Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Арх. Георги Минчев: Намалихме частните имоти в Морската градина

Вторник, 21 Юни 2016 14:53
Източник: topnovini.bg   
Сн.: Moreto.net
Архитект Георги Минчев е роден във Варна на 6 ноември 1939 г. Завършва архитектура в София и над 25 г. работи в „Главпроект“. Проектирал е жилищни комплекси в Бенгази и Триполи. Повече от 10 години ръководи частното проектантско бюро „Булис“. Председател на варненската Регионална колегия на Камарата на архитектите в България. Носител на награда „София“, награда „Варна“ и на почетния знак на Камарата на архитектите в България.

- Не стихват споровете кой разреши строителството в Морската градина на Варна, да влизат ли автомобили до съществуващите заведения и жилища, как да изглежда крайбрежната алея. Екип под Ваше ръководство е изработил предварителния проект за тази територия. Нека първо изясним какви са границите на Морската градина и докъде се простира тя, арх. Минчев?

- Ние работихме според плановото задание за устройство на територията на Морската градина и северната крайбрежна зона на Варна – т.нар. Приморска зона. То е направено през май – юни 1998 г., когато кмет беше Христо Кирчев, прието е от Общинския съвет и е забравено. Чак през 2002 г. обявиха конкурс за изготвяне на проект на база на това задание. Колективът, който аз ръководя, го спечели и за по-малко от 1 година направихме предварителен проект, който доработихме, след като беше гледан от експертния съвет на общината.

Плановото задание и нашият проект обхващат две основни части – Морската градина, която се простира от вълнолома на пристанище Варна до Евксиноград, и крайбрежието долу. Горната има 4 основни зони – първа е старата Морска градина, която Антон Новак е правил навремето. Втората е Салтанат - от пътя към комплекс „Хоризонт“ след зоопарка до сегашното кръгово кръстовище за спускане към морето след „Пикадили парк“. Третата зона е Горчивата чешма, която стига до края на урбанизираната територия на града, и четвъртата – Долна Трака до дерето, което слиза до последната буна №109 преди Евксиноград. Номерацията на крайбрежните зони под тях е съответно 5, 6 и т.н.

- Какво се предвиждаше за местността Салтанат?

- През 1998 г. в Салтанат държавни са били 163 дка, или 30% от територията, общински - 250 дка, или 46%, и с искове за реституция по онова време са били 46 дка, или 8%. Тези искове за реституция продължиха и след това и тя бе осъществена за много по-голяма част от имотите. Отделно имаше частна земя в размер на 110 дка, или 20% - една пета от територията си е чисто частна. Според това планово задание има дори и неизяснени 4%, което е 23 – 24 дка. Това също не е малко.

Частните имоти са били или единични, или малки групи, разпръснати по цялата територия. Само при застроените има съсредоточаване в посока към брега. Според заданието терените, предвидени за застрояване или обслужваща дейност, трябва да се групират около трасето на бул. „Княз Борис І“, за да бъдат икономически ефективни. Това трябваше да стане чрез механизма на принудително отчуждаване или по друг начин, като заданието допуска до 40% от сумарните площи на частните имоти да бъдат отчуждени. Това са 72 дка, от които 50 незастроени.

Използвайки чл. 16 от ЗУТ, който разрешава от терена да се вземат до 25% за обществени нужди, ние като проектанти взехме 10% от всеки поземлен имот, за да го направим урегулиран. От близо 200 дка по законен начин успяхме да вземем 20, за да станат общински и да се ползват за озеленяване, за алейна мрежа и др. Постарахме се да преместим единичните частни имоти от ската към булеварда. Така на север се групираха зоните, в които може да се застроява, а в плана беше осигурена богата ивица от зеленина от историческата част на Морската градина чак до Горчивата чешма.

Така намалихме частните имоти на база на закона. В същото време една бедна община като Варна не е отчуждила нито един квадратен метър Обратно – кметът Кирил Йорданов в този период продаде 1 декар общинска земя, което е пълно нарушение.

- Какво от изпълненото в момента строителство е било предвидено?

