Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

РЗИ-Варна съветва как да се предпазим от бурцелоза, антракс и туларемия

Четвъртък, 25 Август 2016 17:53
Източник: Moreto.net   
Сн.: Moreto.net
Не един или два са случаите с огнища на бурцелоза и антракс през последната година, и не само, в страната. Не липсват и случаи на туларемия. И трите болести се разпространяват от животни. Сериозността на инфекциите, които могат да засегнат и човека, кара здравните инспекции в страната да разпространяват информация за начина на предаване, симптомите на боледуване и начините за предпазване. Изключение не прави и РЗИ-Варна. Ето какво споделя варненската инспекция:

Бурцелоза

Заболяването се развива у хора и животни. То се причинява от бактерии от рода бруцела, които са силно устойчиви във външната среда. Развиват се и се размножават в крави, овце, кози, свине и диви животни. У бременните животни предизвикват аборт.

В околната среда бруцелните бактерии попадат посредством околоплодните води и ципи, заразен плод и заразена плацента, изпражнения и урина. Откриват се в млякото, млечните продукти и месото. Инфектирането на човека става най-често при консумиране на заразени или замърсени храни. По-рядко замърсяването става чрез кожата и лигавицата по въздушен път - при обработка на кожи, стригане на вълна и пр.

Инкубационен период е от 1 до 3 седмици. След него се появяват първите признаци като втрисане и повишаване на телесната температура до 39-40 градуса, обилни изпотявания, главоболие, ставни и мускулни болки, болка и зачервяване на гърлото. Тези признаци се изявяват остро или постепенно. Характерен признак е увеличаването на много групи лимфни възли. Увеличават се черния дроб и далакът. Артериалното налягане се понижава. Нерядко се развива възпаление на мозъчната обвивка и на мозъка. Съществува и т. нар. хронична форма, при която повишената телесна температура се наблюдава месеци и дори години, а черният дроб и далакът са трайно увеличени. При хроничната форма на бруцелозата се засяга опорно-двигателния апарат, като се развива артрит на големите стави. У заболелите бременни бруцелозата предизвиква аборт.

Туларемия

Туларемията също се причинява от бактерии с висока устойчивост, които могат да оцелят повече от месец в замразено и солено месо, както и в мляко. Преживяват до 14 дни в хляб. Пряката слънчева светлина обаче ги убива за 20 минути. Обработка на 60 градуса ги унищожава за 5 минути, а с дезинфектанти премахването им става са няколко минути.

Източник на инфекцията са над 100 вида гризачи. Боледуват предимно дивите зайци, катерици, белки, водни плъхове, ондатри и др. Болестта се среща също при хищници като лисицата, чакала, вълка и дивата котка, както и при ловните птици яребица, пъдпъдък и тетрева. Възприемчиви са и голям брой домашни животни- овце, свине, крави.

Човекът и кучетата са силно възприемчиви към инфекцията. От болестта най-често боледуват ловните кучета. Човек боледува с различна форма и тежест на заболяването, но не може да служи като източник на инфекцията за околните хора. Разпространители на туларемията в природата са кърлежите табаниди, бълхите, кръвосмучещите насекоми, комари. Заразените кърлежи носят инфекцията през целия си живот, което ги прави опасни при пипане без ръкавици.

Има няколко механизма на предаване на туларемията. Това може да се случи чрез ухапване от ектопаразити по гризачите, чрез заразени храна и вода, чрез нараняване по кожата, а също и при вдишване при коситба или вършитба. Инкубационният период на туларемията обикновено е няколко дни. Началото на болестта е остро, а симптомите наподобяват тези при грип. Това са болки в ставите, липса на апетит, повишена температура, повръщане, гадене, кашлица. Клиничните прояви зависят от засегнатия орган. За предпазване трябва да се полагат усилия да не се позволи поддържане на висока популация на гризачи. Трябва да се избягва всякакъв контакт с инфектирани диви животни, да се изключи ползването на водоизточници, които се използват и от диви животни. При обработка на дивеч да се използват ръкавици, защитни очила. За предпазване от ухапване от насекоми да си използват репеленти. За лицата изложени на повишен професионален риск се препоръчва ваксинация, която може да се приложи над 14-годишна възраст.

Антракс

Антраксът е остра инфекциозна болест, която се характеризира с тежка интоксикация и образуване на специфични лезии на кожата или лигавиците при кожната форма, с развитие на възпалителни изменения в белите дробове при белодробната форма или червата при чревната форма.

От антракс боледуват предимно тревопасните животни – диви и домашни. Причинителят на антракса е спорообразуващ бацил. Той не е издръжлив във външна среда, но след като образува спори преживява десетки години в почва и канални води. За унищожаване на антраксните спори са необходими дезинфектанти в по-високи концентрации – 10% разтвор на хлорна вар за 1 час и 10% разтвор на хлорамин за 10 часа.

Заболяването започва след инкубационен период от 2 до 8 дни. Кожната форма, коятпо е най-честа, започва с поява на пустула – плътно червено петно, което в продължение на 1 – 2 дни се увеличава. На това място се оформя мехурче, като при разчесване се образува язвичка. Наред с локалните промени се появяват и признаци на интоксикация на организма като загуба на апетит, главоболие, повишаване на температурата. Местните промени отзвучават за 4 – 5 дни. Белодробната и чревната форма често водят до смърт.

