„Вярвам, че тази изключително добра практика ще продължи, защото резултатите ни са прекрасни.
Общо 102 двойки са одобрени за финансово подпомагане по програмата до момента. За времето, откакто съществува общинския фонд в помощ на двойки с репродуктивни проблеми, са разпределени 235 хил. лева. Всяко семейство получава по 2000 лева, които служат за различни изследвания, съпътстващи процедурата.“, обясни кметът.
Градоначалникът подари плакет „Символ на споделеното щастие“ на всяка майка, подпомогната от ин витро програмата, която към днешна дата вече се радва на дете. Зала „Варна“ бе изпълнена с родители и малчугани, появили се на бял свят с помощта на общинската програма и фондация „Искам бебе“.
„Откакто съществува програмата са кандидатствали 150 двойки. Успеваемостта на процедурите при одобрените двойки е над 20%. В световен мащаб е 23-27%. Стойностите могат да бъдат значително по-високи при по-малка възраст на жената. Тогава процентът достига до 70 на 100.“, заяви Валентина Иванова от фондация „Искам бебе“.
Тя допълни, че репродуктивните проблеми на семействата в България продължават да са на дневен ред. В страната повече от 150 хил. двойки са изправени пред такива и се нуждаят от асистирана репродукция. В европейски мащаб една на всяка пет жени страда от безплодие.
„Държавният ин витро фонд покрива 3 опита. Обикновено за включване в националната програма се чака около 6-8 месеца. Това означава, че самата процедура може да започне и след година. В повечето случаи процедурата струва между 3-6 хил. лева, но в някои достига и до 8 хил. лева. Най-голяма финансова помощ сред общините оказва Пазарджик. Всяка година тя отпуска по 200 хил. лева и финансира всяка двойка в нужда с по 5 хил. лева.“, каза още Иванова.
От фондацията коментираха, че сериозно изпитание за всяка работеща жена се появява, когато започне самата процедура и всички изследвания покрай нея. Те налагат често отсъствие от работа, което в много от случаите води до загуба на работното място.