- Всичко там е само законно, на базата на план-извадки от предварителния проект, който през 2002 г. беше приет от Националния експертен съвет за устройство на територията заедно с план-извадка на крайбрежната зона –съставна зона 5 (стария градски плаж) и съставна зона 6 (плажната зона под Салтанат).

- Салтанат обаче трябваше да е парк за активен отдих, пълен с атракции

- Всичко, което се прави, трябваше да е на базата на коопериране на общинската и частната инициатива и интереси. Имаше предвидени увеселителни, развлекателни заведения, плувни басейни, спортни бази, детски площадки, обществени тоалетни.

Имаше желаещи, например фирма от Пловдив искаше да направи „Варна ленд“, но тя беше спряна, а бяха пробутани други, които да строят жилища. Това е забранено, но по плановото задание се допускат жилища за собствениците на заведението и за охраната. И при одобряване на проектите са намерени вратички - идва някой и казва: „Аз съм собственик, ще живея тук, синът ми ще е управител – и за него едно жилище, дъщеря ми и тя ще работи тук – и за нея апартамент, пък ми трябват 8 души охрана, и за тях по едно жилище...“

Бяхме предвидили хиляди места за паркиране по протежението на бул. „Княз Борис І“ – нито един паркинг не е изпълнен. Разчитахме и на много места по крайбрежната алея – сега са реализирани по-малко от половината. Освен по пътя след кръговото кръстовище за Златни пясъци предвиждахме дотам да се стига по подземен тунел край зоопарка, така че колите да не пресичат градината.

За хората, които ще се разхождат из Морската градина и ще пожелаят да слязат и долу, осигурихме слизане, включително с големи асансьори за по 20 – 30 души. Нищо от това не е направено.

- А как щеше да се поддържа всичко това?

- В заданието изрично е казано, че местните данъци и такси там трябва да са различни.

Дори ако някой иска да живее в парка, направи му живеенето 3 пъти по-скъпо и така ще осигуриш пари за поддръжка на зелената система, за осветление, за охрана. Това трябваше да е една пълноценна зона, а сега като духне вятър, гони тръни между занемарени бивши овощни градини с изпочупени дървета. Та мен са ме нападали кучета там, защото се движат на глутници. В тази зона вечер е страшно да се разхождаш, защото е тъмно. Там би трябвало да има конна ли, велосипедна ли, но някаква полиция, и то платена от тези, които я обитават.

- Защо не се реализира този проект?

- През 2007 г. излезе Законът за устройство на територията, според който в зелените площи – и съществуващите, и предвидените с някакъв план, е забранено всякакво строителство. Не можеш камък върху камък да сложиш. Това е в пълно противоречие с цялото планово задание, направено задълбочено от най-сериозния колектив – на Стефан Стайнов, гледано в общински съвет, в МРРБ. И всичко увяхна – дотук беше, който построил, построил. В цивилизованите страни си има правила и се знае какво ще се случва 10 години напред. При нас някой се изцепи и направи закон, за който после или съжаляваме, или ще променяме.

- Проектирали сте крайбрежната зона много преди да бъде наречена Алея Първа. Как трябваше да се развива?

- Когато ние работихме, теренът беше държавен, след това държавата го продаде на ТИМ. По планово задание там беше предвидено застрояване, то е начертано, влязло е в сила и може да се употреби във всеки момент като скица за проектиране. Но заради променените показатели проектът ни вече може да се реализира наполовина.

Долу би трябвало да има лечебно-профилактични комплекси с използване на минералната вода, съоръжения за водни спортове, атракции, свързани с плаж, вода и риболов. Предвиждаше се нарастване на плажната ивица и навлизане в акваторията с мостици, върху които да има защитени от вълните обекти, включително и за хранене.

В морето пред Траката, където свлачището е много опасно, с геолозите в екипа предложихме остров отпред, където има много сериозна скална банка. Това решение е залегнало и в Общия устройствен план на Варна заедно с разширяване на дамбата.

- Какво ще стане, ако по крайбрежната алея се построят хотели и казина?

