- През последните години броят на кандидат-студентите, които избират да учат в чужбина, постоянно нараства. Как си обяснявате този факт?
- Европейските университети предлагат огромно разнообразие от специалности, съобразени със съвременните изискванията на икономиката, а образователните методи предполагат активното участие на студентите чрез разработване на индивидуални или екипни проекти. Друго съществено предимство е, че голяма част от програмите включват задължителен стаж във фирма или институция, с която университетът си сътрудничи. Стажовете по време на обучението дават възможност студентът да приложи вече научената теория на практика в професионална среда и едновременно с това да създаде ценни контакти. В много от случаите, ако са се справили отлично, стажантите получават и оферта за постоянна работа в компанията.
Образованието в чужбина има редица предимства, но може би едно от най-важните е житейският опит, който придобиват младежите. Далеч от дома и родителските грижи те имат възможността да развият много качества, които ще им бъдат полезни не само в бъдещата професия, но и живота като цяло. Например: свободно общуване с различни хора, презентиране пред публика, планиране, разпределение и приоритизиране на задачите. По време на следването студентът усъвършенства един или повече чужди езици, придобива умения да борави с информация и да генерира идеи, които да реализира по най-ефективен начин.
- Следването в чужбина не изисква ли доста средства, които малко български семейства могат да си позволят?
- Всъщност, един от митовете за висшето образованието в чужбина е, че то е само за деца на богати родители. Практиката обаче опровергава това твърдение. Като граждани на страна-членка на ЕС българските студенти имат възможност да финансират образованието си чрез нисколихвени студентски заеми или стипендии, както и чрез почасова работа, за която не се изисква специално разрешително.
Освен това, напълно безплатните програми в страни като Германия, Австрия, Дания, Шотландия, Швеция и др., направи висшето образование в Европа достъпно за голяма част от българските кандидат-студенти.
- Кои са най-важните критерии, на които трябва да отговаря кандидатът за висше образование в чужбина?
На първо място бих поставила отличното владеене на езика, на който ще се провежда обучението. Усвояването на чужд език е бавен и труден процес, затова трябва да започне още от ранна детска възраст, а в последните 2-3 години от гимназията бъдещият студент да се подготвя интензивно за получаване на сертификат за съответния език, който е основна част от кандидатурата.
На второ място е добрата академична подготовка, която се отразява в успеха по отделните предмети и общия успех от Дипломата. За приема в много от престижните университети от значение са и разнообразните извънкласни дейности, в които кандидатът е участвал, напр. олимпиади, състезания, конкурси, концерти, изложби, благотворителни прояви и т.н.
На трето място, но не и по важност, кандидат-студентът трябва да има силна мотивация да положи необходимите усилия, за да се справи успешно, защото образованието в чужбина изисква много труд, добра организация, постоянство и емоционална стабилност.
- Как ЕДЛАНТА помага на тези гимназисти, които не са ориентирани каква специалност да изберат?
- Нашият опит показва, че често кандидат-студентите нямат достатъчна информация за особеностите на различните професии, а понякога и техните нагласи и желания не съвпадат с представите на родителите им за “стабилна професия”. Оттам идва и колебанието коя специалност да изберат.
ЕДЛАНТА предлага онлайн кариерен тест за определяне на психологическия профил на кандидата, на неговите предпочитания и интереси в различни сфери на образованието и професионалната реализация. Резултатът от теста представлява подробен доклад, който включва списък с най-подходящите за кандидат-студента специалности и професии в различни области. Всяка професия е представена с основните й дейности и задължения и възможности за кариерна реализиция и развитие. Нашите кариерни консултанти разчитат и анализират подробно доклада и обсъждат с кандидата неговите желания и представи за бъдещa професионална реализация. Крайната цел е избор на една или няколко близки специалности, подходящи и желани от кандидат-студента.
- Кои са най-популярните специалности сред българските кандидат-студенти?
- Най-търсени продължават да са специалностите, свързани с бизнеса и мениджмънта, както и традиционни специалности - архитектура, право, медицина, психология.
Все повече млади хора обаче се насочват към по-специфични сфери като: управление на проекти, събития или човешки ресурси, предприемачество, маркетинг, спортен или здравен мениджмънт др.
Много кандидат-студенти избират основните инженерни специалности - строително инжeнерство, авио инженерство, машинно инженерство, енергетика, индустриална химия, телекомуникации. Наред със станалите вече класика софтуерно и хардуерно инженерство, все по-актуални са компютърните специалности като анализатор на данни, дигитален маркетинг, уебдизайн и др.
Актуални и перспективни също са специалностите медицински науки, биохимия, нанотехнологии, фармация, физиотерапия, хранене и здравословен начин на живот.
Все по-търсени стават и програми в областта на изкуството и дизайна. Предпочитани са предимно от кандидат-студенти с артистични заложби, които искат да намерят реализация в сфери като: гейм дизайн, компютърна анимация, интериорен, графичен или продуктов дизайн, моден дизайн и др.
- Какво бихте посъветвали младите хора, които желаят да учат в чужбина?
- Преди всичко да решат какво и къде искат да учат, като се информират отрано за специалностите, университетите и условията на живот в съответната страна.
Тези, които се интересуват от бакалавърска или магистърска програма в чужбина, могат да ни потърсят за безплатна консултация, като се свържат с офиса на ЕДЛАНТА във Варна на тел. 052600035 или 0883399193.
Ще се радваме да им помогнем да направят своя информиран избор.