Днес от 19:00 часа в Градската художествена галерия един от най-признатите на световната сцена български тенори - Емил Иванов ще представи в концерт постиженията на възпитаниците на своя майсторски клас по оперно пеене, който се провежда от 1 до 8 юли в Арт Салона на Радио Варна.
От 8 до 14 юли е майсторският клас по цигулка на проф. Минчо Минчев. Концертът на изявените цигулари е на 14 юли от 19:00 часа също в Галерията. Същият ден в 10 ч. започва конкурсът на фонд „Цигулките на проф. Минчев" – изключително притегателен за младите дарования заради възможността цяла година да свирят на предоставен от фонда инструмент с изключително качество.
В рамките на академичния модул на фестивала ще има и два кратки курса. Гарет Любе, когото ще видим на 10.07. в Галерията заедно с Марчело Низинман в ефектния микс проект „Lubbandineon", ще води курс по виола.
Клавирният квартет „Ет Арсис", който ще гостува с концерт на 9.07. в Галерията с програма от творби на Бетовен, Бохуслав Мартину и Петерис Васкс, ще има курс по камерна музика. Квартетът е в състав Христина Танева – пиано, Велислава Танева – цигулка, Айнис Касперавичус – виола, Диего Хернандес Суарес – виолончело.
Още две интригуващи имена ще се включат в академичния модул с концерт – това са нашумялата млада цигуларка Лия Петрова и пианистът Борис Кузнецов, които ще видим в Галерията на 11.07. с елегантна програма от произведения на Бетовен , Дебюси и Лютославски. Родената през 1990 Лия Петрова (1990) с успех се изявява на международната сцена.
Само преди година тя спечели първа награда на Международния конкурс за цигулари „Карл Нилсен" в Одензе, Дания. 8-годишна, Лия получава Моцартов медал за най-млад артист на ЮНЕСКО. Учи в Hochschule fur Musik und Theater в Рощок, а също и при прочутия цигулар Огюстен Дюме във Висшето училище „Кралица Елизабет" в Брюксел, а по-късно и в музикалната академия „Ханс Айслер" в Берлин. Била солист на Брюкселската и Люксембургската филхармонии, на Камерния оркестър на Лозана, Националния оркестър на Монпелие, филхармониите на Осака и Монте Карло. Талантливата цигуларка е аплодирана на големите сцени в Рим, Прага, Монако, Брюксел, Амстердам. Сред ярките й изяви е участието в проекта „Марта Аргерих и приятели" в Атина, където през 2011 свири заедно с Марта Аргерих, Рено Капюсон, Юри Башмет и Миша Майски. Има награди от международните конкурси „Тибор Варга" (Сион), „Луи Шпор" (Ваймар), Deutsche Instrumenten Music Fond и други. Лия е Млад музикант на годината 2007 в анкетата на предаването „Алегро виваче" на БНР. Лия Петрова свири на уникална италианска цигулка Matteo Goffriller от 1690.
Емил Иванов е роден в Рим, Италия. Завършва оперно пеене в Музикалната академия в София. На сцената на Софийската опера е неговият дебют като Форесто в операта „Атила" на Верди. Започва международната си кариера след като спечелва конкурса „Белведере" във Виена през 1986 г. Участва в постановки на „Дон Карлос", „Ернани", „Тоска" в различни театри в Германия и Швейцария. През 1989 дебютира в Италия като Радамес в „Аида" в Арена Сферистерио в Мачерата, където впоследствие се връща с „Трубадур" и „Тоска". През 1990 г. пее за първи път на Арена ди Верона, където през следващите години участва в „Аида". През 1991 започва сътрудничество си с Виенската Щатсопер, където в продължение на много години редовно е канен в постановките на „Тоска", „Трубадур", „Кармен", „Аида", „Травиата", „Мадам Бътерфлай", „Борис Годунов", „Хованщина", „Русалка". През 1992 е неговият дебют в Метрополитън опера в Ню Йорк като Каварадоси в „Тоска" на Пучини. На тази сцена се връща и през следващите няколко сезона. В периода 1994 – 1997 пее в големите италиански театри в Рим, Флоренция, Болоня, Верона, Мачерата, Палермо, Каляри. През февруари 1997 г. прави дебют на сцената на Ла Скала в Милано в ролята на Енцо от операта „Джоконда" на Понкиели . Отново в Ла Скала той изпълнява ролята на Андре Шение в едноименната опера на Джордано. През 2002 дебютира като Карло в „Разбойници" на Верди в Ковънт Гардън в Лондон, като с това се присъединява към елитната група певци, които са пели на сцените на четирите най-големи оперни театри в света.
Огромният репертоар на певеца включва повече от 50 оперни заглавия от Верди, Пучини, Леонкавало, Маскани, Белини, Джордано, Каталани, Бизе, Дворжак, Мусоргски и др. Тенорът се изявява често и като концертен и ораториален певец.
В дългата си кариера Иванов е партнирал на повечето от най-големите оперни знаменитости като Фиоренца Косото, Мирела Френи, Агнес Балтса, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Мария Гулегина, Пиеро Капучили, Ренато Брузон, Матео Манугуера, Лео Нучи, Николай Гяуров, Руджеро Раймонди. Пял е под палката на световноизвестни диригенти като Клаудио Абадо, Нело Санти, Антон Гуаданьо, Фабио Луизи, Вацлав Нойман, Густав Кун, Владимир Федосеев. Признание за цялостната творческа дейност на Емил Иванов е седмото място сред всички тенори в класацията на реномираното австрийско списание „Фестшпиле".
Минчо Минчев е артистичен директор на Международната лятна академия Варненско лято – цялото съществуване на академията е свързано с неговата ярка личност. Виртуоз с почитатели в цял свят, от 1990 г. той е професор във Фолкванг Хохшуле в Есен – Германия. Канен е за солист на RPO, LSO, BBC, London Mozart Players, St. Martin on the Fields, St. Goldsmith Orchеstra, Radio Suisse Romana, Московското радио и телевизия. Свирил е в Карнеги хол - Ню Йорк, Кенеди център - Вашингтон, Болшой театър и зала Чайковски - Москва, Фестивал хол и Роял Албърт Хол - Лондон, зала Херкулес – Мюнхен и др. Работил е с големи диригенти, между които сър Чарлз Гроувз, сър Невил Маринър, Ленард Слаткин, сър Александър Гибсън, сър Джон Елиът Гардинер. Правил е записи за DECCA, Балкантон, Капричио, Интеграл, Вест Дойче Радио (WDR), Радио София. Водил е майсторски класове в Мексико, Куба, Турция, Гърция, Македония, Словакия, Япония, Южна Корея, Австралия и др. Проф. Минчев журира престижни международни конкурси, между които Карл Флеш (Великобритания), Р. Липицер (Италия), Ифра Нийман (Германия), Бетовен (Чехия), Младежта музицира (Германия) и др. Носител е на наградата на Българското национално радио Музикант на годината – 1993 и Награда за изключителен принос към българската култура за 2010. От 1993 г. е председател на Фондация Панчо Владигеров и председателстващ журито по цигулка на Международния конкурс за пианисти и цигулари Панчо Владигеров. От 18 години провежда интензивен майсторски клас по цигулка в Аркутино със съдействието на фондация Св. Св. Кирил и Методий.