"Правителственото одобри на последното си заседание за годината спорните промени в плана за управление на Националния парк "Пирин", които залагат нови сечи и строителство на ски писти и инфраструктура в почти половината парк. Не е гласувано проекторешението за промяна в концесионния договор с "Юлен", което трябваше да бъде гласувано заедно с поправките в плана за Пирин. Това стана известно от изявление на министъра на екологията Нено Димов на излизане от Министерския съвет пред журналисти, както и от гласуваното решение на Министерския съвет, изпратено по-късно от пресцентъра на кабинета. По време на заседанието отново Димов внесе извънредно за гласуване две решения за Пирин, които липсваха до днес сутринта в дневния ред на МС. В отговор на действията на кабинета еколозите още утре ще сезират Европейската комисия за нарушаване на две европейски директиви и за образуване на две наказателни процедури срещу България, научи "Дневник". Природозащитниците готвят и нов протест в защита на Пирин в първите дни на българското европредседателство. Прието второ решение за Пирин днес ускорява строителство на втори кабинков лифт, за който обаче няма все още внесено инвестиционно намерение. С него кабинетът възлага на екоминистъра при инвестиционен интерес за изграждане на нов кабинков лифт в Банско да се предприемат спешно мерки по екологичното законодателство, така че такъв да бъде изграден във възможно най-кратък срок. Според коалицията на природозащитните организации говоренето за втори лифт над Банско е просто параван, зад който се прокарват нови сечи на вековни гори и ново строителство на ски писти в големи площи на националния парк, както и узаконяване на нарушенията на концесионера на ски зона "Банско" "Юлен", правени през годините..." - в. "Дневник".
"Еколози ще обжалват пред Върховния административен съд (ВАС) решението на правителството за изграждането на втори лифт в Банско. "Ще изчакаме да бъде официално публикувано решението, тъй като за момента знаем за него само от медиите. След това ще го обжалваме пред Върховния административен съд", каза пред БНР Катерина Раковска от рганизацията "Световен фонд за дивата природа". "Със сигурност ще свикваме и нови протести, ще се постараем да са в рамките на Европредседателството. Една държава, която има претенция да поема такава отговорност, не може да взима толкова безотговорни решения", заяви тя. Тази вечер недоволни екоактивисти блокираха движението в центъра на София при втори за деня протест срещу правителственото решение. протестът е под наслов "Няма да дадем Пирин на мафията". Първият протест бе по време на правителственото заседание пред Министерския съвет. Едновременно с него тогава край Симитли бе организиран "спонтанен" протест на жители на Банско и околните общини и за кратко бе затворен пътят за Гърция. Веднага след като стана известно за решението на кабинета в Банско се състоя също така "спонтанен" радостен брифинг. В него участваха еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу, министърът на туризма Николина Ангелкова и кметът на града Георги Икономов..." - в. "Сега".
"Еврокомисарят по регионална политика г-жа Корина Крецу, която е в Банско за своята коледна ваканция, изтъкна радостта си, че се намира в най-добрия курорт в Източна Европа в момент, в който се дава зелена светлина за неговото по-нататъшно развитие. "Като румънска и европейска гражданка считам, че Банско е добър пример за това как трябва да се развива една туристическа дестинация. Многото посетители от съседните държави Гърция, Македония, Сърбия и Румъния, го доказват. В навечерието на Председателството на България на Съвета на ЕС, това е знак към Европа да обърне поглед към по-бедните държави-членки. Считам, че политическите решения, които намират правилния баланс между икономическо развитие в съответствие с екологичните норми, са правилната посока за намаляването на ножицата между бедните и богатите граждани на ЕС", каза тя на съвместна пресконференция с министър Николина Ангелкова и кмета на Банско Георги Икономов във връзка с приетото решение на Министерски съвет от днес, за даване на зелена светлина за извършване на промени в Плана за управление на НП "Пирин" съгласно всички изисквания на екологичното законодателство. "Благодаря на Правителството и лично на министър-председателя, г-н Бойко Борисов, за отговорната държавническа позиция, която бе изразена днес по време на заседание на Министерски съвет. С приетото решение за промени в действащия план за управление на НП "Пирин" се дава възможност за развитието не само на зимните спортове в Банско, но и в останалите зимни курорти в България. Това бе едно принципно решение, базирано на политическа далновидност в подкрепа на устойчивото икономическо развитие на планинските региони в съответствие с екологичните норми и изисквания за защита на природата. Това е кауза, която защитаваме от осем години и днешният ден е специален за нас. Той бележи една голяма крачка за зимния туризъм в страната и неговото бъдеще", каза кметът на Банско Георги Икономов. Министър Ангелкова сподели радостта си от взетото решение на Министерски съвет и отново подчерта, че процедурата за реализация на инвестиционно намерение, свързана с доизграждане на спортна инфраструктура на територията на ски зона Банско, ще премине през всички законови процедури по оценка на въздействието върху околната среда." - в. "24 часа".
