Ремонтите на двете основни сгради, в които ще се проведат повечето от форумите и срещите на представители на страните членки – НДК и Дом №2 на резиденция “Бояна” са зациклили, а подходящите за настаняване на делегациите хотели в София могат да се окажат с по-малък капацитет от необходимия.
Налага се и наемане и обучение на още почти 300 души, тъй като служителите от държавната администрация се оказват недостатъчни - са част от изводите на доклада “Златева”.
В четвъртък Народното събрание гласува третото правителство на Бойко Борисов, в което с председателството на ЕС ще се занимава Лиляна Павлова.
Въпреки публичните твърдения на Златева, че в изминалите три месеца подготовката на председателството е била ускорена, неин Доклад от 37-страници от средата на миналия месец разкрива далеч по-различна ситуация, с която Павлова ще трябва да се справя спешно.
Преди година, докато се опитваше да тушира напрежението между министрите си Меглена Кунева и Даниел Митов, тогавашният и настоящ премиер Бойко Борисов беше категоричен, че няма да допусне увеличаване на щата на администрацията заради председателството. Това обаче, към настоящия момент, изглежда неизбежно.
В началото на април, дирекция „Модернизация на администрацията“ към Министерския съвет изготви анализ за нуждите от допълнителен персонал, който използва писмените заявки от всички ведомства, ангажирани с подготовката и провеждането на председателството.
Обобщените данни сочат, че ще са необходими 122-ма специалисти, които да бъдат назначени на експертни позиции, както и още 140 общи работници, които ще бъдат ангажирани с поддръжка, координация, логистика.
Златева предлага още да се изготвят критерии за наемането на допълнителните служители и да се определят нивата на възнагражденията им, а още и да се въведат бонуси за държавната администрация постигнати резултати по организацията и провеждането на председателството на Съвета на ЕС.
От доклада се разбира още, че от март в Националната служба “Охрана” се провеждат конкурси за нови телохранители и шофьори, които ще отговарят за сигурността на участниците.
Отсега е ясно, че първата половина на 2018-та ще бъде изключително трудно намирането на добро място за настаняване в София. Подходящите хотели за настаняването на чужди делегации се оказват по-малко от нужните.
“Проведени са срещи с ръководствата на 22 хотела с цел запознаване с графика и натовареността според предварителния календар на събитията на Българското председателство и уточняване на броя на гостите, които всеки хотел би могъл да настани. Установено е, че не всички посетени хотели са подходящи за настаняване на ВИП делегации. В тази връзка е изготвен списък с избрани хотели, който е предоставен на правоохранителните органи с цел проучване на съответствието с изискванията за сигурност и потвърждаване на хотелите, които са подходящи за настаняване на ВИП делегации. С останалите хотели е обсъдена възможността да предоставят определен брой стаи на преференциални цени, за делегатите, които следва сами да организират и заплатят своя престой”, пише още в доклада си ексвицепремиерът Деница Златева, която уточнява, че преговорите с хотелите продължават.
Изброените дотук затруднения могат да се приемат и за незначителни, пред фаталното забавяне на ремонтните дейности по помещенията, в които делегациите ще провеждат своите срещи в София, поне ако се съди по Доклада на Деница Златева. Макар срокът за приключване на ремонта да е краят на ноември, към средата на април не е завърпен “и одобрен работният проект по преустройство и адаптация на основната сграда на НДК . Процедурата предвижда проектът да се съгласува в СО и останалите компетентни институции за издаване на разрешение за строеж. Ако пък ремонтът започне без нужната документация, може да се окаже незаконен. Все още не е ясно и какъв е точният бюджет за ремонта на НДК. В доклада на Златева само се посочва, че средствата няма да стигнат.
Ако обновяването на НДК засега не е ясно колко точно ще излезе, то вече е ясно, че ремонтните дейности в Дом №2 на резиденция “Бояна” ще глътнат поне още 5 млн. лв. над планираното.
Темата с бюджета на Българското председателство на Съвета на ЕС не е намерила сериозно място в документа. Споменава се, че първоначалните разчети са за 100 млн. лв. за период от три години. Все повече са очакванията, обаче, че заради сериозното забавяне, подготовката и провеждането на Председателството на ЕС трудно ще се побере и в сумата от 150 млн. лв.
Потвърдено е и първото ВИП събитие на Българското председателство на ЕС. На 11 и 12 януари 2018-та в София ще има заседание на Колежа на комисарите, т.е. в българската столица ще се съберат всички европейски комисари, начело с президента на ЕК Жан-Клод Юнкер. За тях ще бъде организиран и Тържествен концерт. Планира се още, България да отбележи началото на първото си ротационно Председателство на ЕС в нощта срещу 1-ви януари 2018-та, като събитието съвпадне с традиционния новогодишен концерт на пл. “Ал. Батенберг” в София. Традиционно откриването в Брюксел ще се проведе зала „Бозар“, на 1-ви февруари 2018-та. Събитията за закриване на Председателството се планира да бъдат проведени през юни 2018-та.