- До 12 юни продължава традиционната Седмица на водното спасяване. Готови ли са спасителите за предстоящия летен сезон, ще бъдат ли достатъчно, какво да направим, ако станем свидетели на инцидент във водата? Темата ще коментираме с Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба на Българския червен кръст. Ще има ли достатъчно квалифицирани спасители това лято, г-н Налбантов?
- От наша гледна точка ще има, защото има достатъчно обучени водни спасители през изминалата и не само изминалата, през последните години. Така че ресурс от обучени, квалифицирани водни спасители има. Ние сме спокойни.
- Около половината от плажовете у нас се стопанисват от концесионери. Предложихте най-посещаваните от тях да бъдат обезпечени с ваши спасителни екипи. Доколкото знам, предложението беше отправено към Министерството на туризма, нали така?
- Да. Става дума за неохраняваните плажове. Има такъв модел, въведен вече от две години. Най-посещаваните неохраняеми плажове в трите морски области да бъдат частично обезопасявани. Надявам се, че и тази година моделът ще бъде приложен.
- А кога да очакваме решение по въпроса за тази година?
- Доколкото знам, специално за Добричка област е сигурно, че ще бъдат охранявани четири или пет такива плажа. За Варна и Бургас може би текат процедури. Това е между Министерството на туризма и областните управи.
- Каква е ситуацията обаче с реките и вътрешните водоеми? Най-много инциденти у нас се случват именно там.
- Принципно всяка година по-големия брой на удавянията се случват във вътрешността на страната. Статистиката показва, че между 70 и 80% от удавянията се случват най-вече в реки. Миналата година имаме 33 удавяния в реки. Язовирите също са много опасни. Микроязовирите и каналите - за съжаление - се посещават от много деца. Това са места, които не са обезопасени, водата е с променлива температура, на места е с малка прозрачност, дъното е опасно. Крият много опасности, така че нашите съвети са гражданите да избягват плуване и къпане в подобни водни площи.
- Споменахте децата, те ли са най-често жертва на подобни инциденти?
- За наша радост не те са най-често жертва, но все пак са около 10% от общите удавяния в страната, които миналата година бяха 125. Всички знаем колко болезнено приемаме загубата на детски животи, особено когато става по такъв нелеп начин. Затова и насочваме усилията си в обучения по превенция чрез образователни програми. Смея да твърдя, че в Българския червен кръст сме изградили много добра и стройна система за обучение от първи до осми клас, надграждайки знанията и уменията на децата чрез няколко образователни програми. Хубавото е, че осъществяваме тези обучения в партньорство с МОН. От тази година от министерството включиха в новите си учебни планове именно програмите по превенция на водния травматизъм, което означава, че ще имаме възможност да запознаем всички деца, във всяко кътче на страната с основните правила за водна безопасност.
- В кои класове ще се провежда обучението от новата учебна година?
- По принцип тази година стартират всички дисциплини, не само обучението за водна безопасност. В първи и пети клас поетапно, догодина във втори, четвърти и осми клас. Надяваме се, че в близките няколко години всички деца от първи до осми клас ще имат възможност да се обучават.
- Какви са основните причини за инцидентите във водата?
- Най-общо непознаването на правилата за безопасност и съответно неспазването им, което произлиза от непознаването. Затова се стараем да правим обучения не само с децата, а и с възрастните. Първо да познават опасностите и съответните правила, които трябва да се спазват. И най-вече – постоянните ни апели към тях и чрез вас, медиите, са да ги спазват, за да бъдат вън от опасност, когато са покрай водните площи, на охраняеми плажове. Да спазват указанията, поставени на т. нар. профилактични табла, да спазват флаговата сигнализация. Много често във водните площи се влиза след употреба на алкохол, което в повечето случаи завършва трагично. Влизането без спасителни жилетки при ползване на плавателни средства също е една от причините.
- Често ли се случва на охраняемите плажове спасителите да се изправят пред летовници именно с такова поведение - водещо до по-голям риск от инциденти? Визирам и употребата на алкохол, и неспазването на правилата.
- Да, твърде често се случва спасителите да влизат в спор, по-скоро обратното - туристите да влизат в спор със спасителите, нарушавайки правилата за ползване на дадената водна площ или плаж, влизайки във водата след употреба на алкохол, при червен флаг, когато е абсолютно забранено. Това създава излишни емоции и напрежение на плажа както за спасителите, така и за всички плажуващи. Лошото е, че в някои случаи възрастните правят това пред децата си и им дават лош пример.
- А спасителите имат ли правомощия да реагират по някакъв начин в подобни ситуации?
- Спасителите имат задълженията да наблюдават охраняемата зона. В подобни случаи правомощията са в органите на реда. Но не на всеки плаж и винаги са на линия, за да могат да реагират на подобно поведение на туристи.
- Споменахте вече няколко неща, но дайте ни още няколко конкретни съвета с оглед предстоящия летен сезон. Какво е най-адекватното поведение, ако станем свидетели на критична ситуация в морето или в друг водоем във вътрешността на страната?
- Ако станем свидетели или потърпевши, първо трябва да подадем сигнал. Ако плажът е охраняем - махайки с ръце, ако ние сме изпаднали в беда - извиквайки, за да бъдем забелязани и съответно водните спасители да реагират. Другото, което трябва да направим, е да спазваме правилата и да не се стига до инциденти, които застрашат живота ни.
- А ако плажът е неохраняем?
- Ако плажът е неохраняем, трябва да бъдем два пъти по-осторожни. Да не се влиза при мъртво вълнение, когато има такова, при висок бал на вълните, защото тогава рискът става още по-голям. Особено за неумеещите да плуват добре. Така че да се избягва влизането. Отново се връщам към основната ни препоръка: нека се посещават охраняемите плажни места, където има водни спасители, водноспасителни постове и оборудване, за да се чувстваме сигурни и почивката ни да бъде забавление, а не риск.