Европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом обяви, че Обединеното кралство не може да започне преговори по условията за търговия с общността, докато не я е напуснала.
„Първо напускате, след това преговаряте“, каза тя в предаване по BBC. След Брекзита Великобритания ще стане „трета страна“ според условията на ЕС, подчерта тя, което означава, че търговските контакти ще се извършват на базата на правилата на Световната търговска организация до изготвянето на ново споразумение.
Търговското споразумение с Канада е отнело седем години да бъде договорено. А то ще изисква и ратифициране от страните-членки, което ще го забави с още една или две години преди да влезе в сила, пояснява медията.
Световната търговска организация ограничи правилата, по които страните се отнасят по различен начин в полза една на друга в областта на търговията. В противен случай те трябва да прилагат тарифа, която е валидна за останалата част на света.
Малмстрьом подчерта, че няма как Великобритания да преговаря по търговски въпроси преди да се е задействала член 50, което ще отнеме около 2 години.
„Референдумът, който ние взимаме предвид и уважаваме няма законен ефект. Първо трябва да има процес на уведомление, което ще направи следващият премиер и чак след това да стартира процесът”, допълни еврокомисарят. Съществуват опасения, че правенето на бизнес според правилата на СТО може да бъде пагубно за британската индустрия. Според европейските закони Блокът не може да договаря отделно търговско споразумение с някой свой член, докато той не напусне. Срещу правилата е и държава- членка да има собствени търговски договорки с други нечленки, което автоматично означава, че Великобритания не може да започне да преговаря с когото и да било преди на напусне ЕС.
Официални представители от Брюксел смятат, че опциите за Великобритания са или модела Норвегия, която има достъп до единния пазар чрез подписването на споразумението за Европейска икономическа зона или договорка като към „трета страна „ по модела на Канада .