложена на възможни спекулации", заяви Цветанов. "Всичко зависи от проверките, които ще бъдат направени. Аз вярвам в българските институции, които са независими и взимат решения далеч от политическите въпроси. Теменужка Петкова подаде оставка, защото беше персонално атакувана. Държавата реално няма отношения в договора. Госпожа Петкова е изключително отговорна и коректна", допълни още той..." - в. "24 часа".