"Думите на 2017 година за мен са "мир" и "Балкани". Това каза премиерът Бойко Борисов по време на обзорното политическо предаване "Годината" по Дарик радио. По думите му Договорът с Македония е ключов за Балканите. Македония се намира на такова място, че засяга всички държави около себе си. 15 минути, след като със Заев подписахме договора, и Могерини, и Туск изказаха подкрепата си за него, защото всички знаят какво значи това. Премиерът отново подчерта, че България пази най-добре шенгенските граници на Европа. Но само заедно с Турция и с Гърция може да работим добре на границите ни. Тези над 3 милиона мигранти в Турция трябва да останат близо до родните си места, а не да тръгнат към Европа, подчерта Бойко Борисов." - в. "Труд".
"Два инвеститора проучват АЕЦ "Белене", каза вицепремиерът. Той посочи, че решението е трудно от финансово-техническа гледна точка, а ключовият критерий е да има инвеститор, който да финансира и да търси пазарна реализация, заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
Може да се строи, но няма да е на принципа на "бригадирски ентусиазъм." Подобно решение не може да се вземе бързо, категоричен беше той..." - в. "Стандарт".
Всекидневниците продължават да следят сагата с лекарствата.
"Всеки пациент, който има нужда от лечение и съответно лекарство, ще получи здравна помощ. Няма да лишим нито един пациент от лекарства, които се използват в Европейския съюз". Това заяви здравният министър Кирил Ананиев, информира БГНЕС. Ананиев уточни, че няма мораториум за нови лекарства, а временна едногодишна мярка за стабилизиране на бюджета на НЗОК. "Министерството на здравеопазването ще поеме заплащането на медикаментите за онкологични заболявания. Механизмът, който създаваме гарантира лечението на пациентите, които имат онкологично заболяване и които имат нужда от новите молекули, които не са включени в бюджета на НЗОК", съобщи Ананиев. Той каза, че ще бъде създадена специализирана експертна комисия към МЗ, която ще разглежда случаите и ще взема решения за закупуването на необходимите медикаменти. Условието за 1/3 държави остава за всеки случай, но решенията ще се вземат от специализирана комисия лекари, каза Ананиев." - в. "Стандарт".
"Президентът Румен Радев се е превърнал в политик и като такъв ще го посъветвам да внимава с по-силните думи. Думите, изречени от силна политическа фигура не изчезват, те циркулират и може да се върнат при теб. Такъв коментар даде вицепремиерът Томислав Дончев по повод изказването на държавния глава по повод мораториума върху лекарствата. Той разбира, вече понатрупал опит в този занаят, че е важно управлението на надеждата - но да твърди, че се отнема надеждата, при положение намеренията са точно обратни не знам на какво се дължи, посочи Дончев. В една европейска държава няма как нещо да се разпредели непрозрачно - или чрез обществена поръчка или с целева субсидия. Това не е пилеене на пари, както беше при десетилетия, коментира той разпределението от кабинета над 700 млн. лв. по проекти в страната преди дни. "В неговата реплика беше противопоставянето на видове разходи. Да твърдим, че инвестициите в пътища са лоши, социалните не са. Добрата политика е микс от много политики, нито може само с пътища, нито само със социални или само със самолети", обясни вицепремиерът. По думите му дефект от страна на ГЕРБ е не докрай доброто обяснение на мораториума върху новите терапии. Дончев посочи, че доколкото му е известно целта е парите да се управляват по-добре и да има повече шансове за всеки, а не икономия на средства. Вицепремиерът е категоричен, че вярва на преценката на здравния министър Кирил Ананиев. Той който неведнъж каза, че няма да има нито един болен, който да не получи достъп до медикамента от който има нужда, каза той..." - в. "Стандарт".
"В момента най-големият проблем на здравеопазването е изтичането на средства. За следващата година 407 милиона лева са повече парите за НЗОК. Ние можем да бъдем добри лобисти на фармацевтичните компании, но политиците не трябва да са това. Трябва да насочим средствата най-вече към превенцията". Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ и шеф на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в обзорното предаване на "Дарик радио" "Годината".
"Превърнахме дебата за здравеопазване само в хапчета. Министърът на здравеопазването бе категоричен, че няма да има пациент, който да остане нелекуван. Трябва да се спре с тази спекулация", категоричен бе той.
Цветанов поясни, че предложението в законопроекта е за 2018 година да бъдат предвидени средства за 32 молекули. "В Европейския съюз има шест държави, които от тези 32 молекули плащат 11. В Германия след третата година се сключват договори за плащане на тези молекули с иновативни лекарства. В Румъния има шестгодишен мораториум за нови молекули. В България, беше предложено в бюджета отлагане за 1 година, защото ние в момента имаме 28 молекули, които се плащат", каза Цветанов и поясни, че няма да има нито един, към който държавата да не положи усилия да бъде излекуван. "И това е най-големият популизъм, който направиха от БСП и президентската институция с това партниране на топката, която си подават по тази изключително чувствителна тема за обществото. Няма човек в България, който да няма близък, който да е онкоболен или който да е починал от рак. И да обвиняват от БСП и да слагат плакати "Убийци" или каквото и да било, мога да им кажа, че в момента бюджетът на здравеопазването е 4,7 млрд. лв. - това е най-големият бюджет, който сме имали през последните години. Такъв бюджет никога не е имало в страната ни. И когато говорим за политики, трябва да кажем, че бюджетът се разпределя балансирано, за да може да се обхване целият спектър от проблеми, които стоят за решаване. Най-важното в здравеопазването и това, което е акцент и философия на този бюджет, е профилактиката, контролните прегледи, правилната диагностика. Диагнозата е най-правилното, което ще ни даде възможност да намалим процента на раковоболните в България", каза още Цветанов.
Цветанов поясни, че предстои с експерти в Министерство на здравеопазването да бъде разгледана възможността да се предвиди фонд, за да се спре всяка възможна спекулация по въпроса с лекарствата за онкоболните." - в. "24 часа".
Вестниците съобщават и за смяната на игумена на Бачковския манастир.
"С огорчение напуска поста си игуменът на Бачковския манастир архимандрит Симон, съобщава bTV. Светият синод внезапно взе решение за освобождаването му. Пред bTV отец Симон заяви, че освобождаването му е неочаквано за него. Архимандрит Симон изкара на поста три години, като наследи манастира от дядо Борис. За работещите в манастира смяната на игумена е нежелана и неочаквана. Заповедта за отстраняването му пристигнала вчера. В нея липсват мотиви. Пише единствено, че Светият синод е този, който назначава и уволнява. Вариантите са два: или има големи злоупотреби, които обаче не се споменават, или пък всички са гласували единодушно по заповед..." - в. "Сега".
"Вариантите са два: или има големи злоупотреби, които обаче не се споменават, или пък всички са гласували единодушно по заповед. Явно някъде нещо не им е допаднал моя стил на работа, аз съм монах и съм длъжен да изпълнявам всяко послушание на Светия синод", коментира дядо Симон. Игуменарницата е запечатана в очакване на проверка на документите. Само преди месец е приключила поредната ревизия на манастира за пет години назад. Днес в манастира пристигна и новоназначения игумен архимандрит Самуил. Очаква се утре новият игумен да бъде въдворен в Бачковския манастир официално..." - в. "24 часа".