- От кога преподавате в едно от най-престижното у-ще в Лондон - “Уитгифт” и изненада ли беше за вас поканата им?
- Преподавам в училище Уитгифт от 2013 година. Тогава получих официална покана да бъда член на журито на международния конкурс за млади таланти в училището. След като се проведе конкурса ме поканиха и да преподавам на младите музиканти спечелили място и пълни стипендии в училището. Поканата им ме изненада и бях поласкан от показаното доверие в мен, все пак ние тогава имахме един кратък първоначален контакт с училището но явно са видяли някакъв потенциал в нашата съвместна работа!
- Какво е усещането да преподавате на талантливи деца и бъдещи звезди на световната музикална сцена?
- Усещането е много позитивно, зареждащо е както за ученика така и за преподавателя! Но това е и една много специфична работа която се състои не само в подготвянето на учениците инструментално и музикално, тя има и психологическа страна. Стипендиантите там живеят далеч от семействата си и в чужда страна (път, който аз самия също съм изминал), те са подложени на една доста интензивна и в много случаи динамична програма на подготовка, изпълнена с множество изяви и концерти. От тях се изисква много и летвата е поставена високо, така че моята роля като преподавател се допълва с ролята ми на съветник и дори понякога на психолог на тези деца!
- Преди години представители на училището “Уитгифт” бяха в България - защо именно тук се проведе прослушване за талантливи деца и има ли традиции това да се прави всяка година и на други места по света? Къде?
- Прослушването на училището преди няколко години се проведе в България след като заедно с ръководството обсъдихме възможностите, които училището предлага на талантливи музиканти. Уитгифт е едно уникално място за обучение, което предлага пълни стипендии на обучение от 25000 паунда на година и многобройни възможности за изяви, концерти и развиване на таланта като цяло. Аз разбира се, веднага настоях ние да запознаем и българските ни колеги и ученици с тези възможности тъй като за някои от тях те могат да се окажат повратна точка в тяхното развитие и именно затова организирахме прослушвания в музикалните училища в София, Плевен и Бургас. Интересът беше значителен, а след прослушванията училището предложи пълни стипендии на четири ученика от България!
Освен в България училището провежда прослушвания периодично на няколко месеца по цял свят, като последните две бяха в по-далечни и екзотични дестинации като Хонг Конг и Коста Рика!
- Колко нови деца започват обучението си в “Уитгифт” ?
- В момента в моя клас постъпват две нови деца от Чехия и Черна Гора, които спечелиха място на международния конкурс Уитгифт тази година през месец април като в същото време стипендия и първа награда спечели и кларинетиста Мариян Христов от Стара Загора, който ще учи при известния кларинетист Андрю Маринър. Трябва да отбележа, че конкурса мина наистина на едно много високо ниво като в журито освен мен бяха и професор Ицхак Рашковски (преподавател в Кралския колеж в Лондон), директора на Кралската Филхармония в Лондон Хю Дейвис, и журналистката и музикална критичка от вестник Гардиън Джесика Дъчан.
- Лятното турне на “Уитгифт” ще премине през София и Варна, а концертите ще се проведат в изключително приятни зали и места. Какво да очаква българската публика от тези млади таланти в България?
- За турнето в България сме подготвили една доста разнообразна и привлекателна програма наречена "Балканско Празненство", в която са включени както ансамблите на училището - симфоничен оркестър, брас ансамбъл, хорова формация, няколко камерни ансамбли, така и прекрасните индивидуални солисти, които са част от нашата специална програма за талантливи музиканти. На концертите публиката ще може да се наслади на увертюрата от Верди 'Силата на съдбата', концерта за цигулка от Сибелиус и Миса номер две от Шуберт за хор и оркестър, заедно със специалното участие на музиканти от Софийска филхармония в зала България на 10 юли. На следващият ден учениците от Уитгифт ще представят шедьоври на камерната музика в Двореца Врана, включващи концерти от Бах, Марчело, Вивалди, английски хорови песни и известни произведения от Елгар (Утринна песен), Рондо от Пърсел и Песента на Тореадора от Бизе като турнето ще завърши с участие на фестивала Варненско Лято на 16 юли.
Идеята на турнето също така е да представи България на учениците и като културно - туристическа дестинация като те не само ще участват в концертите но ще посетят и Черни Връх на Витоша, ще разгледат Етъра и Велико Търново, ще отдъхнат в комплекса Камчия на плаж, и ще прекарат свободен ден в морската ни столица - Варна.
- Планирали ли сте срещи в български деца музиканти и този път или дори някакви прослушвания?
- Ние имахме голямо желание да се срещнем и този път с българските деца музиканти но за съжаление поради факта, че музикалните училища в България през този период на нашето турне са завършили годината това не беше възможно. Но ние поддържаме връзка с много от тях и се надяваме скоро да може да осъществим нови прослушвания за да отворим път на други деца, които биха искали да се възползват от тези уникални възможности на образование в училище Уитгифт!