Романът "Отлъчване" на Николай Терзийски, когото критиците определят като следващия голям автор след Милен Русков, ще представи своята книга днес - 31 юли от 19.00 в книжарница "Сиела" във Фестивален и конгресен център.
Само месец и половина след излизането му на книжния пазар, дебютният роман на Николай Терзийски получи редица позитивни оценки в литературните среди и в медиите.
Издателката на книгата Божана Апостолова признава: "Всеки издател си има свои слабости – тази книга и този автор са моята слабост. Ще попитате защо. Този млад автор има вече свой собствен стил, дълбочини и плитчини, в който той търси смисъла, изгражда плътни осезаеми образи и дори ни завърта в мистицизма на едно време, което е близко до всеки от нас. Прочетете ли този роман, ще го почувствате като част от вас."
Според писателя Иван Кулеков: "В "Отлъчване" има нещо библейско. Но то не е в описанието на животите и смъртите на един български род, а в търсенето и разкриването на божествената човешка същност. Аз вярвам, че всички - съзнателно или подсъзнателно, през целия си живот се опитваме да проумеем точно тази си връзка с Бога. В този смисъл книгата на Николай Терзийски не е отлъчване, а приобщаване. Докато я четем, а и дълго след това, ние се чувстваме приобщени не само към неговия свят, а към нашия общ духовен мир."
Самият Николай Терзийски определя "Отлъчване" като роман на разкъсаните връзки и разбърканото като в смес за палачинки време: "Роман, който започва с края на света. И пътува с векове назад, към началото. По време на това пътуване читателят е въвлечен в лабиринт от истории. Истории за древна любов, за раздели и смърт, за разминавания и грешки, за грехове и предателства; за самотата на единствените деца, за вглъбеността в миналото и за илюзиите на бъдещето, за отхвърлянето на обикновеното и търсенето на неповторимото, за оцеляването на духа във времето."
Представянето на "Бохемските кафенета на соца" от Мариана Първанова, една нашумяла книга, която обиколи всички столични медии, в търсене и на варненските бохемски средища, е утре - 1 август от 18 часа в Дома на архитекта.
С любимия някога коняк „Плиска”, бонбони „Черноморец” и лимонови резанки ще се върнем в недалечното минало по време на варненската премиера на книгата „Бохемските кафенета на соца”. (изд. „Гутенберг”). Представянето на това любопитно четиво за бохемските живот на соца е на 1 август, от 18.00 часа в Дома на архитекта (ул. “Мусала” 10). На премиерата ще присъстват авторката Мариана Първанова, представители на издателство „Гутенберг”, архитекти, художници, писатели, журналисти.
Но защо коняк „Плиска”? Защото коняк с бучка захар е било най-модното питие сред интелектуалците в легендарния „Бамбук” през 60-те години на ХХ век. За този и още много други любопитни факти разказва Мариана Първанова в своята книга. Това е първи опит да се съберат на едно място сведения за местата, където обичали да се събират представители на културния елит в периода 1944-1989. За своите спомени от емблематичните „Кристал“, „Кравай“, „Яйцето“, „Феята“ и „Бразилия“ си спомнят повече от 20 известни творци, сред които популярни имена като Кирил Маричков, Богдана Карадочева, Ириней Константинов, Любен Зидаров, Стефан Илиев-Чечо, Михаил Вешим и още много други.
В София бохемските обиталища са били повече от 40, но такива места е имало във Варна, Пловдив, Бургас, Русе и други градове на страната. Домът на архитекта във Варна е бил точно такава емблематична територия за творчески и приятелски срещи. За него и за други любими места на бохемата в морската столица ще си поговорим по време на премиерата. Кои са били архитектите и личностите, белязали Варна със своето артистично присъствие през онези години и оставили неизгладим спомен в историята на града.