Варненската публика се влюби в аристократичното музициране на легендата на виола да гамба маестро Жорди Савал, възторжено приветства и италианските майстори на старинните инструменти „Кончерто де Кавалиери", и Хелзинското бароково трио.
Радваща за организаторите е равносметката на продължилото цели 100 дни издание на фестивала. 23 000 души са посетили концертите и спектаклите на юбилейното „Варненско лято". 46-те събития от рекордно големия фестивал включваха симфонични и камерни концерти, оперни и балетни спектакли, мюзикъли, премиери на книги и изложби.
Фестивалът имаше своите световни звезди в лицето на Жорди Савал, на Юри Башмет и ансамбъл „Московски солисти". Многобройни бяха уважаваните български музиканти, които се изявяват основно на европейската и световна сцена, като артистичния консултант на фестивала именитият пианист Людмил Ангелов,
Големите оркестри на фестивала – традиционният домакин Варненската филхармония, която за пръв път беше под палката на Главния диригент на Оркестъра на Сан Ремо - Джанкарло Де Лоренцо, Уралският младежки симфоничен оркестър, Румънският национален симфоничен оркестър и Филхармония „Пионер". „Камерата Хамбург", „Камерата Орфика" и Камерен ансамбъл „Симфониета" – Варна наситиха с камерна елегантност програмата на музикалното лято.
Варненската публика имаше привилегията да се докосне до изкуството на едни от най-почитаните музиканти на Европа - кларинетиста Дарко Брлек, виолистите Юри Башмет, Жерар Косе, Владимир Косяненко, солисти на Концертгебау, клавирно трио „Брамс", струнен квартет „Келемен" . Топло посрещна морския град българските изпълнители - тромпетистът Мирослав Петков, цигуларите Лия Петрова, Йоанна Каменарска, Светлин Русев, Веско Ешкенази, Марио Хосен, пианистите Людмил Ангелов, Димо Димов, Йовчо Крушев, клавирно дуо Аглика Генова-Любен Димитров, певицата Цветана Бандаловска.
765 музиканти излязоха на сцените на фестивала – Операта, Фестивалния и конгресен център, Летния театър, Градската художествена галерия и включилата се за първи път като камерна заа Аула на Икономическия университет.
475 участници пристигнаха за фестивала във Варна от различни градове на България, Германия, Холандия, Австрия, Хърватия, Словения, Испания, Италия, Румъния, Русия, Унгария, Франция, Финландия, САЩ, Корея, Македония и др. В концертите и спектаклите се включиха и 290 музиканти от музикалните институти във Варна. Прекрасни отзиви за фестивала и за варненскат публика дадоха участниците и гостите на фестивала. Те споделиха с организаторите удоволствието си отсрещата с емоционалната българска публика, която с бурни аплаузи извикваше на бис своите любимци и ги оставяше с прекрасни спомени от България.
В различните модули на голямото музикално лято откриха своите любими събития почитателите на различни жанрове, стилове и епохи в музиката. Чухме творби от 7 различни столетия - от Й. С. Бах до Филип Глас. Основната програма традиционно беше със симфонична и камерна музика. В Музикалната лаборатория „Варненско лято" показаха свои проекти български инструменталисти с успешна кариера в чужбина като Веско Стамболов – пиано, Пламена Никитасова – барокова цигулка, Веселин Станев – пиано и Тимур Мелник - цигулка, Йозджан Улуджан – цигулка и Бирсен Улуджан – пиано, Димитър Буров- цигулка. Фестивалният камерен оркестър с музиканти от Варна беше под диригентстото на Пламен Джуров. С вълнуващ авторски концерт на композитора Милко Коларов беше почетена неговата 70-годишнина. Международната лятна академия подготви млади таланти в два майсторски класа - по цигулка с Минчо Минчев и по класическа китара с Георги Василев.
С шест премиери на живописната сцена на Летния театър излезе Варненската опера – бурно приветствания мюзикъл „Граф Монте Кристо" и и обичаните от публиката класически оперни спектакли „Силата на съдбата", „Бохеми", „Норма", „Борис Годунов", както и балета „Дон Кихот". Модулът „На границата с класиката" зарадва с гостуването на Антони Дончев с Театрален джаз-бенд, с краля на Чардаша – Шандор Яворкай и със съвместния проект на Варненския камерен оркестър с диригент Ганчо Ганчев с певеца Васил Петров.
Спомените от последните десетилетия на фестивала оживяха във фотоизложбата „Варненско лято през погледа на Росен Донев" в Градската художествена галерия. Фестивалът продължи да работи и за своите бъдещи публики - най-малките зрители почувстваха музиката в концерта „Варненско лято за деца". Разви се и сътрудничеството с Международния театрален фестивал „Варненско лято", което даде възможност на варненци да бъдат сред първите зрители на музикално-театрален спектакъл с участието на Людмил Ангелов и оперната прима Ина Кънчева и да съпреживят в прожекции два спектакъла на Метрополитен опера.
След достойното за 90-годишнината си рекордно издание, доайенът на българските фестивали - музикалното „Варненско лято", влиза с чест в подготвителните сезони за своя голям 100-годишен юбилей.
„Лично за мен, като негов хронист , най-ценното качество на ММФ „Варненско лято" като „агент" на глобализацията в културата, е способността му да ни среща по вълнуващ начин всяко лято със ставащото в музикалното изкуство по света и у нас – пише дългогодишният изследовател на фестивала проф. д-р Розмари Стателова. С „Варненско лято" ние сме винаги в крак с времето."