Цените падат не само в хотелите, но и в заведенията край морето. У нас през септември хотелиерите свалят цената с не повече от 20-30%, твърдят туроператори. Драстичното сваляне на цените привлича в Гърция освен българи и много сърби и румънци. Места почти няма, като последно резеврации се правят за края на месеца и началото на октомври. "Имаме наши бази в седем хотела в курортите Аспровалта, Неа Врасна и Ставрос. Легловата ни база, която е около 200 легла, е пълна до 10 октомври с българи. Няма едно свободно място.
Цената е много изгодна. Човек за четири нощувки плаща само 65 лева. Толкова ниски цените са и през месец май, когато още не е започнал същинският летен сезон", твърди Васил Ангелов, който е собственик на благоевградска туристическа фирма. За сравнение - през август цената за 5 нощувки на човек бе от 175 до 230 лева в зависимост от категорията на хотела и екстрите, които предлага. В Ставрос комплексите са с басейни, затова е по-скъпо.
В Аспровалта пък се предлага и храна, обяд и вечеря на човек струват само по 8 лева. Идват не само жители от вътрешността на България, но дори хора от Варна и Бургас. В хотелските бази има създадени условия за готвене и нашенците често се възползват от това, за да не харчат пари за хапване в гръцки заведения. Според туроператори голямото предимство е и близкото разстояние до Бяло море, чистите плажове и спокойствието в Гърция, не на последно място - водата е по-солена и действа добре на заболявания на костната система. С всяка изминала година нашенците на лятна ваканция в страната на Омир стават все повече. Хиляди българи отдъхват сред спокойствието, тишината и зеленината на гръцките курорти. Част от българските хотелиери и ресторантьори по Черноморието са готови да намалят цените повече от половина, но това пак няма да спаси сезона. Самите те признават, че каквото могат до 10-15 септември е максимумът на повечето места. Просто климатът е по-студен от гръцкия. Освен това няма спасители по плажовете, концесионерите спират да ги поддържат, дори прибират чадърите. Повечето от заведенията също пускат кепенци още в първите две седмици на септември.
В конкуренция се включват и планинските курорти, които също пускат преференциални цени за почивните дни покрай Съединението и Независимостта. Почивките в Пампорово, Банско и Боровец за двойката по четири почивни дни са с 30-40% отстъпка. Специални оферти се предлагат и в балнеоложките центрове Сандански и Велинград.
Белоградчик е хит на Северозапада
Дългите почивни дни около Деня на Съединението напълниха хотелите и къщите за гости в района на Белоградчик. Градът, известен с чудните си скали, все повече се превръща в курортен хит на Северозапада. Според собственика на известната вила "Джун" Ангел Джунински, всичко в града е пълно, почти не могат да се намерят свободни места. Повечето от посетителите са от София, но има и от други градове на страната, които искат да се запознаят със забележителностите на Белоградчик и да си отдъхнат сред красивата природа. Във вила "Джун" те имат не само легла, но и басейн, паркинг, механа, място за домашни любимци. Домакинът приготвя храна по заявка на клиентите си, но повечето си носят сами продукти и ги хвърлят на барбекюто. Имат и всички други удобства в кухнята на вилата. Средната цена за легло в двойна стая е 20 лв. за нощ, а в тройна - 15. Подобни са цените и в другите къщи за гости. В Белоградчик отскоро приема гости и екоселището "Глинените къщи". Това са няколко кирпичени къщи, изградени в подножието на белоградчишките скали. Въпреки древните материали, от които са изградени къщите, в тях има всички удобства на цивилизацията - кабелна телевизия, интернет. Предпочитана е и къщата за гости "Мъркашница", която се намира в едноименната вилна зона на града.
Комбинират Кърджали с плаж на Беломорието
Преди 4-те свободни празнични дни в началото на септември хотелската база в Източните Родопи е почти запълнена. В комплекс "Рока" на яз. "Кърджали" всички места са резервирани. Гостите са предимно от страната. Останалата леглова база в Кърджали също се запълва. Причината е, че мнозина остават да спят в града вечер, а сутрин слизат до плажовете на Бяло море в Гърция.
Туроператорите подчертават, че през последните години все повече българи съчетават няколкото почивни дни не само за отдих и релакс, но и за да посетят Татул, пещерата Утроба, Дяволския мост, Каменната сватба. Вече има и запитвания дали откритата това лято от проф. Овчаров и екипа му базилика от 5 век на Перперикон, вече може да бъде посещавана.
Добринище изпревари Банско
Наплив на наши туристи в курорта Добринище ще има през почивните дни в края на тази и началото на следващата седмица. Планинският курорт изпревари Банско, който вече е прекалено застроен и не така приветлив. Почти всички 3000 места ще бъдат заети за четирите почивни дни. Градът привлича гости, тъй като е в подножието на Пирин и притежава десетки минерални извори.
"Тук идват туристи и заради по-ниските с 10-20% цени на нощувките от тези в общинския център Банско. А и гостите ни съчетават отдиха с лекуване на различни болежки в лековитата ни минерална вода. Много хотели се построиха заради увеличения поток от туристи в града ни", твърди кметът на Добринище - Китан Галчев.
Нощувките в семейните хотели са между 20 и 25 лева на човек, в цената е включена и закуска. В по-луксозните комплекси същата услуга е не повече от 40 лева, но в тях се ползват и екстри като сауна, парна баня, фитнес, басейн. Стотици хора атакуват минералния плаж всеки ден, идват и много туристи от съседните курорти Банско и Разлог. Други пък правят планински преходи в Пирин, стигат до хижите "Гоце Делчев" и "Безбог", до красивите върхове и езера. Заради наплива на гости почти всеки втори в Добринище печели от туризъм.
7 квартала от пиво посрещат любителите на кехлибарената напитка
Градът на липите и на пивото "Загорка" ще се превърне в столица на бирата за идващите празници около Деня на Съединението на България. Традиционният бирфест, които обединява за втора поредна година усилията на старозагорската пивоварна и общината, ще се проведе от 5 до 11 септември. В централния градски парк те ще оформят истинска министолица на пивото със 7 квартала, посветени на различните марки от портфолиото на "Загорка". Техните фенове вероятно ще се ориентират безпогрешно къде какво да търсят по названията на кварталите - Ретрополис, Downtown, Малкият Амстердам, Специално предградие, кв. "Столичен", Ghost town. След жесток тест като за маркетинг-мениджър ще бъде избран и кмет на пивоварната столица. В бирените квартали любителите на бирата ще могат да опитат любимото си пиво и да научат всичко за неговата история и бъдеще. Очакват ги и много атракции, игри и изненади. По време на целия фестивал единственият у нас музей на бирата в старозагорската пивоварна ще бъде отворен и входът ще бъде свободен, като записвания ще могат да се правят и в бирения град. Партньор на домакините на бирфеста е и старозагорската асоциация на ресторантьорите, която ще изпрати на бирфеста 50 от своите топготвачи и грил-майстори. Високият градус на празничното настроение по време на фестивалните дни ще поддържат куп култови рок банди като "Сигнал" и БТР, Стефан Вълдобрев и обичайните заподозрени, Васко Кръпката и "Подуене блус бенд" също идват на фестивала. Публиката ще подгряват още "Обратен ефект" и редица по-млади и талантливи музиканти и групи.
Сините камъни и приказните водопади са магнит
Балканът над Сливен буквално ще погълне жителите на града за четирите предстоящи почивни дни. Освен това се очакват и много гости от страната, показват резервациите в града под Сините камъни. "При нас вече всичко е запълнено, и в къщите за гости, и по хотелите", заяви пред "Стандарт" Кънчо Динеков, кмет на село Медвен, където е роден Захари Стоянов. Селото е привлекателно място и през зимата, но особено търсено е през лятото, когато времето е много топло. Предлагат се и нощувки в екоселище "Синия вир" в прегръдките на Стара планина. Приказните водопади Голям и Малък Скок, също са магнит за туристите. Вече е масова практиката 2 и повече семейства да наемат една къща за гости, идвайки организирано. Цената на нощувка в местните хотели е от 20 до 30 лева за легло. Нощувката в Жеравна е малко по-скъпа и в къщи за гости, и в местните хотели. Цените тръгват от 20 лева и стигат до 50 лева на легло на вечер. Родното село на Йордан Йовков обаче е архитектурен резерват, който фигурира и в ЮНЕСКО. Тук историята е буквално на всяка калдъръмена улица. Заради срутване е затворен основният път от Сливен към Карандила. За сметка на това сливналии масово предпочитат въжената линия, която осигурява транспорт само за 22 минути. На Карандила легловата база е предимно в почивни станции. Цените са между 15 и 25 лева за легло, показа проверка на "Стандарт". Вече са запълнени и къщите за гости в балканските села Ичера, Градец, Катунище, Нейново и Раково.
Село Баня привлича 2000 посетители
За първа година кметството в известното с минералните си извори разложко село Баня организира фестивал под наслов "Свири ми се, пее ми се, оро ми се игра!". Събитието ще се проведе на 4 септември, неделя, на сцената пред старата римска баня в селището. Всички 2000 легла в хотелите и частните квартири на селището са заети за уикенда. Много от гостите ще останат до 6 септември, тъй като понеделник и вторник също са почивни дни. Всички пък ще могат да се насладят на само на фолклора, но и да опитат от местната кухня, която ще бъде представена от Женското дружество в селото. Желаещите участници могат да се изявят в рамките на 15 минути. Фестивалът няма конкурсен характер, всички представили се на сцената изпълнители ще получат грамота. Интересът и на участници, и на гости е огромен. "Очакваме посетители не само от България, но и от чужбина. Целта ни е да покажем богатството на местния фолклор, но също така и вкусните ястия, които правим", сподели Мария Юрганчева. Специално за фестивала бабите и по-младите жени ще подредят кулинарна изложба. Всеки ще може да опита от прочутите баници, който майсторят - баница с булгур, баница с ориз. "Искаме този фестивал да стане традиционен, защото има какво да покажем на своите гости. Минералната ни вода е като магнит и за инвеститори, и за туристи", твърди кметският управник.
Намаляват спасителите на плажа
От началото на септември спасителите на плажовете у нас ще са наполовина. Заради очакваната намалена посещаемост през първия есенен месец започва постепенно и поетапно редуциране на броя на спасителите. Официално плажният сезон ще бъде закрит от 1 октомври. До 30 септември работното време остава без промяна - от 8.00 до 18.00 часа без прекъсване.