- Ударите под кръста са забранени в кикбокса, но за мен феърплея е изключително важен и в политиката. Вярвам, че хората ще отсеят истината от лъжата и ще оценят кой може да работи. В предизборното състезание е важно не само да обещаваш, а и да имаш ясна представа как ще постигнеш поставените цели. Защото хората се наслушаха на разправии между политиците и държат да има резултати, за да се вдигне стандартът им на живот. Трябва ни единение. Всичко останало ще постигнем с труд и постоянство.
- Това е формулата на успеха и за добрите състезатели...
- Така е. Спортът калява духа и възпитава. Погрешно е да се смята например, че бойните спортове стимулират агресията. Като треньор уча децата, че уменията, които притежават, трябва да се използват само на ринга и спрямо равностоен противник. И нещо много важно - когато един човек е уверен в собствените си сили и възможности, не му се налага да се доказва с юмруци на улицата. Ето защо спортът трябва да бъде част и от мерките срещу агресията в училищата.
- Как ще се постигне това?
- Важно е да се реализира идеята на бившия спортен министър Красен Кралев за физкултурен салон във всяко училище. Условията за масов спорт са свързани с грижата за здравето на българските деца.
Напълно подкрепям решението на кмета Иван Портних да се изградят около 100 нови спортни площадки във Варна. От обновяването на игрищата в училищните дворове ще се възползват не само учениците, а и хората от кварталите.
Много знакови за варненския спорт сгради бяха напълно обновени – Дворецът на културата и спорта, който вече посреща събития от световна величина, Юнашкият салон, както и други зали като „Простори”. Ремонтира се зала „Владислав”.
В лицето на Красен Кралев спортът получи подкрепа и се направи много за спортните съоръжения. Варна е един от добрите примери.
Като дете съм тренирал в мръсни и студени зали. Вярвам, че добрите условия за спорт ще привлекат повече млади хора.
Подкрепа за спорта – това е моята кауза като кандидат за народен представител.
- В момента се занимавате с треньорска дейност. Ще Ви видим ли отново на ринга като състезател?
- Винаги е важно да усетиш кога да спреш. Най-добре е да го направиш, докато все още си горе, на върха. Все още не съм решил окончателно дали да се откажа. Обмислям да защитя трофея си, но треньорската професия ме зарежда много. Работата с децата ме кара да се чувствам удовлетворен и мотивиран. Да предаваш знанията си на млади състезатели е голяма отговорност. Опитът, който съм натрупал на ринга, ми е изключително полезен в случая. Каквото и да работя занапред, ще остана, свързан със спорта.
В момента работя като треньор с един страхотен човек и голям професионалист - Красимир Димов, първият носител на медал за България от световно първенство по муай-тай, световен вицешампион по муай-тай, европейски шампион по кикбокс. В нашия клуб тренират 13 деца (от 6 до 13 години), а големите са над 30. Радвам се, че средата е конкурентна, защото така и спортът се развива. Тези дни наши възпитаници се върнаха с медали от Тайланд - Кристиян Георгиев стана световен шампион по тайбокс в категорията до 91 кг, а Милен Мартинов е трети.
- Има ли шампионски трофеи, към които се стремите, след като завоювахте световната титла при професионалистите в кикбокса, версия WAKO PRO?
- Със силен дух, труд и упоритост се постига много. След като спечелих световната титла за професионалисти, вече имам всичко, включително 3 световни титли при аматьорите и 3 европейски - при аматьорите. На ринга винаги излизам за победа, но този успех не е само мой, а на България.
- Но вероятно не Ви липсват предложения за кариера извън границите на страната ни?
- Така е, получавал съм такива предложения, но избрах да остана и да се развивам тук. Когато през 2010 г. имах предложение от Азербайджан, за евротитла там даваха 50 000 долара, а у нас - 5 000 лв. Не отидох. България има нужда от млади хора, които се борят за успех в родината си.
Пресцентър ГЕРБ