Ще стане райско място. По цял свят край морския бряг е пълно с такива заведения и е оживено. А сега, свърши ли лятото, ще видите само няколко паркирали коли с влюбени – останалото е мъртвило. Не може така! Същото е и с бул. „Приморски“ – края на една зона, отвъд която има само парк и море. Вместо там да е пълно с живот и денонощни заведения, на нивото на очите ти са прозорците на мазетата на старите къщи и мирише на ланското зеле. Трагедия!


Коментари
18:04ч. 21 Юни 2016 #3
Dobrilov
Ех, шмайзер, къде прочете че няма да има и едно дръвче. Със сигурност архитекта има повече опит в проектирането от колкото ти в саденето на дръвчета.
Едно не може да стане ясно на ''еколозите'', че бряг на градски плаж НЕ МОЖЕ да остане див и недокоснат от човешка дейност! А самотните плажове който гледаме по снимките просто не са по джоба нито на българина нито на туристите които посещават България.
17:30ч. 21 Юни 2016 #2
шмайзера
Хм, добре платен репортаж..............Всичко да се залее с бетон, да няма и 1 дръвче!!!!!!!!!!!!
15:29ч. 21 Юни 2016 #1
havana
Арх. Георги Минчев е човек с многогодишен опит, браво за интервюто. Имал е много големи амбиции да се развие Варна, дано се сбъдне визията, която е имал за града и парка.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Най-новият ядрено-магнитен резонанс - с кампания за месеца на мъжкото здраве
Сряда, 20 Ноември 2024 09:30
Център по образна диагностика МЛАДОСТ се включва в инициативите за превенция рака на простатната жлеза, които традиционно се провеждат през ноември. Карциномът на простата е най-честото онкологично изменение...
Представят историческия албум "Варна в Голямата война"
Днес, 22 Ноември 2024 08:25
От 17:30 часа днес, 22 ноември, в Музея за нова история на Варна ще бъде представен историческият албум "Варна в Голямата война". Албумът съдържа богат снимков материал, малко известни факти за Варна...
Пети опит за избор на председател на Народното събрание
Днес, 22 Ноември 2024 07:51
Днес депутатите ще направят пети опит да изберат председател на 51-ото Народно събрание. На последното гласуване в сряда 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да...
Най-важното от Варна във вчерашния 21 ноември
Днес, 22 Ноември 2024 07:34
Гласуваха допълнителни 370 хил. лева за частичните избори във Варна Финансовата комисия към Общинския съвет във Варна гласува отпускането на допълнителни 370 хил. лева за частичните избори, които се проведоха...
22 ноември в историята
Днес, 22 Ноември 2024 07:15
Събития: 1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при търсене на помощ. 1916 г. – Американският...
Без ток днес във Варненска област...
Днес, 22 Ноември 2024 06:53
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 22 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 16:00 - гр. Варна - част от...
Прогноза за времето - 22 ноември
Днес, 22 Ноември 2024 06:29
Температурите рано сутринта в страната ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°. През деня по Черноморието ще бъде ветровито - ще духа умерен и силен...
Путин заяви, че конфликтът в Украйна е придобил "глобален характер"
Четвъртък, 21 Ноември 2024 22:10
Руският президент Владимир Путин заяви тази вечер, че конфликтът в Украйна е придобил глобален характер. Той не изключи удари срещу страните, предоставили въоръженията за удари дълбоко в територията на...
ИАРА отчита повече улов и по-добри запаси на риба
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:54
В световен мащаб уловът на рибни запаси намалява. Въпреки това през изминалата година Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) отчита повече улови и по-добри запаси на риба, която отдаваме...
Приключи спортният празник „Бързи и сръчни“ във Варна
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:42
150 малчугани от 13 училища премериха сили в надпреварата за IV клас в десетото юбилейно издание на спортната надпревара „Бързи и сръчни“ Есен 2024, организирана от Община Варна. В последния 4-ти кръг...
Червен код за ураганен вятър в две области в петък
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:29
НИМХ издаде червен код за части от две области у нас в петък. Утре в района на Враца и Монтана ще духа бурен и ураганен южен вятър с пориви над 30 м/с близо до северните планински склонове. В няколко...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.9 + 1.1
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook