Все пак, ако се стигне до взимане на заем за лятната ваканция е важно какъв ще бъде неговият размер, за да може след това да се погасява, без да се стига до просрочия. Според Василев обаче хората не си правят добре сметката. Най-важното при определянето на сумата за заем е той да точно съобразен с целта. Ако почивката е 500 или 600 лв. няма смисъл да се взима по-голяма сума само, за да имаме пари отгоре, обяснява експертът. И посочи, че на горницата също се плаща лихва, такси и комисионни, а парите не се използват по-добър начин. Според него обаче не само теглещите бързи кредити постъпват по този начин. При взимането на потребителските заеми също е важно той е в размер равен на необходимата сума. Например, ако взимаме заем за ремонт трябва да изчислим какви ще за разходите за материали, майстори и други разходи по обновяването и на тази база се изтеглят нужните пари. Разбира се, може да се добави процент за непредвидени разходи които винаги се налагат, като добавените пари отгоре трябва да са 10-15% от сумата, твърди Василев. Той е категоричен, че не бива да се водим например по реклами, като взимаме 5000 лв. без обезпечение само защото ни се предлага. По думите му именно те, както и лесното получаване на кредитите само срещу лична карта са причината хората да взимат заеми.
С кредит или не, лятната ваканция винаги е разход, който води до изтъняване на джоба. А с края на лятото, ежедневните разходи обикновено започват да нараства. Първото предизвикателство пред бюджета е подготовката на учениците, а след това идват и по-големите сметки на домакинството. Затова на първо място се препоръчва да направим преглед на финансите си в началото на активния есенен сезон, казва Василев. Той обясни, че това може да стане, като си направим таблица, в която да опишем кредитите, които имаме, новите заеми, ако сме взели през летните месеци, но трябва да включим и лихвите по тях, за да видим коя е най-висока. В списъкът трябва да се сложи натрупани битови сметките за парно, ток, вода. По думите на експерта важно е да първо да започне погасяването на кредитите с най-високи лихви или бързите заеми.
Следващото нещо, което трябва да се направи е да се видят разходите до края на годината, посочи специалистът. И уточни, че тук трябва да се включат и пари за подаръци или други почивки, така ще видим какво ни очаква през следващите месеци. След това е добре да започнем да спестяваме поне 10% от доходите категоричен е Василев. По думите му това е абсолютният минимум, който посочват и всички финансови експерти. Целта е с тези заделени пари след това ще може да посрещнем разходите, които са извън обичайните месечни харчове.
След тази равносметка идва време за планиране на месечния бюджет, който трябва да включим приходите и разходите за всеки по отделно. Това което препоръчвам е още щом вземем заплата първо да заделим сумата, която сме определили или да платим първо на себе си, а не сметките, заяви специалистът. Според него това е лесен трик, който всеки може да направи, за да спести, защото много хора правят обратното първо се разплащат, а ако на края на месеца останат пари ще се заделят, което обаче много рядко се случва.
Друго нещо, което може да направят хората, когато приходите са фиксирани, например семейството получава две заплати, е да се оптимизират част от разходите.
За съжаление не може да се намалят вноските по кредита или наема, а рядко това е възможно и за останалата част от сметките, но има други харчове, които може да се намалят. Това са например са за забавления, излизания, спортни развлечения или такива, които може и да се правят, но може и не. Аз лично съм привърженик на идеята, че доброто управление на парите не бива да ни ограничава, заяви Василев. Според него по-добре е да се търся начини за увеличаване на приходите, а когато се стига до ограничения, то да е в името на по-големи покупки.
За да не се ограничаваме от развлечения, за да закрепим семейния бюджет, трябва да намерим допълнителни приходи. Един от тях е да изработваме някакви предмети и да ги продаваме чрез собствен интернет сайт, счита Стойне Василев.
Друг начин е продажба на стоки, които се предоставят от различни търговци, без да се искат някакви ангажименти, дали ще спечелим зависи от продажбата.
Повече пари в семейната касичка може да се натрупат и чрез инвестиции, като един от вариантите е заделените спестявания да бъдат вложени по различни начини например във взаимни фондове. При тях даваме парите на професионалист, които ги управляват, ние да имаме ангажимент, а получаваме доходността им, която е много по-голяма от тази на влоговете в банка, обясни експертът. И допълни, че е важно да се знае, че тук има и доста по-голям риск, за разлика от депозитите. Други варианти за земеделски земи, акции, имоти и т.н.
Според специалиста, ако става въпрос за сума например около 1000 лв. или 2000 лв., то добре е да я инвестираме в себе си. Например да запишем курс, да повишим образованието си, да посетим семинар или да си подобрим здравето. По този начин ще можем да увеличим способността си да изкарваме пари.