Кои са фирмите, които ще чистят "Одесос", "Приморски" и "Аспарухово?"
Търпението на хората започна да се изчерпва сред стоящите несъбрани с дни купища отпадъци на всевъзможни обществени места. Като начин да реагират на ситуацията от Община Варна решиха да не отлагат до есента, а още сега новоизбраните фирми („3МБГ" АД и „Консорциум Варна 1")за почистването на районите „Приморски“, „Одесос“ и „Аспарухово“ да влязат в изпълнение на задълженията си. По първоначален план те трябваше да имат три месеца на мобилизация, в които да могат да се подготвят с техника, графици и съдове за работа, а до тогава да чистят предишните изпълнители.
В началото на миналата седмица обаче кметът Иван Портних обяви, че почистването на града вече ще се изпълнява по нови правила, а за него в „Приморски“ и „Одесос“ ще се грижи „3МБГ" АД, а за „Младост", в „Аспарухово" и Звездица-„Консорциум Варна 1" ДЗЗД Варна.
Причината за мярката, по думите на кмета е, че старите фирми „Титан АС“ и „Адиан“ напълно са изоставили ангажиментите си и не ги изпълняват. На практика обаче още преди месеци се появи съмнение, че така наречените нови фирми са с участие на един от старите изпълнители-“Титан“, който е отнесъл сериозен размер глоби за недобросъвестно изпълнение на задължения през годините. Въпросът повдигна още през март, докато течеше конкурсът, лидерът на ДСБ Радан Кънев. Тогава той изтъкна, че двете фирми, които събират най-много точки в оценяването по технически критерии, участват само в районите, които печелят и на практика не се конкурират. Междувременно кметът Иван Портних обяви, че при обявяване на процедурата няма подадена нито една жалба по отношение на методиката на оценяване на участниците, а чистотата на Варна не може да бъде отлагана и не бива да става обект на политически и други спекулации и заигравки. В крайна сметка изборът на двете фирми е факт.
Какви са работните задължения на новоизбраните изпълнители?
Според новите условия в договорите би следвало „3МБГ" АД и „Консорциум Варна 1" ДЗЗД Варна да имат много повече задължения от предшествениците си. Около 45 млн. лева ще бъдат разпределени за поддържането на "Одесос", "Приморски" и "Аспарухово?" в следващите 60 месеца. Срещу тези пари освен по-често извозване на боклука фирмите ще трябва да следват и ред други правила.
Според изискванията фирмите трябва да събират и извозват боклуците от контейнерите и кошчетата, да събират тези, които са разпилени около тях, включително и едрогабаритните отпадъци от ремонти дейности. Залегнало е условие за събиране на биоотпадъците и изхърлената растителност. Почистване на нерегламентирани сметища. Улиците, площадите, алеите, тротоарите, пешеходните зони вече ще трябва да се метат механизирано, а спирките, подходите към подлезите, паркингите, междублокови пространства - и ръчно, като се почиства и избуялата трева. В местата за обществено ползване пък ще трябва да се правят оборки.
В договорите на почистващите фирми е предвидено миене с автоцистерни на улици, площади, тротоари, спирки, паркинги, подлези и алеи. Досега тази дейност се извършваше спорадично и то със стара и недостатъчна техника. В следващите пет години служителите, отговарящи за чистотата на града, ще трябва ръчно да премахват от улици, тротоари, площади и др. отпадъци, като смеси за зимното обезопасяване, наноси, пясък, пръст, треви, листа. В задълженията се включват и почистване на междублокови пространства, алеи, детски и спортни площадки и други места за обществено ползване.
Още една новост в изискванията към фирмите е, че всички машини трябва да отговарят на минимален екологичен клас Евро-5. Фирмите „3МБГ" АД и „Консорциум Варна 1" ДЗЗД Варна ще следва в рамките на до 3 месеца да изградят, тестват и пуснат в експлоатация GPS -системата за автоматизиран контрол по дейностите за чистотата. В същия срок ще трябва да бъдат изготвени и оперативен план за работа, както и графици за работа. В договорите са фиксирани по-голям брой нови съдове за отпадъци, както и по-голяма честота за изпразването и миенето им.
Изпълнителят е длъжен да информира обществеността за дейностите, които извършва, като организира два пъти годишно информационни кампании. След провеждането им в едноседмичен фирмата трябва да предостави на Община Варна анализ на резултатите от инициативата.
Уеб система, чрез която да се контролират дейностите по чистотата във Варна, ще бъде изградена за нуждите на Общината
С допълнително възлагане ще се извършват дейности по почистване на платформи за инвалиди и майки с детски колички, на рекламни и агитационни материали, на графити, на пътни знаци, табели, парапети, мантинели.
Фирмите ще имат ангажимент към оросяване на улици и площади. Освен това ще трябва да чистят механизирано и ръчно тротоари, площади, пешеходни зони, алеи и други. В задълженията са зимно поддържане на тротоари, подлези, спирки и др места за обществено ползване. Ръчно почистване на сняг, стъргане на отъпкан сняг и лед и обработване на тротоари, площади, подлези, автобусни спирки и други места за обществено ползване, чрез разпръскване на смеси.
„Младост“ и „Владиславово“
Към момента районите „Младост“ и „Владиславово“ все още се поддържат от досегашните сметопочистващо фирми във Варна - „Титан“ и „Омега интеклийнър“. Според завършилата обществена поръчка за сметопочистването на града, в която се включиха общо осем участника, районите трябва да се обслужват от „Консорциум 1“.
Сключването на договор на този етап обаче е невъзможно, защото тече обжалване пред Върховния административен съд. Заседание е насрочено за есента. Недоволство от проведената процедура и съставеното класиране е изразено от „Адиан" ООД и „Омега интерклинър" АД. Първата фирма е класирана на второ място в обособената позиция, касаеща почистването на район „Младост". Втората фирма пък е недоволна от отпадането й от конкурса за обслужването чистотата на „Владиславово" и също не е съгласна с крайното класиране. И двете фирми обжалваха преди това и пред КЗК, но искането им бе сметнато за неоснователно.