"С приетите днес решения правителството решава два проблема - за изграждане на нов лифт на Банско и за запазване на природата на Пирин. Така министър-председателят Бойко Борисов обобщи дискусията по приемането на промени в Плана за управление на Национален парк "Пирин" и за задължаване на министъра на околната среда и водите, при наличие инвестиционен интерес за изграждане на нова туристическа кабинкова линия в ски зона Банско и съпътстващата я инфраструктура, да предприеме спешни действия за съгласуване по реда на екологичното законодателство на всички необходими устройствени планове и инвестиционни предложения..." - в. "Труд".
"...Премиерът Борисов посочи, че с днешното решение се довършва дългогодишната процедура по приемане на промени в Плана за управление на Пирин. "В този план няма нищо, което касае строителство, няма керемиди, няма тухли, няма хотели, няма сгради, няма каквото и да било. И специално тук се обръщам към екоорганизациите, че всяко инвестиционно намерение, което ще се прилага в Пирин, минава на екологична оценка, оценка на съвместимост и всички необходими и указани в закона действия. Сиреч, не може да се направи една колиба, не хотел - една колиба, без да мине съответната процедура по екологичното законодателство. Така че, лично аз истински се надявам и тези, които ще се радват, или тези, които мислят, че нещо нередно се прави, да се обединим върху две неща - природата, дърветата, парка Пирин - ще ги пазим така, както трябва", подчерта министър-председателят. Това са двете неща, които всички трябва да отстояваме. Просто различен беше пътят, по който искахме да стигнем до това решение, което всички подкрепяме - за втория лифт в Банско, посочи премиерът Борисов." - в. "Стандарт".
Вестниците продължават да следят и темата за европредседателството.
"България ще ръководи дейността на Съвета на ЕС в момент, в който европейският дневен ред е изправен пред сериозни предизвикателства. Предстоят избори в Италия, а в Германия все още няма сформирано правителство. В същото време изтичат мандатите и на Европейската комисия, и на европарламента. По време на Българското председателство ще се води и важният дебат за бъдещето на Европа, както и какви ще бъдат параметрите на финансовата рамка и бюджета на Общността. Темата за миграцията е сериозен въпрос, свързан със сигурността и стабилността в Европа. По време на българското председателство продължават и преговорите за Брекзит. Заради излизането на Великобритания в бюджета на Общността се отваря дупка от 10 до 15 милиарда евро годишно, а нуждите на новите фондове - за сигурност, миграция, Африка - са около 11 милиарда евро годишно. Изглежда санкциите над Полша също ще са важна тема по време на срещите на европейските лидери в София. През изминалата седмица ЕК поиска Полша да бъде наказана с отнемане на правото ѝ на глас заради промени в правосъдната система на страната, които са критикувани от Комисията. Предложението би трябвало да бъде разгледано в началото на 2018 г. от Съвета по общи въпроси, чийто председател ще е българският министър на външните работи Екатерина Захариева. Сред акцентите на председателството попада и кохезионната политика. Очаква се новите държави-членки да настояват за запазването на фондовете - и като грантове, а не само като финансов инженеринг, което се опитват да наложат нетните донори. Дискусията започва още през януари с голяма конференция в Брюксел и продължава на 9 март в София на най-високо ниво. Българското председателство ще работи усърдно и за постигане на напредък по приемането на ключови законодателни актове. Най-важните от тях са: пакет предложения за реформа на Общата селскостопанска политика след 2020 г., законодателните предложения за кохезионната политика - ЕИСФ 2021-2027 г., Многогодишната финансова рамка след 2020 г., предложение за директива за административно сътрудничество в областта на ДДС и борбата срещу данъчните измами в края на 2017 и началото на 2018 г. В сферата на сигурността и стабилността в Европа ще работим по досиета за взаимодействие и обмен на информация между правоприлагащите органи и службите по сигурност, проекта за Регламент за институционализиране на Службата на Европейския прокурор, предложение за Регламент относно компетентността, признаването и изпълнението по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност и международното отвличане на деца, подобряване на трансграничния достъп до електрони доказателства. Относно цифровата икономика и уменията на бъдещето важни теми ще са тези за: Единния цифров портал, пакет киберсигурност, проекта на Директива за авторски права в Единния цифров пазар, регулиране на свободното движение на нелични данни от ЕС, регулиране на електронната неприкосновеност, предложение за Решение на ЕП и на Съвета относно общата рамка за предоставяне на по-добри условия в областта на уменията и квалификацията ("Европас") и за отмяна на Решение №2241/2004/ЕО, както и новата рамкова програма "Еразъм+" на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт след 2020 г..." - в. "24 часа".
"Никой в България не преследва политическата корупция. В затвора няма нито един бивш служител на правителството. Достигнахме етап, в който описваме държавната корупция като превземане на държавата." Това разказва за Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) в статия на лондонския "Гардиън", озаглавена "Облаци от корупция висят на България, докато поема председателството на ЕС". В нея авторката Дженифър Ранкин цитира от Брюксел доклад на ЦИД, "който обрисува унищожителна картина на корумпираност от върховете до низините на обществото". Повече от 20%, или 1.3 милиона пълнолетни българи, са участвали в някаква корупционна операция като плащащи или получаващи подкуп, но през 2015 г. са приключени едва 72 дела, разказва още Ранкин. В полунощ срещу 1 януари ще свири музика и ще блестят фойерверки, когато България - най-бедната и "най-корумпираната" страна в ЕС, ще поеме палката на ротационното председателство. Да си председател на заседанията на ЕС и на определянето на дневния ред вече не носи онова влияние, което имаше в миналото, но все пак е много важен момент за тази страна, станала член с последната вълна на присъединили се, се казва още в статията. Ранкин цитира Transparency International, която определя България като страната от ЕС, в която възприятието на корумпираност е най-високо, както и че присъствието в правителството на крайно десни партии предизвиква тревога, а борци с корупцията се опасяват, че в следващите 6 месеца Брюксел ще се държи по-меко спрямо властите в София. В статията се казва още, че сред борещите се с корупцията в България се смята, че "Лукойл" има монополна власт, гарантирана благодарение на няколко правителства чрез закони, които пречат на конкуренцията. Рухването на Корпоративна търговска банка (КТБ) е посочено като пример за жертва на "конфликт между нейния богат собственик и един политик". Механизмът за сътрудничество и верификация, създаден при приемането на България и Румъния през 2007 г., трябваше да действа няколко години, но и днес двете страни са обект на специално наблюдение дали следват европейските норми, разказва на читателите си "Гардиън". Ефектът от годишните доклади обаче е изчезнал, казват от средите, борещи се с корупцията..." - в. "Дневник".
В. "Сега" информира, че страната ни е изостанала според "Индекса на право на собственост":
"От 66-то място през 2016 г. отиваме чак на 85-то за 2017 г. според "Индекса на право на собственост". За това предупреждават от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Негативните данни са подготвени на базата на докладите през 2017 година. България пада и по отношение на "Индекса на глобализация", определян от икономическия институт KOF. Спадът е с 8 позиции от 30-то място през 2016 г. Днес се намираме на 38-мо място. Страната ни все още има слаб успех в иновациите, отчитат работодателите. Това е областта, в която бизнесът и държавата трябва да насочат своите усилия за постигане на напредък. Само с една позиция напредваме - на 38-мо място, според "Глобалния иновационен индекс" от 2017 година спрямо 39-то в предходното издание на класацията. Подобрение има обаче по "Индекса на икономическата свобода" - с 13 места по-нагоре. Индексът се определя от фондация "Херитидж" и списание "Уолстрийт джърнъл". От 60-то място през 2016-та г., страната ни отива на 47-мо място през 2017 година. В другата класация - на канадския институт "Фрейзър" - "Икономическа свобода по света" спадаме с три места на 48-мо място, но за нейното изготвяне са ползвани данни за страните от 2015 година. За "Индекс на глобалната конкурентоспособност" 2017-2018 сме класирани с позиция по-напред. На 49-то място, спрямо 50-то в предходното издание. На 25-то място сме в света по макроикономическа стабилности. По този подкритерий България продължава да получава високи оценки. В другата известна класация, която отчита конкурентоспособността на "Международния институт за управленско развитие" - Швейцария, също се изкачваме с една позиция от 50-то място през 2016 г. на 49-то място през 2017 г., отчитат от БТПП. Повишава се позицията на България и по отношение на "Индекса на просперитет" на лондонския институт Легатум. Там от 57-мо място през 2016 година, днес сме на 51-во, отчитат от БТПП."