24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Той...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Той е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история – 164 години! Денят на Светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.
Празникът на буквите е специална дата за всички нас, и без значение къде се намира човек, трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.
Кирил и Методий
Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810г., а брат му Кирил - през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.
Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.
Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил починал в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.
В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.
Учениците
Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.
Глаголица и Кирилица
Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.
Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.
Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.
Върви, народе възродени!
"Върви, народе възродени" е химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892г. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св.св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.
Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.
24 май е празник, какъвто нямат другите народи по света - празник на писмеността, просветата, културата. Празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата.
Празнична програма във Варна
Програмата започва в 9:30 ч. с празнична Света литургия пред Катедралния храм „Св. Успение Богородично“ във Варна.
Началото на шествието, в което се очаква да се включат над 10 000 ученици, студенти, дейци на образованието, науката и културата, ще тръгне в 10:00 ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“
В 12,30ч. на Морска гара ще започне ветроходният Парад на буквите, част от регатата „Варна ченъл къп“.
Аз,Буки,Веди,Глагол и т.н.Оригиналното произношение на всяка буква се е изучавало в училищата до антикултурния период на комунизма.Би било полезно и интересно да се изучава отново.
На 24 май празнуваме деня на БЪЛГАРСКИТЕ букви, просвета и култура! Докога ще използвате съветското клише "славянска" писменост, омаловажавайки историческия принос на България и българите за световната култура?!
Кирлицата не е създадена ВЕРОЯТНО в Преславската школа. Това си е неоспорим факт. Създадена е от Наум в Преславската школа. Интересно е как умаловажаваме приноса си към световната история.
• Клиентите на А1 могат да разчитат на дигиталните канали за самообслужване, сред които Моят А1, чатбота АВА и А1 Помощник.
• Всички търговски обекти на компанията ще останат затворени единствено на 20...
Двойно по-високи такси за туристите влизат в сила от днес във Венеция, като част от усилията на града да овладее масовия туризъм. Входната такса за еднодневно посещение вече е 10 евро, съобщава БТА.
Новият...
Тази нощ облачността ще е значителна, на места в западната половина от страната с валежи от дъжд, повече по количество в централните райони. Вятърът ще започне да се ориентира от запад-северозапад, ще...
Близо 838.6 млн. лева е макрорамката на общинския проектобюджет за 2025 година. Тя е с над 120 млн. лева по-голяма спрямо 2024-та. Публичното обсъждане на документа ще бъде на 23 април от 14:00 часа в...
Реновирани средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната, нови музейни експозиции, въжен парк с над 45 елемента и мултимедийна приказка, показваща...
"Черно море" посреща от 16:30 часа днес отбора на "Берое" в мач от 30-ия кръг на efbet Лига.
Двубоят ще се играе на стадион "Тича".
Треньорът на Черно море Илиан Илиев вече определи групата за домакинството....
Част от местност "Евскиноград" е без вода днес поради авария, съобщиха от ВиК-дружеството във Варна.
Потърпевши са абонатите в района на ул. "28".
Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около...
С благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ ще се отслужат богослужения по случай Страстната седмица...
От днес, 18 април по кината в цялата страна тръгва документалният филм „Жестокият път“, посветен на едно от най-впечатляващите постижения в историята на българския алпинизъм — експедицията „Еверест ‘84“.
Филмът...
Пешеходната зона в централната част на Варна беше основно измита в подготовка за Великденските празници, съобщиха от дирекция „Екология и опазване на околната среда“ към общината.
Още в ранните часове...
По време на Великденските празници ще бъдат отворени два от обектите към Регионалнияисторически музей във Варна, обявиха от културната институция.
Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18...
Близо 240 декара държавна гора в община Аврен предстои да бъде изсечена, а на нейно място ще бъде изграден ветропарк.
След напрегнато заседание, придружено от бурни реакции и масово гражданско присъствие,...