2016 г. бе една от най-успешните за ОУ „П.Р.Славейков” , което се нареди сред победителите в конкурса „Училище на бъдещето“, а директорът Таня Петрова е финалист по програма „Академия за училищни лидери”.
- Училището, което ръководите е сред първите в страната по резултати на всички национални външни оценявания в седми клас. Усилията Ви са получили признание чрез редица награди. Каква е формулата за успешно образование?
- Всъщност няма формула и разписан алгоритъм. Резултатите са на целия екип - учители, ученици, родители. Едно училище е успешно, ако има хора, които продължават да вярват, че образованието е ценност, единственият път, който може да преведе човека през всяка криза. Всеки родител иска за своето дете знания, качествено образование и учител, който да го води и развие таланта му.
- Какво предвижда ГЕРБ, за да се постигне това?
- Образованието е стратегически приоритет в управленската програма на ГЕРБ. Голямата цел е децата на България да бъдат спокойни, знаещи, високообразовани млади хора, които ще гарантират развитие на икономика с висока добавена стойност.
ПП ГЕРБ е разписала програма в областта на образованието, под която се подписвам с абсолютна професионална съвест. Основна цел е преодоляване на неграмотността - семействата, чиито деца не ходят на училище, няма да получават никаква социална помощ от държавата.
Удвояването на заплатите на учителите е реално обещание в рамките на следващ управленски мандат. Сред основните акценти бих откроила и възможността за промяна на делегираните бюджети. Досега финансирането бе само на база брой ученици в училище, но е предвидената сериозна промяна във формулата. Ще се отчитат не само броят на учениците, а и факторите на образователната среда и резултатите от обучението.
За да се гарантира по-добра реализация на младите хора, учебните програми ще се разработват в сътрудничество с бизнеса. Предвижда се осигуряване на качествено професионално образование чрез активно въвеждане на дуалната система – обучение чрез работа.
Не е редно в 21 в., особено в големите училища, да няма психолози! В управленската програма на ГЕРБ се предвижда подкрепа за учителите, работещи с деца със специални образователни потребности, с деца от уязвимите групи, както и с талантливи ученици. Застъпено е и увеличаване броя на психолозите, педагогическите съветници, ресурсните учители и помощниците на учителите, които да подпомагат всяко дете в неговото развитие.
- Ако ГЕРБ успее да реализира тази амбициозна програма, как ще изглежда българското образование след един управленски мандат?
- В годините на прехода образованието изгуби част от престижа си. Нашата задача е да заздравим връзката между образованието, професионалната кариера и личностното развитие. Ако успеем да го постигнем, образованието ще гарантира стабилност на държавата, добри икономически резултати и по-висок стандарт.
Училището, детската градина и учителите са център за развитие на личността и общността.
Ако ГЕРБ успее да реализира приоритетите, разписани в управленската програма, България ще има мотивирани учители, високо квалифицирани преподаватели с достойно заплащане и интересът към учителската професия ще се възвърне.
В по-дългосрочен план целта е да се постигне променена образователна среда, преодоляна във висока степен неграмотност и ангажирано гражданско общество, което помага в развитието на училището. За да се случи всичко това, са необходими повече инвестиции и ежегоден ръст на държавния бюджет за образование.
- Кандидатите на ГЕРБ за народни представители се ангажираха да работят за утвърждаването на Варна като Град на знанието. Как ще подкрепите тази кауза?
- Каузата е изключителна! Тя не е голяма само поради броя на учениците и студентите в региона, които са над 90 000, а заради желанието за обединяване на усилията на много хора около разбирането за повече инвестиции за промяна на образователната среда. Това включва и дигитализация на учебния процес, осигуряване на равен достъп до качествено образование на всяко дете, независимо от района, където живее, училището, където учи, етническия му произход и социално-икономическото положение на родителите му. В подкрепа на тази кауза е и привличането на висококвалифицирани млади хора към учителската професия.
- Зад гърба си имате опит и като хоноруван преподавател в Икономическия университет, имате преки наблюдения в сферата на висшето образование. От каква подкрепа се нуждае университетската общност?
- През следващите четири години ГЕРБ се ангажира с цялостна промяна в системата на висшето образование в България. Образованието дава основата за добре развиваща се държава, млади хора, реализирани в личен и професионален план. Затова при следващо управление ГЕРБ гарантира обвързване на приема във висшите училища с потребностите на пазара на труда, както и равноправно участие на браншовите организации в процеса на планиране на държавните поръчки към висшите училища. Необходима е политика за задържане на повече студенти в региона чрез предлагане на мобилност и специализации.
Убедена съм, че младите хора са най-голямото богатство на Варна. Тяхната енергия и креативност може да бъде двигател на икономическото развитие на региона.
- Какво е мястото на новите технологии в образователния процес?
- Спешно трябва да се подобрят уменията в областта на предприемачеството и информационните технологии. Липсват ни достатъчно иновативни учители, не се прилагат инструменти за привлекателно образование, а палитрата от възможности е изключително богата. Новите технологии в обучението не са съчетани с променена физическа среда - класни стаи, кабинети, лаборатории.
За първи път в закона за предучилищното и училищно образование и възпитание се говори за иновативно училище и образование. От област Варна 16 учебни заведения кандидатстват за иновативни училища. Иновативното образование разчупва учебното съдържание, променени са учебните планове и програми, методите на обучение, възпитава се креативност и всичко това в нова учебна среда.
- Как да се преборим с агресията сред децата?
Част от усилията в тази посока е идеята за подобряване на условията за спорт в училищата. Физическата активност е важна за здравето на децата ни. ГЕРБ се ангажира всяко училище да има физкултурен салон. В момента 300 училища в страната нямат салони, а 400 са с пригодени помещения. На общинско ниво също се полагат сериозни усилия за обновяване на спортните игрища.
Варна е добър пример и за училищното здравеопазване – медицински кабинети има във всяко училище. Този подход трябва да се приложи навсякъде в страната.
Особено важна стъпка в борбата срещу агресията е активното участие на училищната общност и, разбира се, подкрепата на гражданското общество. Учителите трябва да са уважавани, зачитани и разпознати като хора най-близки до детето след неговите родители. А и в тези времена ни трябва нещо да сверим, да подхраним душите си, да извисим себе си и се обръщаме към нашите възрожденци. Един от тях, Дядо Вазов е написал: „Училище се гради не с камени, а с учители”.
Пресцентър "ГЕРБ"