Антраксният бацил се отделя с фекалиите, урината, кръвта, влагалищния секрет. Голяма роля за разсейването на антраксните спори играят труповете на умрелите от антракс животни, които могат да бъдат разкъсани от диви животни или птици и части от тях да бъдат пренесени на далечни разстояния, където се образуват вторични антраксни огнища. Болният човек не е опасен като източник на зараза.

Заразяването може да стане при попадане на антраксния бацил в увредени участъци от кожата или лигавиците при директен контакт с болни животни – при обслужване, клане, одиране на кожата, обработка на месо и др. Също и при консумация на недостатъчно термично обработени месо, месни продукти и мляко, произхождащи от болни животни. Възможно е заразяването да стане и при вдишване на прах, съдържащ антраксни спори.

За профилактика се препоръчва редовно почистване и проветряване на помещенията, в които се отглеждат животни; измиване на ръцете с вода и сапун след обслужване на животните; своевременно уведомяване на ветеринарните специалисти при съмнение за заболели животни. Умрелите от антракс животни се обезвреждат в екарисаж. Важно е обилното измиване с течаща вода на плодовете и зеленчуците, предназначени за консумация в суров вид, а също и добрата термична обработка на месото и млякото. Добре е да се избягва консумация на недостатъчно узряло сирене.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Нов скок в цените на имотите: Собствениците може да плащат 20% ДДС на държавата при продажба
Днес, 12 Януари 2025 11:11
Възможно е ново поскъпване на пазара на имоти. Експерти прогнозират нов скок в цените заради промени в Закона за ДДС, които предвиждат физически лица да плащат 20% на държавата при продажба на жилище ново...
Белгия забрани продажбата на вейпове за еднократна употреба
Днес, 12 Януари 2025 10:49
Белгия стана първата европейска страна, която забранява продажбата на вейпове за еднократна употреба. Мярката цели да защити здравето на младите хора и да ограничи възможните вреди за околната среда. Германия...
Спряна платформа за добив на газ в Каспийско море е причината за спрените доставки от Азербайджан
Днес, 12 Януари 2025 10:27
Възникнал проблем с подводен тръбопровод доставящ природен газ от дъното на Каспийско море към Сангачалския газов терминал, който е разположен южно от столицата Баку, е причината за спрените доставки на...
ГДБОП разкри наркооранжерия в индустриално помещение във Варна
Днес, 12 Януари 2025 10:05
Служители на ГДБОП откриха наркооранжерия в индустриално помещение, оборудвано за отглеждане на марихуана. При акцията, проведена във Варна м,а 9 януари, са задържани двама мъже, съобщиха от МВР. Мъжете...
"БСП-Обединена левица" решава за участие във властта
Днес, 12 Януари 2025 09:43
Националният съвет на "БСП-Обединена левица" се събира днес, за да вземе решение за участие на партията в правителство. След първоначалната информация, че социалистите ще участват в редовно правителство...
България удари Малта в квалификациите за Евро 2028 по хандбал при мъжете
Днес, 12 Януари 2025 09:22
Националният отбор на България по хандбал за мъже победи Малта с 30:13 във втората си среща от първата фаза на квалификациите за Евро 2028. Мачът се игра в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта...
Жертвите на пожарите в Лос Анджелис са вече 16
Днес, 12 Януари 2025 09:00
Шестнадесет са вече жертвите на пожарите в Лос Анджелис, предадоха световните агенции. 11 души са загинали в пожара "Ийтън" близо до предградието Алтадена. Други петима са загинали в пламъците на пожара...
Пунктове за транспортни карти във Варна с удължено работно време през уикенда
Днес, 12 Януари 2025 08:38
Заради големия интерес към издаването и презареждането на безплатни карти за градския транспорт, някои пунктове за продажба ще продължат да работят с удължено и извънредно работно време, съобщават от общинското...
МО: Автоколони от чужда военна техника ще преминат по пътищата на страната ни
Днес, 12 Януари 2025 08:15
От 12 до 14 януари предстои придвижването на първите военни автоколони по републиканската пътна инфраструктура на България за участие в учението на НАТО „Steadfast Dart 25“, което ще се проведе на територията...
Черно море загуби първата си контрола от зимната подготовка
Днес, 12 Януари 2025 07:54
Черно море отстъпи с 1:2 в първата си контрола от зимната подготовка. Варненци загубиха гостуването на румънския Фарул в Констанца. Срещата се игра на един от помощните терени на базата на румънците. Двубоя...
Почитаме Света Татяна
Днес, 12 Януари 2025 07:28
Днес православната църква почита паметта на светицата Татяна и всички, носещи името Таня и Татяна, празнуват своя имен ден. Света мъченица Татяна Римска е една от малкото светии, които са почитани и...
12 януари в историята
Днес, 12 Януари 2025 06:59
Събития: 475 г. – Флавий Василиск става император на Византийската империя. 1528 г. – Густав I е коронован за крал на Швеция. 1884 г. – Съставено е деветото правителство на България, начело с Драган...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook