Публиката ще види на сцената Русенската филхармония с диригент Георги Димитров.
Ще бъдат изпълнени Симфония № 3, „Маскарад” по Христо Смирненски за глас и симфоничен оркестър, Солист Валерий Георгиев-тенор, „Concerto piccolo“ за симфоничен оркестър и джаз квинтет
Солисти ще са Антони Дончев–пиано, Стоян Янкулов–ударни, Мирослав Иванов–китара, Димитър Карамфилов–бас, Анатолий Вапиров–саксофон.
Анатолий Вапиров (1947) е не само известен джазов музикант, но и композитор със значително творчество, съчетаващо звучностите на различни по своето историческо развитие ансамбли. От друга страна неговото неординерно музикално мислене се отличава с интерес към малко познати материи, считани доскоро за екзотични, сред които и от български фолклорни източници. През 1977 година Анатолий Вапиров предлага в Ленинград и Новосибирск своето първо по-мащабно произведение ”Славянска мистерия” за джаз квартет, мецосопран и мъжки хор. Три години по-късно следва посветената на Албан Берг творба “Линии на съдбата” за струнен квартет и саксофон. През 1981 г. той създава и предлага на публиката алеаторната си творба “Четирите лика на времето” за саксофон и малък камерен оркестър. По-нататък могат да се изброят многочастните “Огледалото на паметта”, “Духът на Огдън” по мотиви от сибирския фолклор, “Макбет” – десет джазови сцени по Шекспир и др. Произведенията на Анатолий Вапиров се записват и издават на LP и CD (80), а някои от тях служат като повод за създаване на интересни музикално-документални филми.
Установил се окончателно в България, във Варна, Анатолий Вапиров продължава тази линия в своето композиторско творчество. Нещо повече – той окончателно я развива по посока на симфоничния оркестър, обогатявайки неговата традиционна звучност с инструменти и идиоматика от фолклора и джаза, ползвайки добре познатите му и овладяни съвременни композиторски техники. Което го прави уникален в съвременната ни музикална култура и навярно единственият, съчетаващ в равна степен творческо-изпълнителската си практика в джаза с писането на по-разгънати собствени произведения. Тази посока за интегриране на разнообразен музикален материал и различни ансамблови звучности, за добре балансирано включване на импровизационната практика в предварително и строго изградената музикална структура ражда все нови и нови заглавия. Те се радват на заслужен интерес от страна на българските диригенти и оркестри, които ги изпълняват било в редовния си концертен сезон (Варна, Пловдив, София, Русе и др.), било във фестивални програми и специализираните прегледи “Нова българска музика” на Съюза на композиторите в България.
Сред по-крупните му произведения, изпълнявани и познати у нас, са : Кантата по „Приказка за стълбата” от Смирненски, Кончерто гросо за симфоничен оркестър и джаз квартет, Метаморфози за симфоничен оркестър, Пасакалия за симфоничен оркестър, Славянски реквием за смесени хор, солисти и симфоничен оркестър, Синфониета, симфония „Лубок” за симфоничен оркестър, Ритуален танц за симфоничен оркестър, Кончертино за кларинет и камерен оркестър...Редица негови симфонични творби са изпълнени за първи път в програмите на Международния музикален фестивал „Варненско лято”.
Концертът започва в 19 часа в зала 1 на ФКЦ.
Утре музикалната публика също няма да скучае. В Концертното студио на Радио Варна Иван Тирион, баритон, и Маргарита Илиева, пиано, ще поднесат на ценителите една стилна програма от произведения на Роберт Шуман, Габриел Форе, Анри Дюпарк и Морис Равел.
Младият баритон Иван Тирион е роден в Белгия през 1990 г. Учи в Кралската консерватория в Брюксел и в Женевския музикален университет. Оперният му дебют е на сцената на Opéra Royal de Wallonie в Лиеж в ролята на Папагено във „Вълшебната флейта" на Моцарт. От 2011-2013 г. е приет в CNIPAL Opera Studio в Марсилия, където се изявява в рецитали и съвместни продукции с други френски театри от Марсилия, Авиньон, Тулон, Нанси, Лимож и Бордо, гостува и в Лиеж, Шарлероа, Руан. Сред последните му ангажименти са Фигаро в „Сватбата на Фигаро" в Операта на Монпелие, лорд Сесил в "Мария Стюарт" на Доницети в Операта на Лиеж.
Изявява се активно като концертиращ изпълнител и изнася много рецитали в Белгия, Холандия, Швейцария и България. През юли 2013 г. е удостоен с наградата за млад певец с реален потенциал "Wil Keune " на конкурса "Белведере" в Амстердам и печели втора награда на Оперния конкурс в Санкт Петербург, 2014. В периода 2014-16 г. е член на Международното оперно студио на Цюрихската опера. Иван е избран за представител на Белгия за конкурса BBC Cardiff Singer of the World и е първият белгийски изпълнител, участвал във финалния тур за последните 30 години. Работи с диригенти от международната сцена като Фабио Луизи, Марко Армилиато, Уилям Кристи, Казуши Оно, Джон Фиоре, Паоло Аривабени и с режисьори като Дейвид Паунтни, Джанкарло дел Монако, Андреас Хомоки, Клаус Гут.
Маргарита Илиева е родена в София. Завършва НМА „Панчо Владигеров". Има разнообразни концертни изяви в България и чужбина – Париж, Женева, Будапеща, Братислава, Виена, Москва, Кьолн, Блумингтън (САЩ), както и участия във фестивалите "ppIANISSIMO", „Софийски музикални седмици", "Аполония", "Нова българска музика", „Варненско лято" и др. Записвала е за WDR - Кьолн, БНР, БНТ. Солирала е на Софийска филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, ансамбъла „Софийски солисти". Свирила е в най-различни формации и камерни ансамбли, сред които особено място заема работата й в ансамбъла за съвременна музика „Musica Nova" с ръководител и диригент Драгомир Йосифов. Репертоарът й обхваща произведения от различни стилове и епохи. Маргарита Илиева е направила множество световни и български премиери на солови и камерни произведения на композитори от ранга на Васил Казанджиев, Юлия Ценова, Борислава Танева, Емил Мирчев, Александр Мастранджело, Бенямин Юсупов, Гунар де Фрумери, Александер Вагендристел, Роланд Фрайзитцер и много други. Сред отличията й са първа награда на конкурса "Албер Русел", първа награда на конкурса "Лист - Барток", първа награда на конкурса "Млади музикални дарования" в категория камерна музика, Кристална лира в категория „Млад изпълнител" за 2016 г.
Концертът започва в 19 часа.