В продължение на 20 години д-р Пелов е живял и работил като семеен лекар в Канада. Още там успява да разработи система за лечение на редица заболявания, превърнали се в епидемия през последните десетилетия. Преди няколко години решава да се върне да живее у нас. Установява се в родното село на баща си Лазарово, близо до Бяла Слатина. Паралелно с това успешно помага на свои пациенти от цялата страна, които искат да свалят килограми и да променят начина си на живот.
В интервю за Moreto.net, специалистът сподели някои от своите препоръки за здраве и дълголетие.
- Д-р Пелов, темата на семинара ви представя традиционната българска кухня като извор на дълголетие. Но в последните десетилетия като че ли у нас не се храним особено здравословно?
- Да наистина, днес много от българските ястия не са толкова здравословни, колкото са били преди стотина години. Но искам да Ви напомня за нобеловия лауреат от 1908 година - проф. Илиян Мечников. Материалът, който му осигурява тази награда е събран в България, по нашите земи. Всъщност, на него му направило впечатление колко много столетници живеят по нашите земи. А една от тайните са млечно-киселите бактерии в киселото мляко.
- Киселото мляко ли е онази част от българската кухня, която може да ни гарантира дълъг и здравословен живот?
- В медицината и в храненето няма гаранция. Това все пак не е авторемонтна работилница, за да ни дават гаранция. Далеч не е само киселото мляко, което препоръчвам да бъде основна част от менюто. Това са киселото зеле, туршиите. Особено суровата туршия, евтината свинска мас и малко по-скъпичкото краве масло. Не случайно дълго време кисело зеле и зелев сок са се давали на моряците когато е имало дървени кораби и железни мъже, тъй като скорбутът е бил реална опасност.
- Какъв е вашият съвет към хората, които тепърва търсят мотивация да променят начина си на живот? Вашата система е представена в книгата на Александра Иванова, която успява да свали над 40 килограма.
- Моят съвет е хората да прочетат книгата едва след като са намерили мотивация. И след това с всичко, което видят вътре без да философстват да го прилагат. Време е да започнете да харесвате това, което е добро за вас е моят съвет. Ако човек има нагласата, трябва да му се получат нещата. Обратно - ако си мисли, че знае всичко нищо няма да постигне.
- Наднорменото тегло повлича след себе си и други проблеми със здравето...
- Не, обратното е. Наднорменото тегло е резултат. Дебелеенето не повлича след себе си проблеми. То е следствие на проблемите. Човек може да е болен и без да е дебел. Човек може да е с вътрешни мазнини, които не личат отвън. Много от хората си имат вътрешни сланинки, коремче. По-неприятно е онова, което е вътре около органите, най-вече около черния дроб. Отслабването обаче е прилив на енергия, живец.
- Т.е. дори и да сме слаби трябва да внимаваме как се храним и да се движим достатъчно...
- Много е важно например какво слагаме на масата си всеки ден. Една от заблудите например е, че кафявата захар, която слагаме в кафето си е полезна. Какво значение има, че е кафява? Няма здравословна захар въпреки че така ни я пробутват. Има един подсладител, който не е здравословен, просто не е вреден и това е стевията. Причината е много простичка - приятно сладка е, няма никакъв привкус, а сладостта остава в устата по-дълго време. Разгражда се в червата много бавно. Но стевията я препоръчвам само на онези, които упорито не могат без сладко.
- А медът?
- Трябва да забравите за него поне за три месеца сте решили да промените храненето си и да отслабнете. Една-две чаени лъжички на ден няма да ви навредят. Но да пиете на всеки два часа чай с две лъжички мед в него, извинете това е безумие. Има полезни неща в него, но има и захар.
- Всъщност доколко здравословни са продуктите, които в последните години навлизат все повече в нашата кухня и се предлагат като диетични или полезни за здравето? Споменахме стевия, кафява захар.
- Аз ви карам да си правите туршия и кисело зеле и да си квасите киселото мляко. Не ви пробутвам да си купите някакъв върховен пробиотик. Който се опитва нещо да ви продаде ако има интерес не може да е безпристрастен. Много ме озадачи в книгата си д-р Марк Хайман, който е шеф на Катедрата по функционална медицина зад Океана, препоръчва някакви фибри, влакна, целулоза, които се продават в неговия сайт. Извинете, това е търговия, не медицина. Аз съм против тези неща. Здравето не идва от кутийки или шишенца от аптеката.
- А от какво идва?
- От здравословен и естествен начин на живот. Нека да помислим какво са яли нашите деди преди стотина години. Тогава не е имало олио, не е имало захар. Всичко, което идва от фабрика, което има лъскава обвивка, опаковка от целофан и полиетилен, или има повече от две съставки вътре, е вредно. Ако не можете да се откажете от тези храни, поне четете какво съдържат. Вижте дъвките какво съдържат и ще се ужасите. Съветът ми е ако в състава на храната има поне една дума, която не разбирате, не я слагайте в устата си. Пастите за зъби дори съдържат ужасяващи съставки. Същото се отнася за безалкохолните.
- А какво е Вашето мнение за съставките като аспартам и мононатриев глутамат, които присъстват в много от масово употребяваните храни у нас?
- Аспартамът е много по-вреден от захарта. Аз не препоръчвам никаква захар. Световната здравна организация препоръчва не повече от 26 грама на ден. А в същото време само в едно малко кенче кола има десет чаени лъжички захар, двойно повече от допустимото.
- Вие сте имали лекарска практика в Канада дълги години, как виждате българите, ако ги сравните с канадците?
- Една трета от пациентите ми там страдаха от депресивни и тревожни състояния. За съжаление хората тук са на път да ги догонят, ако се доверим на официалните статистики. Що се отнася до затлъстяването у нас, все още не е толкова зле положението, както например е в Америка, но ги следваме. Това, което причинява сърдечно-съдови заболявания, диабет е общо възпаление на вътрешния слой на кръвоносните съдове. Основната причина са освен така наречените препарати за растителна защита, с които се обработват културите, също бързите въглехидрати като захарта, тестените изделия. Всичко, което е направено от тесто много бързо се превръща в захар. Вредата е в дългосрочен план. Особено вредни са и стабилизаторите в храните и напитките.
- Да се върнем към разликата между диетите и вашата система за отслабване. Доколко бързото влизане във форма е препоръчително? Колко килограма е допустимо да губим на месец, когато сменим хранителния режим?
-Оптималният срок е да няма срок и дебело го подчертавам. Бързото отслабване е много вредно. Ние складираме всички отрови, които не можем да изхвърлим и преработим в мастни клетки. Когато губим мазнини бързо, тези отрови ни заливат. И нашите детоксикативни механизми не могат да се справят и ние не се чувстваме добре. Освен това аз препоръчвам на пациентите си поне два месеца да не се доближават до кантар.
- Защо?
- През първите три-четири седмици очаквам от тях да имат прилив на енергия, а редуцирането на теглото ще дойде с времето. Няма нужда да ходим до кантара след всяко ядене. Друго, което продължавам да повтарям, ако искате да живеете дълго, да стоите далеч от лекарите.
- Наближава лятото, всяка дама би искала да изглежда добре в бански. Съветът Ви за експресно влизане във форма.
- Няма да стане за това лято. Отслабването е индивидуално, различно е за всеки. Гладът води до скоростно отслабване, но е твърде възможно в края на сезона да си върнете обратно килограмите. Ако искате траен ефект трябва повече търпение.
Днес фестивал "Вино и храна" ще отвори врати в 11:00 часа, мястото е бул.''8-ми Приморски полк 115'